Egy ideje nem jelentkeztünk új írással az 'Érdekes összefonódások' rovatunkban, az utolsó ilyen olvasnivaló Sharam Jey szerteágazó tevékenységét próbálta górcső alá venni. Jelen anyagunk is pusztán a véletlen, random discogs-szozással agyonütött percek műve.
Azt már a korábbi, a témába vágó cikkek is megmutatták, hogy sok manapság techno-ban nyomuló producer kezdte a trance farvizén tevékenységét. Eme tézis ugyanúgy igaz a manapság gigakarriert építő berlini Booka Shade projektre, amit Walter Merzinger és Arno Kammermeier 1995-ben alapított.
A formáció előzményének a Planet Claire nevű szintipop banda tekinthető, ahol Walter és Arno a csendestárs producer Peter Hayo-val alkották a csapatot (később számtalan projektben és produkción dolgoztak közösen).
Két LP fémjelezte munkásságukat az 1992-es Planet Claire (egyébként a banda neve egy B'52 szám címe is egyben) és az 1995-ös 'After The Fire'. A youtube-on csak a második album nyitódalát, a 'Secret Fire'-t találtam meg, ami tökéletesen simult a kor eurodance miliőjébe. A kommerszebb hangvétel egyben szépen gyarapodó hallgatói bázist is jelentett, ami mint a későbbiekben kiderült remekül tudtak kamatoztatni.
Booka Shade-ként már szó se volt filléres kopogós dobokról és oktávugró baseline-okról. Az új zenei manifesztáció az 1995-ös 'Kind Of Good' a hollandok méltán híres (Dobre & Jamez által igazgatott) Touché label-jén landolt.
Itt a kísérletező szellem kibújt a palackból, s vegyült a groovy house, acid és némi korai trance hatás. Egy évvel később jött a 'Silk', ami szintén az eklektika jegyében fogant. Ezt követően csak pár remix következett, egészen 2004-ig saját kiadás nélkül maradtak a srácok, mint Booka Shade.
Viszont remixből gurítottak két igazán combosat, így a Sinead O'Connor vokál sample-lel megtoldott Taucher féle trancy 'Happiness'-t illetve Solid éneklős house-át hipnotikus szörnyeteggé átvedlő 'Fall Down On Me'-t. Emellett 2002-ben útjára indították a Get Physical label-t Dj T (Thomas Koch) és a M.A.N.D.Y duó (Patrick Bodmer és Philipp Jung) segítségével.
Persze '96 és 2002 között sem ültek a babérjaikon a srácok, egyszerűen sok hangzást kipróbáltak, mire rátaláltak a saját hangjukra.
Egyik személyes kedvencem volt a Superstring, amit a 'Dream Dance' válogatás szelektorai agyon szupportáltak (már ha a két single megjelenés egy-egy radio edit-jének szerepeltetését annak lehet nevezni). A 97'-es szimfónikus erényeket villantó VIVA trance 'Try It' mérsékelt sikerét sikerült überelni a '98-as 'Liberate Yourself'-el, ami nagyban épített az Ayla 'Ayla'-jának 97-ben Kosmonova által reaktivált verziójában megkedvelt szintihangra.
Ezzel párhuzamosan létrehoztak egy klasszikus zenén alapuló projektet Opus 808 fedőnéven, amin 1997-ben kihozták a 'Winter'-t, egy Vivaldi feldolgozást, ami elég nagyot ment a klubokban akkoriban. A '99-es 'Don't Turn Away' is hasonló receptet követett (itt nincs meg az eredeti zeneszerző kiléte), talán kicsit szürkébb kivitelezésben. Ezt érezve érkezett a remix segítség a kiadványra KayCee (Oliver Huntemann és Stephan Bodzin) és Thomas P. Heckmann aka Silent Breed személyében.
Kicsit korábbra állítva a naptárunkat 1992-ben Walter részese volt (Angelo Lercara és Frank Kessler oldalán) a Degeneration 'Una Musika Senza Ritmo'-jának, ami egy érdekes flamenco gitáros proto-trance tétel női dúdolással és a címet tételesen ismétlő férfihanggal. A track 2000-ben friss remix pakkot is kapott, ekkor többek között John Johnson, Ayla és a Condor (KayCee-jék oldalági produkciója) is remixelte.
A Peaches & Cream alias mindössze egy számot (és két remixet) hagyott az utókornak, mégpedig az 1999-es 'All Over The World'-öt, ami kicsit ATB '9 P.M'-jét hivatott koppintani filingjében, de egyébként nem rossz produkció.
A végére egy olyan mellékszálat hagytam, ami inkább a sláger house irányba tendált, ez pedig a Goldpeople. Az egyetlen single-jük a 2002-es 'Music Don't Stop' volt, ami a Planet Funk 'Inside All The People' életérzést idézi fel, kellemes ritmussal és mérsékelt slágerfaktorral. Ami miatt én a Goldpeople-t annó kiszúrtam magamnak az Klea 'Tic-Toc'-jához gyúrt király átiratuk volt, egy kis Lipps Inc 'Funky Town' féle plittyegés dögös vokállal megküldve.
Megannyi side project után 2004-ben térünk vissza a Booka Shade sztorihoz, a 'Memento' LP-vel megkezdődött a máig tartó sikerszéria, amit a srácok tudatosan, okosan építenek. A 2006-os 'Movement' LP gyakorlatilag kikövezte számukra a világhírnevet. Olyan "slágereket" adtak számunkra, mint a 'Nightfalls', a 'Body Language' (eme M.A.N.D.Y-vel közös darab jelentette a nagy nemzetközi áttörést) az 'In White Rooms', a 'Mandarine Girl' vagy a 'Darko'. Az album megjelenése után egy nagyon sikeres bemutató turnét is jegyeztek, 20 hónap alatt 150 helyszínen mutatták be a lemez anyagát, melyről 2008-ban egy sikeres Live DVD ('Movement the Tour Edition')-t is piacra dobtak. Ezt megelőzően a legendás 'DJ Kicks' sorozattól kaptak felkérést, hogy készítsék el saját mixüket a szériának, ami azért tényleg csak a legjobbaknak adatik meg.
Booka Shade - Movement the Tour Edition
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)