2020. október 18., vasárnap

Hungarian Grooves Vol. 6 - 80 percnyi utazás a dream house-tól a trance-ig

Nagyjából egy hónap telt el a legutóbbi epizód posztolása óta, így gondoltam tovább szövöm a magyar elektronikus zenei klasszikusok történetét a 'Hungarian Grooves' mix sorozatom hatodik részében. 
A kezdés a rádióbarátság jegyében telik, hiszen Bionic 'Út A Fénybe' című darabja a Juventus Rádió rotációjában vált a magyar 'Children'-né. A dream house blokk tovább ível Dj Junior legelső, a 'Hungarian House Only'-n megjelent 'Monti House'-zával, ami a Monti Csárdás átültetve Robert Miles-i milliőbe. Még csak a harmadik perc derekán tartunk, amikor a Hypnotix 'Startrack'-je kicsit megúsztatja a hangulatot galaktikus szintifutamaival, majd Amadeus 'Delta'-ja juttatja eszünkbe a legendás ismeretterjesztő sorozat futurisztikus intróját (amit eredetiben Kid Baltan & Tom Dissevelt 'Song Of The Second Moon'-ként jegyzett 1957-ben). A 'Dee Zone Trax' válogatás a 'Delta' mellett még további három track-et delegál, két Dj Budai és egy Liquid Limbs produkció formájában, ügyesen lavírozva a techno farvizén. Sterbinszky 'Floating'-ja egy ügyes Donna Summer 'I Feel Love' adaptáció szénné effektezve. A vadulásból kicsit visszaveszünk, előbb Karányi 'Dallam'-jának felejthetetlen 'Fever's Lazy Monday Remix'-sze simogatja a hallójáratainkat, majd Julez éteri 'Workin' Underground'-ja diktálja a progis lendületet. Egy apró Draft blokkal lépünk a trance irányába, előbb a 'Dombok Felett' iskolateremtő hímnusza majd az 'Egymásra Vágyunk' álmodozós törtüteme csendül fel. A Soho Party is megérkezik a hatodik epizódra, igaz ehhez kellett Tommyboy house átirata is, ami révén tökéletesen simul Betty Love hangja a mix ívébe. Az utolsó négy produkció egytől-egyig Shane 54-hez köthető: a 'Wookie' egy kevésbé ismert muzsikája, míg a Labworks, Lange és Aluna remixei kivétel nélkül nagy nemzetközi sikert arattak. 

Greyloop - Hungarian Grooves Vol.6

Katalógus szám: HGV006
Stílus: Dream House, Techno, House, Breaks, Trance
Megjelent: 2020.10.19
Dj mix: Greyloop

Tracklist:
1. Bionic - Út A Fénybe (Album Mix) [Taken From Bionic - Út A Fénybe LP - 1996]
2. Dj Junior Project - Monti House (Original Mix) [Taken From Hungarian House Only - 1996]
3. Hypnotix - Startrack 4,3,2,1 (Album Mix) [Taken From Hypnotix - Star Tracks LP - 1997]
4. Amadeus - Delta (Original Mix) [Taken From Dee Zone Traxx 1 - 1997]
5. Dj Budai - Muzik 2 (Original Mix) [Taken From Dee Zone Traxx 2 - 1998]
6. Liquid Limbs - Living In The House ('98 Remix) [Taken from Dee Zone Traxx 2 - 1998]
7. Dj Budai - Let's Just Go For It (Original Mix) [Taken From Dee Zone Traxx 1 - 1997]
8. Sterbinszky - Floating (Original Mix) [Taken From Sterbinszky - Gates Of Mind LP - 2001]
9. Karányi - Dallam (Fever's Lazy Monday Mix) [Taken From Karányi - Dallam EP - 2004]
10. Julez - Workin' Underground (Original Mix) [Taken From - Julez - Just Talk About / Workin' Underground EP - 2002]
11. Draft - Dombok Felett (Album Mix) [Taken From Draft - Dombok Felett LP - 2002]
12. Draft - Új Nap / Egymásra Vágyunk (Album Mix) [Taken From Draft - Dombok Felett LP - 2002]
13. Soho Party - Gyere Táncolj (Tommyboy Remix) [Taken From Soho Party - Remix Album - 1997]
14. Shane 54 - Wookie (Original Mix) [Unreleased - 2000]
15. Labworks - Ibiza Sunrise (Pink Flood vs Shane 54 Monster Remix) [Taken From Labworks - Ibiza Sunrise EP - 2002]
16. Lange feat Leah - Don't Think It (Feel It) (Shane 54 Monster Mix) [Taken From Lange feat Leah - Don't Think It (Feel It) EP - 2003]
17. Aluna - Out Of My Life (Airpanel Short Club Mix) [Taken From Aluna - Out Of My Life EP - 2003]



2020. október 17., szombat

Troll Dj podcast: Dan Von Schulz vall őszintén karrierjéről

Pont a minap bukkantam rá az sg.hu house, techno klasszikusok fóruma révén egy podcast (manapság már vlog-gá avanzsált) sorozatra, ahol olyan régi nagyok jutnak szóhoz és mesélnek érdekes, tanulságos, sztorikat, mint Dj Junior, Dan Von Schulz, Palotai, Jutasi, Kühl, Newl.
A kérdező Dj Miller és antalimi szintén dj múlttal a hátuk mögött nagyon jó kérdéseket tesznek fel riportalanyaiknak. A teljes Troll dj podcast életmű 69 epizódot ölel fel, így még nem sikerült a teljes felhozatalt kiveséznem, de vélhetően a széria legjobb részén - a 045-ösön - már túl vagyok, ahol Dan Von Schulz ültet fel mindenkit az érzelmi hullámvasútra.
Zsolt mesél a kezdetekről, hogy eleven, örökmozgó gyerek volt és végül a balettintézetben kötött ki, ahol egy idő után már nem is a tánc, hanem a zene és a diszkózás kötötte le a figyelmét. A '80-as évek közepén, még tinédzserként a Fortuna diszkóban Bakai Mátyás mellett pallérozódott, aki szó szerint a mélyvízbe dobta, hogy játsszon addig, amíg ő nincs a pultban ('Bakelit' címmel a tv-ben is volt műsoruk). A vele közös '89-es ibizai, a Pacha-ban tett látogatásuk után kezdett el house darabokat vásárolni és játszani. Eleinte csak fél 3 után csempészett be pár számos house blokkot a szettjébe, majd idővel szép kis rajongótábort gyűjtött maga köré - immár fő műsoridőben is - újfajta hangzású lemezeivel. Schulz nevéhez köthető 1992-ben az első kiadott hazai house track is, 'Ozone' címmel (a Dr. Beat-es Sziko borítótervével és Garam Péter produceri segítségével), amiben felbukkan Zsolt akkori barátnőjének effektezett hangja is. Bár úgy tartja ma már talán egyszerűnek tűnhet ez a szám, viszont akkoriban elég előremutató volt, sőt még a MIDEM különdíját is elnyerték vele. Schulz rádiós vonalon is pionírnak számított, hiszen a Juventus Rádióban 'House Jam Floor' néven tematikus műsort vezetett, ahol a londoni DJ Mag toplistájából szemezgetett és játszott darabokat.
Az első magyar DMC versenyt megnyerte Tommyboy-jal közösen. Mint elhangzik, sok vád érte, hogy a rendezvény szervezőjét Schneider Attilát (Record Express kiadó vezetője) jól ismerte,í gy az eredmény sem csak a produkciójuknak szólt, de Zsolt elmondta hogy a zsűriben helyet foglaló kétszeres DMC győztes David Fascher-nak nagyon tetszettek a bemutatott vizuál trükkök (oldalra dőltve indított lemezjátszó, acetonos égő vatta a lemez közepén, szöggel bekarcolt, ütemet játszó cd) és a teljes performance-t rendkívül szórakoztatónak nevezte, ez billentette feléjük a mérleget, még ha a zenei oldala nem is volt hibátlan.
Elsőként kezdett jungle-t játszani itthon a londoni DMC világbajnokságon tett látogatása után (Tommyboy és Andrew J volt még a magyar csapat tagja), amit akkor még tanácstalanul fogadott az itthoni közönség (a Total Dance fesztiválon előadta a BS-ben 12 ezer ember előtt a 'Jungle Café' című zenéjét, ami szó szerint sokkolta a hallgatóságot).
2003-ban jött egy nagy mélypont az életében, amikor több vonalon is összecsaptak feje felett a hullámok.
Egészség: egy elrontott perforált vakbélműtét kapcsán komplikációk léptek fel nála és emiatt többször is meg kellett műteni. Hat hónapig sztómazsákkal az oldalán járt fellépésekre.
Magánélet: Párjával, gyermeke anyjával ekkoriban szakítottak, a nő magával vitte ötéves kislányukat.
Vállalkozások: Korábbi üzleti próbálkozásai  - The Club / Shakal klub menedzselése, House Olimpia, Scatman John első magyarországi fellépésének megszervezése - apránként befuccsoltak, anyagilag lenullázták.
Ezek tükrében tudatosan építette le magát. Saját magát bűntette úgy, hogy nem vállalt el munkákat, olyan nagy összegeket mondott fellépti díjként, hogy ne hívják el zenélni. 2009-ben érezte azt, hogy mégis van még benne annyi lendület, hogy újra a lemezjátszók mögé álljon, de már nagyon megválogatta a helyeket ahová elment játszani. A közönség szeretete, és a pályatársak, barátok lendítették át a holtponton.
A teljes podcast az alábbi lejátszóban hallgatható meg.


2020. október 5., hétfő

Filmajánló: We Call It Techno! [2008]

Maren Sextro és Holger Wick rendezőpáros jóvoltából még 2008-ban készült egy száz perces dokumentumfilm, melyben a német techno szcéna és kultúra születését, formálódását és világhódító körútját veszik górcső alá a készítők, rengeteg megemlékező interjú alannyal és régi, ritkaság számba menő (zömében 1988 és 1994 között készült) felvétellel.
Olyan nevek adomáznak a filmben, mint Tanith, Sven Vath, Mijk Van Dijk, Cosmic Baby, Mark Reeder, Dr. Motte, Dj Hell.

A sztori röviden:
Az egész techno sztori első mérföldkövének (a nulladik egyértelműen a Kraftwerk volt) a frankfurti Talla 2XLC-t ténykedését tekintik, akit egyben a techno (a zenékben a modern technológia vívmányait, gépeit, "hangszereit" használják) fogalom névadójaként aposztrofálnak. Ő volt az, aki az általa vezetett lemezboltban külön szekciót hozott létre ennek a stílusnak, hogy azok könnyebben megtalálhatók legyenek. Később az ő ötlete alapján 1984-ben indították el a legendás Dorian Gray klubban a Technoclub esteket, melyen elektronikus, techno-ként aposztrofált alkotások kerültek a lemezjátszók tányérjaira. 
Ezt követően a storyline kettéválik: a frankfurti indusztriális, EBM inspirálta techno mellé odakerül összehasonlításba a kettéosztott Berlin zenei egyedfejlődése. A nyugat-berlini techno boom-ot a folyamatosan beszivárgó acid house hullám állította pályára, amit később keményebb irányba terelgettek.
1989-ben Dr. Motte fejéből pattant ki a Love Parade zenés felvonulásának ötlete, ami 1991-re jutott el arra a pontra, hogy az ország különböző területein egymástól addig elszigetelten fejlődő technó gócok képviselői itt tudtak egymással pacsizni. 
Szó esik néhány érdekes dologról: pl. Tanith meséli el, hogy gyakran játszott Sven Vath klubjában az Omen-ben, viszont egyszer meghívást kapott egy másik helyi szórakozóhelyre a 'Music Hall'-ba. Emiatt valaki felhívta telefonon, és mondta neki, hogy gondolja meg, hogy játszik-e ott, mivel a péntek Sven Vath napja, és aki Sven napján játszik a Music Hall-ban az már utána soha többet nem fog játszani az Omen-ben.
Pár perc erejéig megismerhetjük az úgynevezett "posse"-kat, gang-eket, galeriket, akik szeretett dj-ket követték a fellépéseikre, buszra pattantak és az adott helyen szó szerint megapartit kerekítettek az event-ből. Miután leléptek, a hely szó szerint "kihalt" lett. Itt kapcsolódnak vissza Sven Vath-hez, akinek fanatikus, rajongói, barátai nem éppen hétköznapi mulatozásokat rendeztek ezeken a túrákon.
Szintén Frankfurt kapcsán említik meg a trance születését, név szerint Dj Dag-ot (a későbbi Dance 2 Trance formáció tagja), aki a Dorian Gray-ben igyekezett a dallamosabb, kevésbé elborultabb zenéket favorizálni, ebből alakult és formálódott tovább az említett stílus.
A film végére is marad slusszpoén, az ős-technosok 1992-vel gyakorlatilag lezártnak tekintik az irányzat aranykorát, mondván a '92-es Mayday megmutatta, hogy a kellő pénzmag injektálásával az addig viszinylag tiszta, ideológiamentes zenei világot könnyen el lehet billenteni a kommercializálódás irányába (lehet nem véletlen, hogy Westbam-nek még epizódszerep sem jut az anyagban).
Egyedi, tartalmas kordokumentum. Minden techno rajongónak kifejezetten ajánlott a megtekintése!

Íme a film teljes egészében!



A filmben felcsendülő zenéket próbáltam az alábbi spotify playlistbe összegyűjteni (30-ból 19-et sikerült megtalálni). Teljes tracklista itt található.

2020. október 1., csütörtök

Lyrics of the moment Vol. 123: BAZ - Smile To Shine

A 'Lyrics Of The Moment' rovatunk is bővül, az eddigi egyszerű videó és dalszöveg közlése mellett pár mondatban megemlékezünk az adott dal keletkezésének körülményeiről, a dal elő-és utóéletéről és a szerzőről úgy általában.
A mai kiszemeltünk nem más, mint Rosanna Sharian Gooden alias Baz. Az angol énekesnő egyébként Dave Angel és Monie Love testvére. Dave Angel a brit techno szcéna fejlődésében vállalt oroszlánrészt, míg Monie Love hip-hop körökben ért el kiemelkedő sikereket (a legendás 1990-es 'It's a Shame'-et mindenképp érdemes megemlíteni tőle).
Szóval ilyen családi háttérrel nem csoda, hogy Rosanna is belevetette magát a zenei életbe. Az ő vonala rádióbarát, soulful gyökerekből táplálkozó, mellette akusztikus és szimfónikus hangzásokat is magába olvaszt. A 2001-es 'Smile To Shine' a 2003-ban kiadott első és ezidáig egyetlen Baz LP, a 'Psychedelic Love'-ról kimásolt második maxi (a négy közül) Tin Tin Out (az album verzióra megszólalásig hasonlító, csak 20 mp play time-ot lefaragtak), Absolute (kicsit rock-osabb a background) Problem Kids (dögös klubbomba), Ambassador (tech house zakatolás Dj Misjah lájtosabb alteregóján) és Kings Of Tomorrow (alapból csillogós deep house, míg a Sandy And Haze néven ugyanők egy sötétebb tónusú átirattal is jelentkeznek) remixekkel.



Baz - Smile To Shine

Sitting on the grass 
Taking in the day 
Watching the birds fly by 

Sitting in the sun 
Taking in the fun 
Hearing children's laughter 

People smiling brings lovin' 
Spreading blessings for being 

I'm alive and It's universal 
(So smile to shine) 
Gonna keep my smile to shine 
(So smile to shine) 
Gonna keep on going on 
(So smile to shine) 
Today is a good day 
(So smile to shine) 

Sitting in the grass 
Thinking of my past 
Mind of open channels 

Meditating 
Feeling great for to be living 
Life's amazing 

People smiling brings lovin' 
Spreading blessings for being 

I'm alive and It's universal 
(So smile to shine) 
Gonna keep my smile to shine 
(So smile to shine) 
Gonna keep on going on 
(So smile to shine) 
Today is a good day 
(So smile to shine) 

Birds singing in…


2020. szeptember 21., hétfő

Hungarian Grooves Vol.5 - újra nekifeszülnek a hazai gigászok

Robog tovább a 'Hungarian Grooves' szelekciónk, melynek ötödik epizódjában is akadnak szép számmal hazai klasszikusok. Ezúttal kicsit homogénebb egyveleg érkezik a stílusok szempontjából, hiszen folyamatosan a deep/progressive house-trance mezsgyéjén lavírozunk.
Rögtön kezdésnek megkapjuk a Jazz+Az 'Ez+Mi' című remix albumáról a 'Megint Hétfő' Sonic Age lazulósabb mixét, ami remekül megadja az alaphangulatot, álmoskás, de szívbe markoló dallamával. Ezt a darabot a blogon már korábban többször is méltatott Julez munkái követik, előbb az éteri 'Just Talk About', majd a lüktető 'My Groove' növeli a mix intenzitását.
A 2000-es évek elején itthon is nagy divat lett nem elektronikus zenei formációknak elektronikus zenei remixekből külön kiadványt kiadni, ilyen volt ugye a Jazz+Az 'Ez+Mi'-je, illetve a Kispál klasszikusokat újraépítő 'KispálRamix' is. Utóbbi véleményem szerint egészében tekintve kevésbé sikerült ütősre, persze akadt rajta így is bőven szerethető pillanat. Ebből is a non plus ultra a Tuff Guyz duó (Blackman és Vic a Sonic Age-ből) 'Szívrablás'-ból gyúrt egy méltánytalanul alul értékelt, de nyugati léptékkel is megsüvegelendő deep-es, groove-os átiratot, ami remekül építi tovább az ívet és adja tovább a kilincset a Strictly! két alaposzlopának, Slam Jr-nak és Blueboy-nak. A 'Something Is Wrong' a 'Budapest Parádé 2002'-es hivatalos válogatásán jelent meg, lépegetős, epikus szörnyeteg, ami itt kicsit fel lett turbózva BPM számilag, de kétségtelenül így is működik. A 'True Sounds Of FREEE' második részéről indult a világhírnév felé Szabó Attila aka Duel 'Phasing Test'-je, ami később két Dark Driver remix kiséretében a Planetarium Records égisze alatt is megjelent. Itt az eredeti darab tud szépen kibontakozni, ám a lebegős hangulatból kisvártatva Martin Luther King szavai rántanak ki, Simon 'Free At Last'-jéből készített Julez átiratában. Gyula ez eredeti nem túl bonyolult témát építette tovább némi acid-del és további synth hangzásokkal, mondhatni teljesen átvarázsolta az alapanyagot. Újra a Jazz+Az, ezúttal az eredetiben is zseniális 'Csepp A Tengerben' két verzióban csendül fel, előbb Budai & Ferry techno pumpája jön, majd erre úszik rá Alex & Tommyboy baleári trance verziója. Soliquid 'Meerkat Fields'-sze előkészíti a terepet a trance blokknak, a kiállásban már itt beindul a hipnózis, gyönyörű dallamok bontakoznak ki a fülünk hallatára. Andrewboy és Dennis Clarke közöse, az Ákos féle 'Hello'-t rázta gatyába, s kaptak némi trance támogatást Francis Blade-től, aki a 2000-es évek elején/közepén számtalan hazai kiadványon jelentette a stabil, minőségi trance védjegyét. Az utolsó 4 trackből háromban Shane 54 vállal aktív szerepet ('Kippenvelmeter, 'Back From Your Past', 'Lost & Found' - utóbbi kettőben vokál fronton is), a rá jellemző szentimentális dallamvilággal, a köztes, beékelődő produkciót Tranzident és Peter Dubs intenzív 'Perfect Mind'-ja jelenti, ami szinte vállára veszi a hallgatót.
Aki meghallgatta az eddigi részeket annak nem lesz meglepetés a mostani epizód, aki lemaradt volna az se bánkódjon, hiszen a mixek visszafelé is abszolút hallgatás kompatibilisek.


Greyloop - Hungarian Grooves Vol. 05

Katalógus szám: HGV005
Stílus: Progressive House, Trance, Techno
Megjelent: 2020.09.21.
Dj mix: Greyloop

Tracklist:
1. Jazz+Az - Megint Hétfő (Sonic Age's Hétfő Reggeli Hangulat Mix) [Taken From Jazz+Az - Ez+Mi Remixek - 1999]
2. Julez - Just Talk About (Original Mix) [Taken from Julez Just Talk About / Workin' Underground EP - 2002]
3. Julez - My Groove (Original Mix) [Taken From Julez - My Groove EP - 2001]
4. Kispál és a Borz - Szívrablás (Tuff Guyz Remix) [Taken from Kispál és a Borz - KispálRamix - 2000]
5. Slam Jr & Blueboy - Something is Wrong (Original Mix) [Taken from VA - Budapest Parádé 2002  2002]
6. Duel - Phasing Test (Original Mix) [Taken From True Sounds Of FREEE Vol.2 - 2001]
7. Simon - Free At Last (Julez's Planetarium Mix) [Taken from Simon - Free At Last (The Remixes) - 2001]
8. Jazz+Az - Csepp A Tengerben (Dj Budai & Ferry Remix) [Taken From Jazz+Az - Ez+Mi Remixek - 1999]
9. Jazz+Az - Csepp A Tengerben (Alex & Tommyboy Remix) [Taken From Jazz+Az - Ez+Mi Remixek - 1999]
10. Soliquid - Meerkat Fields (Original Mix) [Taken from Soliquid - Meerkat Fields / Rock It! EP - 2004]
11. Andrewboy & Dennis Clarke - Hello (Francis Blade Remix) [Taken from Andrewboy ft. Dennis Clarke - Hello EP -2004]
12. Abel Ramos vs Shane 54 - Kippenvelmeter (Original Mix) [Taken from Abel Ramos vs Shane 54 - Kippenvelmeter EP - 2005]
13. Tranzident & Peter Dubs - Perfect Mind (Original Mix) [Taken from Tranzident - The Origin LP - 2006]
14. Mr Sam ft. Shane 54 - Lost & Found (Shane 54 vs. Orange Project Remix) [Taken from Mr Sam - Lyeto Interpretations LP - 2006]
15. Misja Helsloot ft. Shane 54 - Back From Your Past (Shane 54 Remix) [Taken from Misjah Helsloot ft. Shane 54 - Back From Your Past EP - 2004]


2020. szeptember 18., péntek

Lapozgató Vol.16: Humate interjú 2006. április / Hkclubbing.com

Skrufff: Elektronikus tánczenék tucatjai köthetők a nevedhez, manapság viszont reklámzenéket írsz. Jelenleg hol élsz?
Humate: Még mindig Hamburgban élek, és ugyanabban a stúdióban tevékenykedem, ahol eddig is. A legnagyobb változást az életemben két éve a kislányom, Marta születése hozta el. Egyrészt szeretnék jó apja lenni, másrészt az életről alkotott elképzeléseim teljesen mások lettek. Sokkal izgalmasabbnak tartom, hogy bandáknak írok zenéket a stúdióban, emellett reklámzenéket csinálok, illetve a saját experimentális dolgaim fabrikálom. Teljesen kiléptem a klubzenei világból, ezt a fajta életmódot már kezdtem túl fárasztónak tartani.

Skrufff: A német trance úttörő Marc Spoon mostanság halt meg szívrohamban. Mire világított rá az ő korai halála?
Humate: Nagyon tragikus és sokkoló dolog, amikor valaki, akit ismersz és tisztelsz hirtelen az életét veszti. Fiatalon némileg hasonló életvitel szerint éltem, amit persze a klubok világában ténykedő emberek nagy része elmondhat magáról. Amikor Marc meghalt magamba szálltam kicsit és felmerült bennem, hogy az én időm mikor jár le? Másrészt ez a tragikus esemény felhívta a figyelmet arra, hogy figyelni és vigyázni kell magadra, mivel a klubozó életvitel nagyon veszélyes is tud lenni.

Skrufff: Sven Vath néhány éve mesélte nekünk, hogy azért szokott le a kokainról 13 éve, mert megszületett a lánya. Mennyire volt nehéz megtartóztatnod magad, amikor a dolgok sűrűjében voltál?
Humate: Láttam embereket, akik 4 napon keresztül voltak fenn alvás nélkül és egy csomó őrült dolgot csináltak, de számomra mindig is volt egy pont, amit sohasem léptem át. Szerintem, ha egy partinak vége, akkor vége, indulni kell haza és jól ki kell magad pihenni. Jómagam működni sem tudok, ha nem aludtam egy normálisat, ez egy természetes gátként megakadályozta, hogy adott esetben "messzebbre menjek".

Skrufff: Zenei szempontból sokan még mindig összekapcsolnak a trance vonallal, miközben ez már talán nem a megfelelő kategória a zenéid számára. Manapság is írsz tánctér barát darabokat?
Humate: Manapság sokkal inkább hallgatásra szánt elektronikus zenéket írok, mint klubdarabokat. Nem igazán terveztem dance remixeket készíteni a jövőben, mivel jelenleg zeneileg sokkal komplexebb dolgokban vagyok benne. Persze ez nem azt jelenti, hogy jó tánczenét készíteni könnyű lenne, évekig benne voltam, így eljött az ideje, hogy másban is kipróbáljam magam.

Skrufff: Mennyire fontos a megfelelő brandépítés, marketing és imidzs a mai lemezlovasok számára?
Humate: Nagyon fontos, hiszen gyakorlatilag a mai emberek "dj fogyasztók" is lettek, valahogy hasonló módon mint amikor vesznek egy új farmert. Nem viselsz akármilyen farmert, hanem olyat veszel, amire az emberek (és a reklámok is) azt mondják, hogy mennyire jó. Valami hasonló történik a dj-k kapcsán is. Ez teljesen rendben van, amíg az emberek jól érzik magukat így. Sok olyan embert ismerek aki soha nem menne el egy Paul Van Dyk vagy Tiesto bulira, mert az túl nagyszabású számukra, inkább a családiasabb hangulatú rendezvények állnak hozzájuk közelebb kisebb klubokban, ahol nyugodtan elférnek a tánctéren és nem tapossák le őket tánc közben. Szerintem mindenkinek megvan a lehetőség a számára megfelelőt választani.

Skrufff: Miként látod a mai klub szcénát az 1989/1990-eshez képest?
Humate: Ezt csak a saját szemszögemből látom, persze közben idősebb is lettem, de régebben sokkal nagyobb misztikum vette körbe ezt az egészet. Nem volt ilyen kiépült az zenei média, az internet és a mobiltelefonok kora előtt még fel kellett fedezned, hogy melyik dj-t érdemes hallgatni, hol tudsz ilyen lemezeket beszerezni és hová tudsz elmenni buliba. Ma már elég egy chat szobába fellépni és máris sok információt tudsz beszerezni, arról hogy mi is megy éppen. Ez persze jó dolog is, mert nem mindenki lakik nagyvárosokban és ők is teljesen jól informáltak tudnak lenni. 

Skrufff: Sokan nem tudják, de New York-ban nőttél fel, ez mennyire volt rád a későbbiekben hatással?
Humate: Nagyban hatott rám, annak ellenére, hogy nem volt egy könnyű időszak számomra. Egy felső osztálybeliek lakta környékre költöztünk New Jersey-be, és a suliba, ahová jártam senki sem akart egy német sráccal barátkozni. Ez nem volt túl szórakoztató, de a kulturális hatás miatt nagyon jó volt, hogy akkor és ott voltam. A zenei felismerésem teljesen más, mint más német embereknél, akiket ismerek. Nevelőapám imádta a zenét és nagyon sok lemezt adott nekem, hat évesen már Beach Boys rajongó voltam. Ilyen fiatalon nem mindegyik német kissrácnak adatik meg ez a lehetőség.

Skrufff: Rendkívül sikeres DJ/produceri pályafutás van a hátad mögött, ebben az az amerikai attitűd segített hogy "amit itt meg tudsz csinálni, azt máshol is meg tudod". Németországban ez hasonlóképp működik?
Humate: Igen, segített. Fiatal koromban sokan nem értették miért vagyok annyira rágerjedve a zenére. Mindent meg szerettem volna tanulni a zenéről, zenélésről és hittem benne, hogy a későbbiekben zenei karriert futhatok be, annak ellenére, hogy Németországban ez a magas kockázatú foglalkozások közé tartozott, most is az. Az amerikai tapasztalásaim révén számomra nem tűnt kockázatosnak, amit sok német nem értett meg, ők inkább a biztonságra, kiszámíthatóságra törekednek. Állandóan azt kérdezgették tőlem, hogy mikor szerzel már egy normális állást, majd utána tudsz zenélni!? Ezzel mindig vitatkoztam, mert szerintem a zenélés igen is egy egész emberes munka.

Skrufff: Biztatni fogod a kislányod, hogy ő is zenéket írjon?
Humate: Igen, biztosan. Már most is zenél a maga módján, van amikor a telefonban énekel nekem dalokat, és még csak most lesz két éves.

Skrufff: Mit szólnál ahhoz, ha DJ karrierbe kezdene?
Humate: Ha igazán érdekelné, mindenképp segítenék neki, hogy milyen buktatókat próbáljon meg elkerülni.

Forrás: Hkclubbing.com / 2006. április

A Humate életmű fontosabb darabjai az alábbi spotify listánkon is meghallgathatók.


2020. augusztus 24., hétfő

Lapozgató Vol. 15: A techno története

A Techno Története (Írta Philipp Anz és Arnold Meyer - Gépszava közlés)
A techno nem csak úgy a semmiből lett. Nem is egy gépmanipulált sejtből nőtt ki, de nem is a semmiből, a világűr hátsó sarkából csöppent egyszerre csak ide a Földre. Nem. A techno történetét messzire vissza lehet követni. De odáig visszamenni, hogy az ember lejött a fáról, fölegyenesedett és megtanult táncolni, kicsit túlzás lenne, és túllépné ezen újság műfaji határait. Ezért a nulladik órát a XX.század elejére tesszük. Európa iparosodott, a vonatok jöttek-mentek, a világ egyszerre kisebb lett.

"Megannyi bodor, színes alak:
mégis mind egyazon tésztából dagasztódott”
(Artur Schopenhauer, “Aforizmák és életbölcsességek”)Gépek zakatolása és a bélyegzőórák zaja határozta meg a ritmust, és gyűrte maga alá az embert. A zeneszerzők egyre gyakrabban vonták ki műveiket a “szépszellem” köreiből, és tagadták meg csupán szórakoztató jellegét. Visszaadták neki a komolyságát.
Luigi Russolo
így ír 1913-ban “A Zajok Művészete” című kiáltván
yában:Több kielégülést találunk a villamosok, kipufogók és hangos embertömegek zajegyvelegében, mint például Beethoven 'Eroica'-jának vagy 'Pastoral'-jának begyakorlásában.”

A modern zeneszerzők az iparosodott világ, és annak zajai, törvényei felé fordították figyelmüket. A XX. század első felében tevékenykedett Arnold Schönberg, az atonális zene úttörő képviselője, valamint a nonkomformista Eric Satie, aki ‘Sports et Divertissements’ című darabjával az első multimédiás művet szerezte, melyben a kép, a zene és a szöveg egyenrangú alkotóelemet képzett. Az elektromos zene legfontosabb úttörője a kölni elektromos iskola atyja, Karlheinz Stockhausen volt, aki az ötvenes évek elejétől művészi hitvallását – “Minden hang, zaj és zörej zene.” természetes hangokból és mesterséges zajokból, zörejekből álló összetett montázsban valósított meg. A véletlenre alapuló zenét komponált John Cage, aki a klasszikus zene minden szabályának és hagyományának radikálisan hátat fordítva a szándékosan keltett hangok és a véletlenül keletkező zajok egyenrangúságát követelte. A MusiqueConcréte képviselői, mint Pierre Schaeffer írógépkattogásra, szirénákra és más mindennapi zajokra komponáltak zenét, amelyeket aztán gyakorlatilag a mai hangminta-feldolgozási (sampling) technika elvének fölhasználásával hangszalaghurokká állítottak össze. (a képen: Arnold Schönberg)A stúdióban mesterségesen előállított zenei hangzás alapelemei a szinuszhang (tiszta, szigorúan periódikus rezgés) a fehér zaj (statisztikailag egyformán elosztott, szigorúan aperiódikus rezgés), a kattanás és az impulzus. Szűréssel, egymásra fedéssel, sűrítéssel és rövidítéssel ezek az alapelemek egymásba olvaszthatók és torzítással, visszahangosítással, gerjesztéssel, frekvencia-átvitellel, hangtartomány-modulációval, stb, elektromosan tovább megmunkálhatókká válnak. (Karlheinz Stockhausen 'Kontakte' 1960.)

A hatvanas évek elején készültek az első, kizárólag elektromos úton előállított filmzenék, mint pl. Hitchcock 'Madarak'-ja. A transz-szexuális Walter (később Wendy) Carlos 1966-ban vett fel egy Bach-darabokból álló albumot az 1965-ben kifejlesztett, és 1967-től sorozatban gyártott MOOG szintetizátoron. Ez a lemez (‘Switched on Bach’) hatalmas siker lett. Carlos, aki később a 'Narancs Óramű' (Clockwork Orange) című legendás Stanley Kubrick film zenéjét szerezte, már az ötvenes években készítette a zongorahúr kopácsolásból, hifi-tesztlemez zajaiból és elidegenített kiabálásból kevert montázsait. New York-ban Steve Reich fejleszett ki egy minimalista kompozíciós eljárást, amely rövid, enyhén változó dallamok folytonos ismétlésén alapult. 1965-ös, It’s gonna rain’ című darabjában a későbbi hurok (loop) és karc (scratch) technikák előfutáraként egy szektaprédikátor beszédét apró részletekre szétszedte, majd azokat végtelenített magnószalagra ragasztotta és két magnón egyszerre, egymástól alig eltérő sebességgel lejátszotta. Hasonlóképpen dolgozott Philip Glass, aki egyszerű akkordfutamokat lüktető ritmusban kitartóan ismételt, amelyek alig észrevehető tempó és szerkezeti változásokon átmenve szinte hipnotizáló hatásokat értek el. A minimalista kompozíciós technika további fontos, meghatározó képviselője Terry Riley volt. ‘In C’ című,1970-es darabjában a legkülönbözőbb hangszerekkel 53 zenei töredéket variált egy állandóan ismétlődő zongoralüktetés felett. A 60-as évek végének hangulata, kulturális és politikai mozgalmainak sokszínűsége és a pszichedelikus kábítószerek elterjedése hozta meg a modern elektromos zene áttörését. A legkülönbözőbb stílusirányzatokat képviselő zenészek dolgoztak sosem hallott elektromos hangzások kifejlesztésén, és ezáltal kölcsönösen befolyásolták egymást. A Beach Boys az 1966-os ‘Pet Sounds’ után a szürreális trükkhangok felé fordult; a Pink Floyd elkezdte az új technikákat a stúdióban és a színpadon alkalmazni; Joe Zawindul a dszesszben honosította meg a szintetizátort.

A NÉMET AVANTGÁRD
 

It’s more fun to Compute” (Kraftwerk:Computerwelt, 1981.)
Az 1968-as diákmozgalmak megrendítették Németországot a konzervatív kispolgári alapjaiban és tartósan kihatottak úgy az irodalomra, mint a filmre, képzőművészetekre, és nem utolsósorban a zenére is. Számos német zenész kísérletezett az eddigi normáktól elváló zenei elvek megvalósításával. Ezen kísérletező hullámból elsőként a Kölnben alapított Can ért el nemzetközi sikert. Tagjai közül Irmin Schmidt és Holger Czukay a már említett Karlheinz Stockhausen tanítványa volt. Bár a Can egy rockzenekar volt, mégis hosszú repetitív ritmusokra alapuló improvizációkkal transz-szerű hatásokat értek el. Mindenekelőtt a rockzene története egyik legjobb dobosának számító Jaki Liebzeit volt felmérhetetlen hatással a későbbi zenekarok ritmusfelfogására.

Berlinben 1967-ben a Tangerine Dream még hagyományos rockzenekarként alakult,
de hamarosan elektromos zenekarrá fejődött át. Az akkori korhoz viszonyítva végtelen hosszúságú darabjaikban szintetizátorok által készített hangépítmények lebegtek akkori dobosuk, Klaus Schulze által lerakott ritmusszőnyegek felett. A Tangerine Dream zenét akart csinálni, amely “föloldja az agressziót, a gyűlöltet a kételkedést a hallgatóban, és ahelyett örömöt ad és reményt sugároz; zenét, amely visszahozza az embert az ártatlanság és a kozmikus harmónia állapotába.”
A Neu
’, Aamon Düül, Cluster és Faust voltak ennek az akkoriban tipikus német zenei irányzatnak tipikus képviselői, amit az angolok gúnyosan Krautrock-nak, azaz káposztarocknak neveztek. A legnagyobb befolyást mégis a Kraftwerknek kell tulajdonítanunk. A legtöbb techno és house producer “a techno atyaisteneit” említi elsőként, ha a mintaképeiről kérdezik őket. Így a Kraftwerk képezi a tegnapi avantgárd és a mai művészek közötti legfontosabb összekötő elemet.

 
Ralf Hutter és Florian Schneider 1968-ban találkozott a Düsseldorfi Művészeti Akadémián. Ott alapították az Organisation nevű zenekart, amelyet az első ‘Tone Float’ (Hanglebegés) című lemez után átkeresztelték Kraftwerkre. 1970-ben rendezték be saját, később Kling Klang-nak nevezett stúdiójukat, ahol elsőként 'Kraftwerk' című lemezüket vették fel “ Történeteket találunk ki és ezeket zenével illusztráljuk.” - így határozták meg az együttes akkori hangzásfelfogását. “A zenénk szerkezeti elve a következő: föl/le; előre/hátra; gyorsan/lassan; hangosan/halkan; vízszintes/függőleges; puha/kemény; zárt/nyitott; szép/csúnya; tompa/világos.” A zenekar történetében meghatározó fordulópont az 1975-ös 'Autobahn' album. Az addigi lemezeik mind hagyományos hangszerek (fuvola, hegedű, dob) felhasználásával készültek. Az 'Autobahn' felvételeire készülve vettek maguknak egy Mini MOOG szintetizátort, ami akkor annyiba került, mint egy középkategóriájú autó. Wendy Carlos-szal vagy a Tangerine Dream-mel ellentétben, akik már sokkal a Kraftwerk-ék előtt is használtak szintetizátorokat, a Kraftwerk ebben az új hangszerben nem csupán egy zenekart helyettesítő és a klasszikus zenekari harmóniákat utánozni tudó kiegészítő gépet láttak, hanem felismerték a szintetizátorban rejlő pop-potenciált. A műszaki fejlődést saját szolgálatukba állítva minőségileg nagyot léptek előre, amikor a szintetizátort a sequencer-en keresztül összekötötték a dobgéppel. Az 'Autobahn' fémjelzi azt a pontot, amikor az együttes elfordult az előző lemezeik addigi kísérletező avantgárdjától az elektromos popzene, a ‘Robot Pop’ felé, amellyel akkor évekkel koruk előtt jártak. Bár az azonos, 'Autobahn' kislemezük bejutott az amerikai és az angol sikerlisták első 10 helyezettjei közé, mégsem ez volt az első szintetizátoros sikerszám. Ez a dicsőség George Kingsley 'Popcorn' (Pattogtatott kukorica) című számáé, amelyet az Aphex Twin húsz évvel később a ‘Joyrex4/Caustic Window-n használt föl újra. (bal felső képen: a Kraftwerk zenekar)

Az 'Autobahn' mégsem csupán zenei szempontból jelzi a fordulatot. Wolfgang Flur, majd Karl Bartos személyében az együttes két további taggal bővült. Külső megjelenésükön is változtattak. Maguk mögött hagyták az első évek színes, csiricsáré poposságát és ezt egyre inkább egy olyan egyenruhaszerű megjelenésre váltották le, amely tükrözte azt a megközelítést, miszerint ők magukat már nem zenésznek, hanem gépeken dolgozó munkásnak, méginkább az ’ipari népzene’ megvalósításán fáradozó tudósnak tekintették magukat. Ezt az ‘embergép’ benyomást, a technológiához való viszonyuk kifejezését tökéletesítették később., amikor sajtókonferenciákra, vagy éppen koncertjeikre maguk helyett hasonmás bábuikat küldték el. Ezzel egyidejűleg a szórakoztatóipar működési mechanizmusait is kifigurázták. “Mi mindenekelőtt komponálunk. Minden megengedett, nem létezik semmiféle munkaelv, szabály, rendszer.Ötleteink a mindennapi tapasztalatainkból származnak. Mi játszunk a gépekkel és a gépek játszanak velünk. A gépekkel való barátságunk és a gondolatcsere teszi lehetővé, hogy mi egy új zenét teremthessünk” – mondta Hütter. A Trans Europa Express (1977) és a Mensch Maschine (1978) precíz innovációja lenyűgöző és a szintetikus pop közelgő áttörését előrejelző mérföldkő. Ugyanakkortól egyre jobban visszavonultak a nyilvánosságtól. A Computerwelt (1981) és az Electric Café(1986) között öt év telt el, ami alatt a stúdiójukat teljesen átalakították a legújabb digitális technikára. Bartos és Flur elhagyta az együttest. Schneider és Hütter 1991-ben ‘The Mix’ címmel kiadott még egy albumot, amelyben régi sikeriket dolgozták föl újra. Ekkor turnéztak is még egyet. A lemez kritikai fogadtatása nem volt egyöntetű. Emil Schulte, régi bizalmasuk, aki számos lemezük borítóját készítette, azt kérdezte: “Elővette volna Leonardo még egyszer a Mona Lisát, hogy azt még egyszer átfesse?” (Pascal Bussy: Kraftwerk 'Man, Machine and Music')

SYNTH-POP

Complicating, Circulating – new life.Oparating, generating – new life” (Depeche Mode: New Life, 1981) 

A Kraftwerk-kel egyidejűleg, általuk befolyásolva egyre több más művész is kezdte bevonni a szintetizátorokat a pouláris zenébe. Brian Eno, aki korábban a Roxy Music tagja volt, 1975-ben megalapította az Obscure Music nevű kísérletező lemezcégét. Producióinál felhasználta az elektronika vívmányait és megteremtette az ambient zene fogalmat – ‘hallgatható tájképek’. 1976-ban jelent meg a francia Jean-Michel Jarre 'Oxygen' című lemeze. Maga építette otthoni stúdiójában a klasszikus harmóniát elektromos hangzásokkal elegyítette. A bombasztikusnak tűnő eredmény mégis széles tömegeket ért el: az 'Oxygen' csak a megjelenése évében világszerte 8 millió példányban kelt el. Münchenben ugyanekkor kezdődött Donna Summer és az egykori slégergyáros Giorgo Moroder együttműködése. Moroder mindent az elektronikára tett föl. Sikerei ('I Feel Love', Donna Summer, 1977) The Chase (a Midnight Express filmzenéje 1978-ból) és az E-MC2(Moroder szóló) a Kraftwerk-kel közösen egy egyéni, azonnal felismerhető elektromos hangzással rendelkeztek. (a képen: Giorgio Moroder és Donna Summer)

 Vangelis, az Angliába kivándorolt görög zenész az Aphrodite’s Child-dal és a Demis Russos-szal közös együttműködés után 1974-től saját hangstúdiójában egyedül dolgozott, és elekrtomos, gyakran giccses hangzásvilágával, főleg filmzenéi révén világhírnévre tet szert. (Chariots of Fire, Blade Runner, 1492 The Conquest) (a fotón: Vangelis)
A hetvenes éveket mégis a punk határozta megleginkább. Hosszú időre most nyűszítettek utoljára dühösen a gitárok. “Nincs jövő.” - ez volt a generáció jelszava. A világhatalmak fegyverkezési hajszája, a konzervatív értékhez való visszatérés és a gazdasági modernizáció jellemezte azt a korszakot. A hatvanas évekből fennmaradt utolső utópiákat lehengerelték. A nyolcvanas évek elejének rövid lázadását leváltotta a fogyasztás boldogságába, mint megváltásba vetett hit. A technológiának a legrövidebb időn belül sikerült Ádám & Évától az Edison & Bell-ig, az ENIAC 2-től az Apple 2-ig való ugrást véghezvinnie. Csillagháború a világűrben és a képernyőkön: az elektronika mindenki kedvencévé vált, így a popzenében is. “Mindenkinek komputer kellene, bár még senki sem tudja, miért” énekelte a Der Plan a ‘Táncold a gumitvisztet’ c. számában. Számos zenekar (ma új hullám, ú romantikus, szinti- vagy elektropop stílusnévvel kategorizálva) gúnyolta túlzott, sápadt arcfestékkel, androginitással és olcsó elektromos zenével a korszellemet – és mentek vele kéz a kézben. Hiszen tőzsdei árfolyamokkal, a telekárral és a mesterséges bolygokkal együtt emelkedtek az elektromos zene eladási mutatói is új, sosem látott magasságokba.

A pop-rengés epicentruma a thatcherizmustól sanyargatott Angliában volt. Talán ezért tudott pont itt fejlődni ez a zene, amely a varázsát a giccs és a romantika, a jövőbe vetett bizakodás és a világfájdalmas nihillizmus ötvözetéből nyeri. Midge Ure, aki az Ultravox, és a Visage együttes (‘Fade To Grey’) tagja volt, készítette 1980-ban a bombasztikus ‘Venna’ című számot. A The Human League 1981-ben, a kissé jámbor ‘Being Boiled’ után azt kérdezte: ‘Don’t You Want Me?’ és ezzel világsikert értek el. Charles és Diana kimondták az akkor öröknek tűnő igent, a Soft Cell Marc Almonddal a ‘Tainted Love’ múlandóságát magasztalták szélesvásznon éppúgy, mint az OMD (‘Enola Gay’, ’Joan of Arc’). Az illúziók a TV-n játszódtak: ‘Are Friends Electric?’ (Gary Numan, 1979).

A néhai punkhősök is, mint Pete Shelley a Buzzcock-ból gépeket kezdtek molesztálni (‘XL-I’). A Joy Division romjain feltámadó New Order is kiverte ‘az anarchiát a pompával, a gitárokat csillogással, drogokat és álmokat, háborút és békét”, múltat és jövőt. Ami aztán meg is hozta nekik a sikert. A ‘Blue Monday’ című számuk mind a mai napig a világon az egyik legnagyobb példányszámban eladott maxilemez. (a fotón: a New Order zenekar)


 

Az elektromos popzene egy további fontos bölcsője a Mute Records, a nyolcvanas évek legsikeresebb független (independent) lemezcége, a Depeche Mode, a Fad Gadget, azaz a Frank Tovey, a Nitzer Ebb és a Laibach otthona. Olyan sikeres techno producerek, mint Moby, vagy Plastikman, a Mute egy ténczenével foglalkozó alvállalatnál, a Nova Mute-nál jelentek meg. A Mute-ot 1978-ban Daniel Miller alapította, aki a The Normal néven jelentette meg a ‘Warm Leatherette’ című számot, ami később Grace Jones feldolgozásában vált kultikus jelentőségű sikerré. Miller Angliában az elsők között használta a Synclaver-t, és vett fel Silicon Teens név alatt szintetizátorokon játszva egy csomó régi rock and roll klasszikust. Basildonban, egy angol kisvárosban ezt a ‘Music for Parties’ című lemezt hallgatva gondolta négy fiatal srác: “ilyet mi is tudunk”, és kopogtattak a Mute-nál. Ezek a srácok együttesüknek a Depeche Mode nevet választották. Sikereik, mint az ‘Just Can’t Eough (1981), See You (1982), ‘People Are People’ (1984) és a ‘Personal Jesus’ (1989) a világ legsikeresebb szintetizátor-együttesévé tette őket. A Depeche Mode-dal a szintetizátorpop meghódította a stadionokat, és mint az egyik nagylemezük (‘Music For The Masses’) címe is illusztrálja, a szintipop tömegzenévé vált. Egykori tagjuk, Vince Clarke, aki ma az Erasure együttesben aktív, az első Depeche Mode nagylemez kiadása után 1981-ben kivált az együttesből és Alison Moyet énekesnővel megalapította a Yazoo-t.két évvel és két nagylemezzel (‘Upstairs at Eric’ és ‘You And Me Both’) később már ez a projekt is a múlté. Mégis a világ talán a két legnagyobb szintpop dallal vált gazdagabbá: ‘Only You’ és ‘Don't Go’. (a fotón: a Depeche Mode zenekar)
Az Amerikai Egyesült Államokban a Devo és a Residents már a hetvenes években következetesen elektromos zenével foglalkozott. LaurieAnderson multimédia-művésznő előadásaiban és kompozicióiban irónikus szemszögből foglalkozott a fejlődéssel és 1981-ben az ‘O, Superman’ című számával vezette az amerikai és az angol sikerlistát. A szintpop további jeles képviselői közé tartozott az The Art Of Noise (akik Russolo említett kiáltványa nyomán nevezték magukat így), vagy a japán Yellow Magic Orchestra, melynek billenytűse, a sokoldalú Ryuichi Sakamoto később szólóban, illetve filmzene-szerzőként és filmszínészként vált sikeressé.

A nyolcvanas évek egyik legfontosabb elektromos együttese mégis Svájcból származik. A Yello-t Boris Blank, a villanyszerelőből lett hangbarkácsoló, az 1982ben kivált Carlos Peron, és az életművész Dieter Meier alapított. Első, ‘Solid Pleasure’ című lemezük a Residents együttes lemezcímkéjén, a Ralph-on jelent meg 1980-ban. Ezen a lemezen volt a ‘Bostich’ című sikerszámuk, egy évvel később a ‘Claro Que Si’ következett. A Yello Dieter Meier karizmatikus énekbeszédjéből és Boris Blank kifogyhatatlan zenei ötleteiből él. Blank úgy tud bánni a stúdióval, mint hangszerrel, mint rajta kívűl talán senki más. Mesterséges és természetes hang- illetve zörejfoszlányokat kever össze elektromos hangzásokkal. Háttérzeneként felhasznált darabjaik a tv-adóknál a mai napig töretlen kedveltségnek örvendenek. A ‘The Race’ (1988) minden sportadás szerves része. A Yello technóra gyakorolt hatását bizonyítja a ‘Hands on Yello’ című 1995-ben kiadott projektlemez, amely Westbam-hez és Carl Cox hasonló neves technoproducereket egyesített, hogy azok újraértelmezzék a Yello munkásságát. (jobb felső képen: a Yellow együttes két tagja)
A német zenei élet 1980-ban robbant, amikor a Német Új Hullám (“Neue Deutsche Welle”, vagyis az NDW) termékei elárasztottak mindent. Az NDW fontos ismertetőjele a kellemes, triviálisan egyszerű dallamok és minimális dalszerkezetek használata volt. Valamint az, hogy a hangzást a szintetizátorok és a dobgépek alkalmazása határozta meg. Szövegeik vidám viccesége, a német nyelvhez való gyakran anarchikus viszonyuk mentette fel őket a slágerhajszolás gyanúja alól. A csináld magad dilettantizmusa volt a meghatározó. A lényeg az öröm, a vidámság volt. Az NDW gyűjtőfogalmát a legkülönfélébb felfogású és képességű projektre és együttesre alkalmazták. Voltak köztük sikeresen, némelyikük ragyogó tehetség volt, de valamelyik mindegyikre ráillett. Sokan olyan gyorsan tűntek el amilyen gyorsan jöttek) Ki emlékszik ma még Geisterfahrer-re, vagy a Dr. Koch Ventilator-ra?) Nena és a Trio viszont világszerte beírta nevét a sikerlisták történelemkönyvébe. Mégis azok a lemezek, amelyek a mai napin nem vesztettek kisugárzásukból, a Palais Schaumburg-tól, illetve az Aka-Tak címkén megjelent zseniális Der Plan-tól (‘Geri Reig’, ‘Normalette Suprise’) származnak. Ebben a vonatkozásban a Pyrolatort, vagy Gabi Delgado és Robert Görl projektjét, a DAF-ot (Deutsch Amerikanische Freudschaft, azaz a Német-Amerikai Barátság) semmiképp nem szabad elfelejtenünk. A DAF szűk bőrruhában pózolt és skandálta, hogy minden jó (‘Alles ist Gut’, 1981), illetve hogy táncold a Mussolini-t (‘Tanz den Mussolini’). Zenéjük teljes egészében elektromos volt. “Mi többet izzadunk. A Kraftwerk steril volt, mi jóval inkább tesztzenét csinálunk, testmozgásra.” (Frontpage 1993 okt.) (bal felső kép: a DAF két tagja)

 INDUSTRIAL / EBM (Ipari / Elekrtomos Test Zene – ETZ)

Industrial music for industrial people” (Monte Cazzaza)

Röviddel a punk angliai berobbanása utén fejlődött ki az industrial, egy zene, amely az ipari és környezeti zajokat, zörejeket elektromos segédeszközökkel dolgozta fel. A táncolhatóságnak annak idején még nem tuajdonítottak nagy jelentőséget. Sokkal inkább az akkori ritmus- és dallamsémák szétzúzása volt fontos. 1978-től a Throbbing Gristle és a Cabaret Voltaire hallat magáról egyre többet a (akik nevüket egy 1916-ban Zürichben alapított dadaista csoporttól kölcsönözték). A Cabaret Voltaire egyik tagja, Richard H. Kirk mára teljesen integrálódott a nemzetközi technoavantgárdba. A Throbbing Gristle saját, Industrial Records nevű címkéjén 1979-ben adta ki a ‘D.o.A. - The Thrid & Final Report’ és a ‘20 Jazz Funk Greats’ című stílusmeghatározó lemezeit. Ez az a londoni együttes, amelynek tagjai (Genesis P. Orridge – később Psychic TV, Peter Christopherson – később Coil, Chris Carter és Cosey – később Chris & Cosey) szólólemezeiken már a nyolcvanas évek elején acid-szerű darabokat adtak ki, és ezzel világszerte nagy hatást gyakoroltak a többi ipari zenében nyomuló együttesre, mint pl. az SPK-ra és a Severed Heads-re Ausztráliában, a Skinny Puppy-ra Kanadában, a Test Department-re Angliában és a Ministry-re Amerikában. A legradikálisabb mégis az Einstürzende Neubauten volt. Berlinből, akik apokaliptikus hangfestményeik létrehozására az ipari társadalom romjait és hulladékait használták fel. A Neubauten aztán az ipari zenétől lassan eltávolodott és az 1983-ban kiadott ‘Strategien Gegen Architekturen ’ egy teljesen egyéni stílust fejlesztett ki. A Cabaret Voltaire (tagjai: Chris Watson, Stephen Malinder és Richard H. Kirk) a sheffieldi egyetemen végzős hallgatóként már 1973-ban kísérleteztek egy VCS-3-as szintetizátorral és egy Studer Revox studiómagnóval. Első lemezük 1978-ban jelent meg ‘Extended Play’ címmel, amit majd a ‘Crackdown’ (1983) követett. A Cabaret Voltaire az évek múltával egyre táncolhatóbbá vált. Érdeklődésük kezdett a fekete tánczene felé fordulni. 1981-ben az “egyetlen és igazi” J.B.-nek rótták le hódolatukat ‘James Brown’ című kislemezükkel. 1990-ben a híres house producerrel, Marshal Jefferson-nal készítettek egy nagylemezt ‘Groovy, Laidback And Nasty’ címmel. Ugyanebben az évben adta ki Richard H. Kirk DJ Parott-tal a Sweet Exorcis projeknév alatt a ‘Test One’ című maxit, amely egyúttal a WARP, az úttörő jelentőségű sheffieldi techno lemezcímke egyik legelső kiadványa volt. (bal felső kép: Throbbing Gristle

Az ipari, azaz industrial zene Belgiumban fejlődött tovább elektromos testzenévé (Electric Body Music = EBM). Ezt a stílusirányzatot leginkább a brüsszeli Front 242 együttes neve fémjelzi. Daniele Bressanuti, Patrick Codenys, Jean-Luc de Mayer és Richard 23 1981-ben adta ki első kislemezét ‘Body to Body’ címmel. A paramilitaristaként fellépő együttes 1985-ös ‘Politics of Pleasure’ (‘Az elnyomás politikája’) című lemezéről a ‘Funkhadafi’ valódi EBM klasszikussá vált. Ezt követték a ‘No Comment’ (1985) és az ‘Official Version’ (1987) című nagylemezek. A stilisztikailag nagyon hasonló úton járó angol Nitzer Ebb a ‘Join in The Chant’-hez hasonló sikerekkel hallatott magáról. (a fotón: Front 242 együttes)
A legtöbb mai technoproducert erősen befolyásolta az EBM, mielőtt ezek a techno-house-ra éttértek volna. Így például Sven Väth a ‘Techno Club’-ban a nyolcvanas évek közepén EBM-et és industrial-t rakott fel. Ez a klub a frankfurti repülőtér alagsorában lévő ‘Dorian Gray’ diszkó része volt, amit 1984 óta a frankfurti EBM atyaisten, Talla 2XLC vezetett. A Frontpage Magazin eredetileg a ‘Techno Club’ házi újságának indult, és eleinte szinte kizárólag ipari zenével és EBM-mel foglalkozott, mielőtt fokozatosan át nem állt teljesen techno-housera. (jobb képen: Talla 2XLC)

A kilencevenes években leginkább Amerikában sikerült az industrialnak a föld alól a slágerlisták élére bevonulnia. Úttörője a chicago-i Wax Trax’ címke, amelyik a rock and roll őshazájában olyan amerikai együtteseknek, mint a Ministry, a Revolting Cocks, és a Thrill Kill Cult és európai formációknak, mint a Front 242, a Split Second, a Clock DVA és a Meat Beat Manifesto kínált közös platformot. A Nine Inch Nails, vagy a Ministry kiadványai rendszeresen az amerikai sikerlista első 10 helyére kerülnek, és koncerteik stadionokat tötltenek meg.(bal képen: a Nine Inch Nails)

ELECTRO

Oooh oooh techno city.
Hope you enjoy your stay.

Welcome to Techno city.
You will never want to go away.”

(Cybotron, “Techno City”, 1984)


Mielőtt Juan Atkins a Model 500-al detroiti technotörténelmet írt volna, a 3070-es álnevű Richard Davis-szel a Cybotron nevű elektroegyüttesben dolgozott. Első kislemezük az ‘Alleys of Your Mind’ volt. 1984-ben a ‘Techno City’-vel szerepeltek az angol Streetwave cég ‘Electro’ című válogatássorozatának negyedik kiadványán.

Az ‘Enter’ című album után Juan Atkins, és a 3070 útjai elváltak. Hogy az elektrónak mekkora hatása volt a technóra, azt bizonyítja az a tény, hogy például az Orbital, vagy Luke Slater interjúiban minden alkalmat megragad az elektro zászlajának magasba emelésére. Frankie Bones 1993 nyarán a brooklyni Under One Sky című technomagazinban ír a tíz évvel azelőtti, a new york-i Funhouse klubban tett látogatásáról, ahol John Jellybean Benitez játszott olyan számokat, mint ‘Hip Hop Be Bop’ (Man Parrish, 1982) és a ‘One More Shot’ (C-Bank, 1982). (a fotón: az Orbital duó)

Ezekre az elektro-számokra jellemzőek voltak a Roland 808-as dobgépre programozott hip-hop ütemek mellett a vocoder-en elidegenített emberi hangok, szövegfoszlányok, a rap, a scratch és az analóg szintetizátorok használata. Az egyik legnagyobb elektro klasszikus a mai napig a ‘Planet Rock’ az Afrika Bambataa & Sonic Force-től. A Tommy Boy címkén megjelenő maxi a ‘Trans Europa Express’ dallamát és a ‘Numbers’ ritmusát kombinálta össze. Eredetileg mindkettő Kraftwerk szám. A new york-i Roxy klubban Afrika Bambataa DJ-ként teljes egészében végig szokta játszani a ‘Trans Europa Express’ eredeti 13 perces változatát. A fekete b-boyok és hip-hopgyerekek nagyon szerették ezt a darabot, amely fenyegetően sötét hangulatával merev ütemű felépítésében csak lassan, alig változik. Afrika Bambataa így beszél, egy a Rap Attack magazinnak adott interjújában: “nem hiszem, hogy a Kraftwerk tudná, micsoda jelentőségük volt 1977-ben a fekete gyerekek számára, amikor a 'Trans Europe Express' megjelent. Én rögtön éreztem, hogy ez az egyik legőrültebb lemez, amit valaha hallottam.amikor aztán itt voltak, hogy a Roxy-ban egy koncertet adjanak, akkor talán felfogták, micsoda hatalmasságok ők itt.”A ‘Planet Rock’-ot Artur Baker és a billentyűs John Robie készítette. Egyébként ez az egyik első szám, ami Roland 808-as dobgép felhasználásával készült. Baker akkoriban a Streetwise nevű címkét igazgatta. A StreetwiseFrankie Bones szerint az R&S akkori megfelelője – az a címke volt, ahol a ‘Walking on Sunshine’ című elektro-klasszikus ('Rocker’s Revenge', 1982) is megjelent.
Baker és Robie az elektroprodukciók egész lavináját oldották ki. Hagyományos rapbandák, mint a Grandmaster Flash & The Furious Five álltak át néhány szám erejéig (‘Message’és ‘Scorpio’) teljesen az elektróra. Még George Clinton is felvett “Computer Games” címmel egy elektro befolyásolta albumot. Az 1982-83-as év elektro sikerei voltak: “Pack Jam’ (The Jonzun Crew száma – készítette Maurice Starr, a New Kids on the Block későbbi menedzsere, az ‘Al Naayfish’ (Hashim), a ‘Jam It On’ (Newcleus) és a ‘Nunk’ (Warp 9). Kaliforniában a Knight of theTurntable, az Egyptian Lover és az Unknown DJ hallatak magukról. Az elektro lemezek, amelyek az akkoriban befutó komputerjátékok, mint pl. a Pac Man zajait, dallamfoszlányait feldolgozva kísérőzenéjévé váltak az electric boogie névre hallgató hip-hop táncstílusnak, amelyben a táncosok vonagló mozgásukkal robotokat utánoznak. Ebből fejlődött ki később a breakdance. Az elektro mégis csak átmeneti epizódja maradt a hip-hop mozgalom fejlődésének, ami a nyolcvanas évek közepén a Run DMC-vel az arany és platinalemezek régiójába emelkedett, és azóta az amerikai zeneipar egyik legfontosabb pillérévé vált.

/következő számunkban folytatjuk/

Forrás: FREEE Magazin, 1997 január.

2020. július 6., hétfő

Érdekes összefonódások 9.: Booka Shade, Planet Claire, Superstring, Opus 808, Degeneration, Peaches & Cream, Goldpeople

Egy ideje nem jelentkeztünk új írással az 'Érdekes összefonódások' rovatunkban, az utolsó ilyen olvasnivaló Sharam Jey szerteágazó tevékenységét próbálta górcső alá venni. Jelen anyagunk is pusztán a véletlen, random discogs-szozással agyonütött percek műve. Azt már a korábbi, a témába vágó cikkek is megmutatták, hogy sok manapság techno-ban nyomuló producer kezdte a trance farvizén tevékenységét. Eme tézis ugyanúgy igaz a manapság gigakarriert építő berlini Booka Shade projektre, amit Walter Merzinger és Arno Kammermeier 1995-ben alapított.
A formáció előzményének a Planet Claire nevű szintipop banda tekinthető, ahol Walter és Arno a csendestárs producer Peter Hayo-val alkották a csapatot (később számtalan projektben és produkción dolgoztak közösen). Két LP fémjelezte munkásságukat az 1992-es Planet Claire (egyébként a banda neve egy B'52 szám címe is egyben) és az 1995-ös 'After The Fire'. A youtube-on csak a második album nyitódalát, a 'Secret Fire'-t találtam meg, ami tökéletesen simult a kor eurodance miliőjébe. A kommerszebb hangvétel egyben szépen gyarapodó hallgatói bázist is jelentett, ami mint a későbbiekben kiderült remekül tudtak kamatoztatni.
Booka Shade-ként már szó se volt filléres kopogós dobokról és oktávugró baseline-okról. Az új zenei manifesztáció az 1995-ös 'Kind Of Good' a hollandok méltán híres (Dobre & Jamez által igazgatott) Touché label-jén landolt. Itt a kísérletező szellem kibújt a palackból, s vegyült a groovy house, acid és némi korai trance hatás. Egy évvel később jött a 'Silk', ami szintén az eklektika jegyében fogant. Ezt követően csak pár remix következett, egészen 2004-ig saját kiadás nélkül maradtak a srácok, mint Booka Shade. Viszont remixből gurítottak két igazán combosat, így a Sinead O'Connor vokál sample-lel megtoldott Taucher féle trancy 'Happiness'-t illetve Solid éneklős house-át hipnotikus szörnyeteggé átvedlő 'Fall Down On Me'-t. Emellett 2002-ben útjára indították a Get Physical label-t Dj T (Thomas Koch) és a M.A.N.D.Y duó (Patrick Bodmer és Philipp Jung) segítségével.
Persze '96 és 2002 között sem ültek a babérjaikon a srácok, egyszerűen sok hangzást kipróbáltak, mire rátaláltak a saját hangjukra.
Egyik személyes kedvencem volt a Superstring, amit a 'Dream Dance' válogatás szelektorai agyon szupportáltak (már ha a két single megjelenés egy-egy radio edit-jének szerepeltetését annak lehet nevezni). A 97'-es szimfónikus erényeket villantó VIVA trance 'Try It' mérsékelt sikerét sikerült überelni a '98-as 'Liberate Yourself'-el, ami nagyban épített az Ayla 'Ayla'-jának 97-ben Kosmonova által reaktivált verziójában megkedvelt szintihangra.
Ezzel párhuzamosan létrehoztak egy klasszikus zenén alapuló projektet Opus 808 fedőnéven, amin 1997-ben kihozták a 'Winter'-t, egy Vivaldi feldolgozást, ami elég nagyot ment a klubokban akkoriban. A '99-es 'Don't Turn Away' is hasonló receptet követett (itt nincs meg az eredeti zeneszerző kiléte), talán kicsit szürkébb kivitelezésben. Ezt érezve érkezett a remix segítség a kiadványra KayCee (Oliver Huntemann és Stephan Bodzin) és Thomas P. Heckmann aka Silent Breed személyében.
Kicsit korábbra állítva a naptárunkat 1992-ben Walter részese volt (Angelo Lercara és Frank Kessler oldalán) a Degeneration 'Una Musika Senza Ritmo'-jának, ami egy érdekes flamenco gitáros proto-trance tétel női dúdolással és a címet tételesen ismétlő férfihanggal. A track 2000-ben friss remix pakkot is kapott, ekkor többek között John Johnson, Ayla és a Condor (KayCee-jék oldalági produkciója) is remixelte.
A Peaches & Cream alias mindössze egy számot (és két remixet) hagyott az utókornak, mégpedig az 1999-es 'All Over The World'-öt, ami kicsit ATB '9 P.M'-jét hivatott koppintani filingjében, de egyébként nem rossz produkció.
A végére egy olyan mellékszálat hagytam, ami inkább a sláger house irányba tendált, ez pedig a Goldpeople. Az egyetlen single-jük a 2002-es 'Music Don't Stop' volt, ami a Planet Funk 'Inside All The People' életérzést idézi fel, kellemes ritmussal és mérsékelt slágerfaktorral. Ami miatt én a Goldpeople-t annó kiszúrtam magamnak az Klea 'Tic-Toc'-jához gyúrt király átiratuk volt, egy kis Lipps Inc 'Funky Town' féle plittyegés dögös vokállal megküldve.
Megannyi side project után 2004-ben térünk vissza a Booka Shade sztorihoz, a 'Memento' LP-vel megkezdődött a máig tartó sikerszéria, amit a srácok tudatosan, okosan építenek. A 2006-os 'Movement' LP gyakorlatilag kikövezte számukra a világhírnevet. Olyan "slágereket" adtak számunkra, mint a 'Nightfalls', a 'Body Language' (eme M.A.N.D.Y-vel közös darab jelentette a nagy nemzetközi áttörést) az 'In White Rooms', a 'Mandarine Girl' vagy a 'Darko'. Az album megjelenése után egy nagyon sikeres bemutató turnét is jegyeztek, 20 hónap alatt 150 helyszínen mutatták be a lemez anyagát, melyről 2008-ban egy sikeres Live DVD ('Movement the Tour Edition')-t is piacra dobtak. Ezt megelőzően a legendás 'DJ Kicks' sorozattól kaptak felkérést, hogy készítsék el saját mixüket a szériának, ami azért tényleg csak a legjobbaknak adatik meg.

Booka Shade - Movement the Tour Edition