2021. november 30., kedd

Albumajánló: Shane 54 - My Way [2004]

Shane 54 'My Way' CD-je egy jó ideje lemezgyűjteményem becses részét képezi. Őskövület trancer-ként viszonylag hamar felfedeztem Előd trance alias-át és amit tudtam tőle beszereztem magamnak.
Hogy miért csak most írok róla lemezajánlót? Egy ideje újra ezt a CD-t koptatom az autóm lejátszójában és úgy éreztem fel kell hívnom rá a figyelmet, hogy milyen jól is sikerült ez az anyag (másrészt az interneten nem is igazán találtam róla információs anyagot).
Másfél évtized távlatából ilyen mély, sodró (progressive és vokál) trance albumnak nem igazán örülhettünk, főleg nem az itthoni merítésből.
Szóval a történet szerint a Shane 54 alias az '54' című filmből jött, ahol az egyik autó rendszám táblájára számok helyett a Shane név volt írva, ami annyira megtetszett Elődnek, hogy a kettőt kombinálva meg is született az új, nemzetközi hangzású artist név. Előd trance iránti szeretete Sterbinszky 1999-es 'Egy nyár a Flörtben' című mixlemeze kapcsán kapott szárnyra, itt hallotta ugyanis System F mágikus 'Out Of The Blue'-ját, melynek telt (a dallamszekció a trance-ben nagyot menő, supersaw sound-ot kimaxoló Roland JP8000-tel készült) és felemelő hangzása őt is megigézte és elindította a trance irányába.
Egy évvel később 2000-ben már társ-szerzőként bukkant fel a neve Sterbinszky 'Discography' albumán két zenében is, így az 'Avalon'-ban, valamint a 'Take Me Away'-ben, melyhez a hangját is adta (maga a track egy nagyon jól sikerült Armin 'Communication' áthallás). 2001-ben készült első Shane 54-ként jegyzett remixe Cosmicman (Matti Laamanen) 'I Love You'-jához, ami igencsak hangos sikert aratott. Kisvártatva Armin Van Buuren figyelmét is felkeltette a Jean-Michel Jarre féle 'Souvenir De Chine' adaptációjával, mely az Afterglow labelnél jött ki. Ezáltal nyílt lehetősége olyan dalokat remixelni, mint például Labworks 'Ibiza Sunrise'-za, valamint a trance.nu hivatalos himnuszát a The Scarab (Airbase projektje) vs Inzite (Empyreal) 'Unity of Earth 2002'-t is új köntösbe bújtathatta. Szintén 2002-ben jött a JMJ 'Equinoxe 4' adaptáció, ami az addigi legnagyobb dobása volt Elődnek. Az új verzió magának Jarre-nak is tetszett (ellenkező esetben nem hiszem, hogy engedélyezte volna a hivatalos megjelenést). Készült két remixversenyre beadott munkája is, az egyik egy Lenny Kravitz 'Believe In Me'-jéhez, a másik pedig Madonna 'Music' című ópuszára. A sztori apró szépséghibája az volt, hogy mindkét track kapcsán csak amerikai remixelők jelentkezését várták, amit Előd csak később tudott meg.
Előbbi track-nél Előd újra rögzítette a vokált a saját hangjával és Sun-ként ki tudta adni (Yris Records - 2003), illetve ezzel szerepelt Kühl 'Directions' mix CD-jén is. A Madonna remixe (a maga 13  perces hosszával) pedig nem más lemezes táskájában (CD gyűjteményében) landolt, mint Paul Oakenfold. Oakenfold-dal maga Előd is találkozott egy pesti fellépésekor és személyesen mutatkozott be neki, hogy ő volt az aki azt a maratoni hosszúságú Madonna 'Music' remixet készítette. Az így szerzett ismertség egy remix felkérésbe torkolt, ami Oakie 'Time Of Your Life' című dalából készült.
Eközben a magyar piacról sem tűnt el Előd, előszeretettel remixelte hazai pop act-ek munkáit (Plastic, V-Tech, Bery, TNT, Gáspár Laci, Dukai Regina, Évi, R-Port), viszont a külföldi előrehaladást tekintette prioritásnak. La Bouche 'In Your Life'-jához gyúrt átirata például az európai slágerlistákon is előkelő pozíciót szerzett magának (ez volt az a korszak, amikor trance lemezek is felkapaszkodtak a hagyományos pop - rock által dominált listákra).
George Michael-nek is gurított egy hihetetlen (bár szintén unofficial) rework-öt az 'Outside'-ra, Lange is felkérte a 'Don't Think It Feel It' című számához, valamint Above & Beyond-nak is készített egy mixet a 'Far From In Love'-ból. A trance félistenek közül Paul Van Dyk-nak is dolgozott, a Vandit-on megjelent MMDC 'No More Rain'-jéhez is elkészítette saját verzióját, amit Paul 2003-as DJ Mag mellékleteként kiadott 'Return of God' CD záró tételeként is ellőt.
Közreműködött emellett a holland Misja Helsloot-tal a 'Back From Your Past'-en és a spanyol Abel Ramos-szal a 'Kippenvelmeter'-en. Közbe belefért egy-két hazai "sláger" is, a Dj Junior-ral és Michelle Wild-dal közös '69', ami Junior, a Home Club-ban tartott '69' estjeinek alapdala, himnusza lett. Őt kérték fel a Való Világ harmadik szériájának főcím dalának, a 'VV3' elkészítésére, ami megjelenésekor szintén sokat szólt a rádiókban.
Így érkeztünk el arra a pontra, amikor is az előző pár év original és remix termését egy lemezre gyűjtötte Előd, mindezt egy apró csavarral, DJ mix-ként tálalva a hallgatóságnak.
A nyitó, komolyzenei erényeket csillogtató 'Overture' a később teljes egészében felbukkanó 'Kippenvelmeter' kiállásából kiragadott intro rész, ami megadja az alaphangulatot.
A folytatásban az említett Lenny Kravitz 'Believe In Me' jön Előd újra rögzített énekével, ragadozó progressive trance köntösben álmodjuk újra az eredeti ballada mondanivalóját.
A 'VV3' Pink Flood remixsze némileg elvesz az eredeti tétel dallamosságából, viszont pont emiatt az apróbb foszlányok jobban tudnak érvényesülni. A JMJ 'Oxygene Part 3'-ját idéző szinti nagyot dob az összhatáson, azonnal elkapja a figyelmünket és nem is engedi a kompozíció lecsengéséig. Az 'Insecurity' is szépen tartja az intenzitást, a feszes ritmusokkal, minimálisabb dallamvilággal és remek vokállal. A '69' tribalos nyitánya már a dallamosabb szekcióra kezd hangolni minket. Michelle Wild erotikus "forró, nedves, fülledt" kántálásának bedobása a koncepcióba hatalmas volt, nagyon sokat dob az amúgy sem gyenge prog trance darabon. Itt érkezünk el az 'Equinoxe 4'-hez, aminek tökéletességét nem győzöm elégszer hangsúlyozni. Erre úszik be a 'VV3' Monster Mix-sze, ami sokkal-sokkal dallamosabb, mint a Pink Flood verzió. Jó kontrasztba állítva mindkét megközelítést egy mixen belül hallani, remek időzítéssel, a megfelelő sorrendben csendülnek fel. A Futureproof is Előd egyik altergója  (az Airpanel, a Sun, a Pink Flood mellett), melynek 'Before You'-ja az egyik legszebb angol nyelvű, de magyar vonatkozású vokál trance darab. A társszerző Danny Kirsch, a vokalista Lynsey Moore volt. Megindító, emocionális pillanatok következnek itt a mixben, pedig a csúcspontot még később érjük el. Előbb az intróból is ismert 'Kippenvelmeter' zúdít csodadallamokat a nyakunkba, majd a 'Back From Your Past' epikus momentumai kényeztetik a hallójáratainkat. Az emlegetett csúcspont a 'Vampire'-nél érkezik, amit Carrie Skipper csodálatos hangja aranyoz be, de a kiállásban komolyzenei darabokat idéző hangulat egyszerűen beszippantja az embert és nehezen engedi el (amíg nem nyom az újrajátszás gombra).
A zárszó a Mester Tamás vokáljával és akusztikus gitárjátékával megerősített 'Altass El', ami az album rádiós slágere lett. Minőségi munka, hibátlan levezetése egy nagyszerű albumnak. 
Mindenkinek fokozottan ajánlott! 10/10.

Shane 54 – My Way

Label: Boring Records – CD 062-2
Formátum: CD, Album, Mixed
Ország: Hungary
Megjelent: 2004
Stílus: Progressive Trance, Trance

Tracklist:
1. Shane 54 – Overture (Beatless Edit) (1:26)
2. Sun - Believe In Me (Shane 54's Pink Flood Remix) (8:17)
3. Shane 54 - VV3 (Pink Flood Remix) (5:49)
4. Pink Flood feat. Sun – Insecurity (Shane 54 Monster Mix) (6:59)
5. Shane 54 & DJ Junior feat. Michelle Wild - 69 (Main Mix) (5:26)
6. Shane 54 - Equinoxe 4 (Original Club Mix) (7:05)
7. Shane 54 - VV3 (Shane 54 Monster Mix) (5:09)
8. Futureproof - Before You (Shane 54 Extended Mix) (5:20)
9. Shane 54 & Abel Ramos - Kippenvelmeter (Original Instrumental) (6:57)
10. Misja Helsloot feat. Shane 54 - Back From Your Past (S54 Vocal Club Mix) (6:30)
11. Shane 54 - Vampire (12" Vocal Club Mix) (8:16)
12. Shane 54 & Mester Tamás - Altass El (Master Mix) (4:28)


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése