2011. február 28., hétfő

Ledo ébren álmodik

Már egy jó ideje ritkán ejtem ki azt a szót hogy trance. Ennek több oka is van. Az egyik, hogy mostanság nagyon kevés albumról vagy hovatovább zenéről mondhatni el azt, hogy ez bizony nagyon nagy durr, vagy finomabban szólva, van benne fantázia. Viszont az állandó kutakodás néha meghozza az eredmény, és nagy ritkán bele akad az ember olyan kiadványokba is, amit ugyan nem hirdetnek agyon egyik website-on sem, de alkotója az elmaradt tapsvihar ellenére, minden gratulációt megérdemel. Aly & Fila 2008-ban megjelent 'Lost Language' című száma óta nem nagyon éreztem olyat, amire azt mondtam volna, hogy ez aztán nagy varázslat. A hetekben viszont fordult a kocka, és felfedeztem egy ifjú tehetséget, aki magát egyszerűen csak Ledo -nak nevezi. A név egy lengyel srácot takar, aki MySpace-es adatlapján saját stílusát Progressive / Trance-ként aposztrofálja. Zenéit tesztelgetve elismerően bólogat az ember. Érdekes, változatos számok. Szerintem a Navigation Records Stewart Keenan -je is hasonlóképpen vélekedhetett, mert 2009ben Ledo 'Placedo' című ep-je szintén ugyan ennél a kiadónál látott napvilágot. Aztán nem egészen egy évet kellett várni arra, hogy egy újabb kiadványt bocsásson útra a Navigation. Ez volt Ledo 'Lucid Dream' című szerzői albuma (amiről jelen cikk is szól). Bár az album a discogson trance, illletve ambien besorolást kapott, de azt meg kell jegyeznem, hogy ambient szerzemények alapja 4/4 ütemes, vagyis break-es.
A 'Walking Alone' euforikusan nyit. A következő szám a 'Daylight' nagyon dream hangulatot áraszt. Nem is értem, miért nem ez a kezdőszám?! A 'Listen' iszonyat gyors zene. Kb 142es tempóval süvít. A kiállásoknál - amiből kettő is van - egy női vokál segédkezik, ettől egészen angyali a hangulat. A 4. zene kicsit visszafogottabb, de azért a tempó itt sem hagy alább 140-nél. Egy jó kis emós uplifting trance-et kapunk. A 'Beach After Sunset' szenzációs zene. Régen nem hallottam ilyen szép trance-es, break-es ambientet! Halljuk a madarak csicsergését, a tenger morajlását, érezzük a lágy szellőt, és gyönyörűen süt a nap (ezzel együtt nemkicsit ATB -s zene). A 'Rising Sun' is mennyei. A 'Lucid Dream' album verziója a kiadvány húzódarabja. Lucid Dream magyarra lefordítva éber vagy másképpen fogalmazva tiszta álmot jelent. Nos, itt ezt megkapjuk. A 'Returning Memories' sem akármilyen zene. Struktúráját tekintve semmi elkapkodottság nincsen benne. Szépen felépített szám. Az 'After Midnight' is passzentos nóta. A 'Moments Of Change' az album másik nagy bummja. Utaztatós, inspiráló, álomszerű szerzemény. A 'For Years' is tökéletes zene. Bármelyik nívós chill out lemezre felkerülhetne! Az albumot a 'Lucid Dream' club mix verziója zárja, nagy nagy örömöt okozva a trance uplifting fan-eknek!
Bevallom őszintén, hogy én már nagyon elszoktam az ilyen gyors tempójú albumoktól, mint amilyen a Lucid Dream is. De tetszik, mert van fantázia a számokban. Az albumot 8/10re értékelném. Kiemelkedő zenék: Moments Of Change, Lucid Dream (Album Mix), Beach After Sunset, Walking Alone.

Ledo - Lucid Dream

Label: Navigation Records
Előadó: Ledo
Megjelent: 2010. szeptember 16.
Katalógus szám: NAV201003
Ország: Egyesült Királyság
Stílus: Progressive Trance, Ambient

Tracklist:
1. Walking Alone (Original Mix - 05:50)
2. Daylight (Original Mix - 05:42)
3. Listen (Original Mix - 05:57)
4. Mental Euphoria (Original Mix - 06:09)
5. Beach After Sunset (Original Mix - 04:08)
6. Rising Sun (Original Mix - 07:16)
7. Lucid Dream (Album Mix - 03:49)
8. Returning Memories (Original Mix - 06:37)
9. After Midnight (Original Mix - 05:46)
10. Moments Of Change (Original Mix - 06:36)
11. Four Years (Original Mix - 04:50)
12. Lucid Dream (Club Mix - 06:18)


Lucid Dream Album preview:



Ledo - Lucid Dream (Album Mix):

2011. február 27., vasárnap

Zeneajánló: Rodskeez - Incada (Inkfish remix)

Rodskeez - Incada (Incl. Inkfish remix)
Az Ausztráliában éldegélő Rodean Roozbehani is az újgenerációs progressive house tehetségek közé tartozik. Zenéi összetéveszthetetlen stílusjegyeket viselnek magukon, melyek alapján kiérezzük a producer személyét. Bár a myspace oldalán szabadúszónak titulálja magát Rodean-unk, viszont tény, hogy a Particles label-en már nem egy megjelenést tudhat a magáénak. A legfrissebb ezek közül, azaz az Incada EP is itt jött ki.
Az Original mix inkább a deep house irányába húz. Kellemes hangképek kezdik el bombázni hallójáratainkat már az első pár taktusban. Szerintem tipikus szett elejére való felhozózene, melyben a sodró lendület és a hipnotikus dallamok együtt vannak jelen. Az Inkfish remake magasan a kiadvány legjobb átirata. Egy árnyalatnyival pörgősebb alapokon kapjuk az eredeti darab főbb elemeit, viszont mellé olyan szinticsavargatást és összhangzást kagylózhatunk, amit egyhamar tutira nem verünk ki a fejünkből. Az elmúlt időszakban az Inkfish formáció (Andreas Hermansson, Jesper Lindquist, Johan Hermansson, Mattias Lindblom) eléggé beleszürkült a felhozatalba, itt viszont megmutatták, hogy tudnak ők, ha akarnak. A Solarity remix ennek tükrében már csak puszta formalitásnak tűnik, és tulajdonképpen az is. A srácok (Alfie Granger-Howell & Nick Harriman) le se tagadhatnák, hogy az Anjunadeep húzónevei. Deep house a vidámabb fajtából, de engem még sem győzött meg. Az EP az Original és az Inkfish mix miatt 9/10-et kap tőlem.

Rodskeez - Incada

Label: Particles
Katalógus szám: PSI 1105
Stílus: Progressive house
Megjelent: 2011. február 16.
Producer: Rodean Roozbehani

Tracklist:
1. Incada (Original mix) (8:10)
2. Incada (Inkfish remix) (8:15)
3. Incada (Solarity remix) (7:03)



2011. február 24., csütörtök

Zeneajánló: Zakat Project - Cosmogonia (Sovve Drive Mix)

Zakat Project - Cosmogonia (Sovve Drive Mix)
Hogy a férfiorientált dj-k/producerek világában nőként is lehet érvényesülni és nagyszerű dolgokat prezentálni arra a svéd Sovve aka Solveig Skoglund az élő példa. Ezúttal azonban ő csak epizód (azaz remixer) szerepre kényszerül, hiszen az eredeti matéria az enyhén goára hajazó nevű Zakat Project jegyzi. Az orosz dj duó (Oleg Belozerov és Dmitry Zhukov) 2008-ban kezdte el az ipart üzni, jómagam a belga Progrez-nél kijött Mini Pills EP-re figyeltem fel, azóta követem a munkáikat. Itt egy elég tartalmas maxiról beszélünk, hiszen 6 verziót kapunk a pénzünkért (már ha hajlandók vagyunk rá áldozni). Eli Clement egy pattogós psy, Expected Mirage pedig egy komótos prog verziót hozott össze. Az eredeti darab valóságos űrszonáta modernkori prog-ba oltva, aminek dallamvilága hajszállal átnyúl a goába. Owen Ear sípolós psy-house edit-je totál nem az én asztalom, Lunatick féle break mix valódi kuriózum, s egyben ügyes megközelítése is az alapanyagnak. S itt kanyarodjunk vissza az intróban említett Sovve remake-hez. Bámulatos, amit ez a kiscsaj összepasszintott itt nekünk: kövér, a klasszikus Coldharbour-soundot megidéző baseline, visszafogott trance-s dallamfoszlányok. Semmi sallang, minden a helyén szól, egyszerűen, de nagyszerűen. Véleményem szerint a trance-nek valahol ezen a vonalon kéne járnia. Az EP tartalmas kikapcsolódást biztosít több stílus kedvelőinek is, ezért 8,5/10-es osztályzatot kap tőlem.

Zakat Project - Cosmogonia

Label: Green Martian
Katalógus szám: GM-2010-122
Megjelent: 2010. december 7
Stílus: Trance, Break
Producer: Oleg Belozerov aka Total Harmonic, Dmitry Zhukov aka Dj Atlantis

Tracklist:
1. Cosmogonia (Eli Clement Remix) (6:49)
2. Cosmogonia (Expected Mirage Remix) (8:25)
3. Cosmogonia (Sovve Drive Mix) (7:10)
4. Cosmogonia (Original Mix) (10:15)
5. Cosmogonia (Owen Ear Remix) (5:32)
6. Cosmogonia (Lunatick Break Mix) (5:15)



2011. február 23., szerda

Zeneajánló: Narel - Run (Planisphere remix)

Narel - Run (Planisphere remix) (Green Martian)
Az angol Nick Simmons aka Narel viszonylag új arcnak számít az EDM-palettán. Persze ez nem jelenti azt, hogy ügyetlen lenne, sőt. Eddig viszont nem sikerült neki a nagy áttörés. Viszonylag kisebb kiadóknál (Olympik, Proxoz) voltak megjelenései, legújabb single-je a 'Run' egy meghatározó label-nek a Bonzai-nak a progressive zenékre szakosodott al-labelén a Green Martian-on jött ki. Ez már jelet valamit: ide csak haladó szellemű, profin összerakott zenéket lízingelnek le. Másrészt önmagában ez sem garancia a sikerre, node eme faktorról MiraculuM barátom hosszan értekezett a múltkor, amikor a zenekiadásról cikkezett.
A puszta tényen, hogy a 'Run'-ból létezik egy Original és egy Jussi Paasonen-féle Simon Templar verzió lépjünk is túl (nem azért mert rossz zenék, hanem mert nem igazán az általam preferált hangzásvilágot képviselik), és időzzünk el egy csöppet a Planisphere remake-nél. Csukott szemmel is meg tudnám mondani, hogy ennek a gyönyörűségnek igen sok köze van Mr. Laurent Véronez-hez illetve progressive-bb és sötétebb zenei énjéhez. L-Vee rögtön odakanyarít egy combos intro-t, ami villantja itt nem szarral fognak gurigázni. Aztán megkezdi masírozását egy feszes groove, amire szépen rakódnak a hangok, a stringszőnyeg és a fő melódia. Igazság szerint nincs túlbonyolítva a track, de valami hihetetlen energiát közvetít, miközben lehetőségünk nyílik a dallam esztétikai értékét is kiélvezni. Vigyázat, libabőrképzésre alkalmas hanganyag! Ez a remix 10/10, a másik kettő verzióval együtt 8/10-es release.

Narel - Run

Label: Green Martian
Katalógus szám: GM-2011-126
Megjelent: 2011. február 15.
Stílus: Trance, Progressive house
Producer: Nick Simmons

Tracklist:
1. Run (Original mix) (9:02)
2. Run (Planisphere remix) (7:56)
3. Run (Simon Templar remix) (7:10)



Berlin Calling – beszippant a német metropolisz

Azt már előrebocsátom, hogy nem szakmai elemzést fogtok olvasni eme bejegyzésben. A 2008-as Berlin Calling című filmről készült írások eléggé eltérően ítélik meg magát az alkotást, amikkel én nem is szállnék vitába, inkább csak a saját érzéseimet, benyomásaimat osztanám meg veletek.

Jobb később, mint soha. Már lassan három éves a film, de én még csak most tudtam megnézni. Ez azonban mit sem vesz el az értékéből. De mit is láthatunk a ránk váró szolid 106 percben?
A film rövid történetét a port.hu cikke tökéletesen summázza, így ezt most szó szerint idézném: „Ickarus a legendás berlini techno szcéna meghatározó DJ-je, az a hivatása, hogy estéről estére emberek ezreit táncoltassa és mulatassa. Egyik este azonban a megszokott porok helyett mérgező drogot kap, és egy csúnya trip után a rehabilitációs központban köt ki. Mivel albuma megjelenése késik és barátnője, Mathilde is egyre nehezebben tolerálja életmódját, komoly alkotói válságba kerül, és egyáltalán nem biztos, hogy nyugtatókkal teletömve talpra tud majd állni.”

Amikor egy rendező a dj-k és underground bulik világát próbálja megjeleníteni elkerülhetetlen, hogy a drog klisé elő ne jöjjön. Ugyanúgy szétszívja mindenki az agyát itt is, mint a Szétcsúszvában, a Trend-ben, a Human Traffic-ben és a Nesze neked Pete Tong-ban. A laikus talán ennél a pontnál le is ragad, a harcedzett filmguruk pedig már legyintenek: ez csak hatáskeltés nem más. A film főszereplőjét Ickarus-t Paul Kalkbrenner német techno legenda formálja meg. Ez hitelessé teszi a filmet, hiszen legalább olyat kértek fel, aki dj/producer a való világban is. Bár van, aki bádogarcnak titulálta alakításáért, viszont a nyers, spontán megnyilatkozásai miatt duplán életszerű a produkciója. Kinek hiányzik egy sztárszínész nyálazása és hiteltelen ugrabugrálása? Hannes Stöhr rendező ezt a dolgot ügyesen megoldotta. A sztori amellett ügyesen nevelget is, hiszen a végkifejlet pozitív: az egyre mélyebbre süllyedő zenész visszatalál a helyes útra, amelyben az őt körülvevő embereken és magán túl a zene segíti a legtöbbet. Azaz nem késő senkinek sem megváltozni, csak akaraterő szükségeltetik hozzá! Apropó zene, ezt is Paul jegyzi. Nagyon tetszetős muzsikák ezek, passzolva az adott jelenetek hangulatvilágához. Szerintem önmagukban is megállják a helyüket, s még a tánctéren is ütnek (egy-két kivételtől eltekintve).
Bár a film mondanivalója csak középszerű, a további elemek adagolásával Stöhr direktor úr mégis egy szerethető munkát adott ki a kezei közül. Én 7,5/10-re értékelném.


Berlin Calling

színes, magyarul beszélő, német zenés dráma, 100 perc, 2008

rendező: Hannes Stöhr
forgatókönyvíró: Hannes Stöhr
zeneszerző: Paul Kalkbrenner
operatőr: Andreas Doub
producer: Karsten Aurich, Hannes Stöhr
vágó: Anne Fabini


szereplő(k):
Paul Kalkbrenner (Ickarus)
Rita Lengyel (Mathilde)
Corinna Harfouch (Petra Paul)
Araba Walton (Corinna)
Rolf Peter Kahl (Erbse)
Henriette Müller (Jenny)
Udo Kroschwald (Apa)
Megan Gay (Alice)

2011. február 22., kedd

Technika III.: Mixmesiter Fusion alapfokon

Rohanó világunkban már mindenki önjelölt dj lehet, persze csak ha elég késztetést érez erre magában. Mivel rizikós egy bizonytalan projektbe anyagiakat befektetni így sokan a mixelés terén maradnak a szoftveres megoldásnál. Persze itt is van ’lifelike’ megközelítés, de a bakelit/cd lejátszót ezek sem tudják pótolni/helyettesíteni. Vagyunk néhányan, akik a professzionalitást figyelembe véve és a hibázási lehetőséget a zéróra redukálva olyan programot használunk, amiben minden opció előre tervezhető. Kétségtelen, hogy ebben a tekintetben a piacvezető az Ableton. Aki viszont egy kicsivel egyszerűbbre vágyik, de még sem mondana le a minőségi pre-mixek készítéséről annak meleg szívvel tudom ajánlani a Mixmeister Fusion-t, amit jómagam is használok. Az alábbiakban szeretném a program funkcióit, lehetőségeit bemutatni, hátha valaki hasznosítani tudja a tapasztalataimat. Próbálok érthető lenni, remélem sikerülni fog.

Zenék hozzáadása – az alapfelület lélektana
A telepítés után nyomjunk egy szolid entert az exe file-ra és máris elénk tárul a mixer felület. Akinek első blikkre ijesztő ne aggódjon, pofonegyszerű a használata. Kezdjük a projektünket úgy, hogy a file menüben a new playlist opcióra kattintunk. Így lesz egy üres listánk, amit a vinyónkról feltölthetünk a mixelésre szánt zenékkel. Ezt a következőképp tudjuk megtenni: File – Add files to library. A felület bal oldalán betöltődnek a muzsikák, a gép bősz számolgatásba kezd, kikalkulálja a bpm-et és a key-t is, utóbbi a harmonikus mixelés végett hasznos funkció. A jobb oldali üres részbe a kívánt zenéket behúzva indulhat a mókázás, melyek a behúzás sorrendjében jelennek meg a képernyő alján. Ezt a sorrendet változtathatjuk kényünk-kedvünk szerint, de erről majd később. Aki egy szolid mixben gondolkodik, annak a felületen (timeline rule a pontos megnevezése) az alapopcióként beállított 2 csík ’stripes’ (ebben a sávba töltődik az adott zene wav-ja) bőven elég, hiszen így 2 zene egyidejű lejátszására nyílik lehetőségünk. Én a jobb átláthatóság végett a 4-es változatot alkalmazom (a csík részre jobb kattintás az egérrel és pipálom a kívánt számot). A mixer felület alatt egy keskeny sávban találhatjuk még az úgynevezett ’song slicer'-t, amit az adott zenék vágásánál, pontos passzintásánál tudunk használni.

Formáld a saját képedre a programot
Ha ezzel megvagyunk már a gyönyör kapujában állunk. Aki be is akar azon lépni, jó, ha megfogadja a továbbiakat. A tools menüpontban található a transitions alpont, ahol belőhetjük, hogyan tegye össze a két zenét a gép és mennyi idő után keverje le (az ütemvariációk a szokásosak 8, 16, 32 stb.). Ez egy kiindulási alap, amivel később lehet/kell még bíbelődni. Van egy úgynevezett snap to beat funkció, ami mindig ütemre teszi az intro anchor-t, ami a zenében egy narancssárga vonalként jelenik meg. Tulajdonképpen ezzel lehet mozgatni a zenét, ráhúzni a másikra. Ezt azért illik kiiktatni, mivel enélkül nem tudjuk a zene kezdésének helyét milliméter pontossággal belőni, csak kockamód ütemhez igazítani. Szintén a tools menüben van olyan, hogy tweaks, itt megadhatjuk, hogy mit csináljon a progi: beatmix, no transition, vagy simple üzemmódban menjen (ha emlékeim nem csalnak a beatmix az alapkonfig). A tools pont options részét is érdemes megbuherálni. Itt a playlist fülre klikkelünk és megnézzük a tempo control for beat mixed tracks fület. Ez automatic-re van állítva, azaz minden zenét a saját tempóján játszik a program. Ez viszont nem túl előnyös, mivel a bpm eltérések miatt egy gyorsuló, lassuló szettet hozunk össze, ha ezt nem orvosoljuk. Az adott zene alatt ott a tempója, amit jobb klikket nyomva törölhetünk, vagy edit-álhatunk. Ha edit lesz a dologból, akkor csak beírjuk a kért számot és enterezünk. Ha töröljük a tempót, akkor mindig az előző tempóadatot veszi figyelembe az MM. Célszerű csak az első zene tempóját meghagyni a többit törölni, így egy sebességen szól majd az összes zene.
Ha nagy bpm különbségek vannak, az nem jó, mivel a program az eredeti tempóhoz képesti nagyobb anomáliákat sajnos kihallható nyújtással, vagy gyorsítással oldja meg. Erre a megoldást a folyamatos lassítás vagy gyorsítás jelenti. Találunk egy bpm számlálót a felületen, ami mindig az adott zene tempóját tünteti fel. Ha a kért zenét gyorsítani szeretnénk odavisszük a wav-ra az egeret és fel-le állítjuk a bpm-mutatót. A vonal alatt megjelenik így a módosított bpm szám. A program elintézi a többit. Ha 128-al kezdtük a mixet és az ötödik zene 132-es érdemes alkalmazni ezt a módszert. A 132-es zenét érdemes levenni 131-re, a kezdő muzsikát felhúzni 129-re. Az időközbe eső 3 szám alatt a tempó szépen felkúszik majd a két bpm marker között és a hangzás se lesz levegős.

Ami még nagyon fontos: a marker-ek
Ahhoz, hogy a mixünknek dinamikája legyen illik ügyesen bánni a hangerővel, a basszussal. Itt nem csavargatni kell a potit, hanem grafikusan kell megtervezni a hangerőgörbét. Ez azt jelenti, hogy a kék színű vonalra visszük az egeret (ez a hangerő vonal, ami alapból már ott van a zenében) és az add volume marker-re kattintunk. Így egy újabb kék gombóc jelenik meg, amit szabadon mozgathatunk. További gombócok hozzáadásával szépen hangosíthatjuk/halkíthatjuk zenénket. Ugyanezt eljátszhatjuk a magas (hozzáadva zöld színű vonal látszódik), közép (lila vonal) és basszus szekcióban (narancssárga vonal). Ezeket persze külön kell intézzük. A baseline görbítésre az a technikám, hogy két narancssárga gombócot teszek a vonalra. Az egyiket leviszem -10-11 közé, a másikat hagyom a 0 értéken. A másik track-en meg ugyanezt megcsinálom fordítva. Persze itt is lehet elnyújtós basszusváltást csinálni, ez csak kreativitás kérdése.

Effektek, csak haladóknak
Az effektek bemutatásától eltekintek, szinte mind használhatatlan. Anno a delay-t próbálgattam a lecsapott végű track-ek nyújtásánál, de ha túlságosan fel van tekerve a gép szolid sípolás formájában jelzi ezt, ami bosszantó lehet utólag visszahallgatva. Egyébként itt is van minden, mint a jó boltban reverb, flanger, filter stb. Ennek kipróbálását inkább már a haladóknak ajánlanám.

Munkánk gyümölcse: mixmentés
A save file opcióval elmentjük magát a projektet, ami az alapbeállításokat tárolja majd. Ahhoz, hogy teljes hosszában élvezhessük a munkánkat az export playlist to file opcióra klikkeljünk. Választhatunk, hogy wav-ban, vagy mp3-ban szeretnénk e menteni, a minőséget is variálhatjuk, illetve, hogy a progi az illesztési pontoktól trackelje-e az egyvelegünket.

Az írásomban nem törekedtem a teljesség igényére, hiszen akkor egy könyvnyi információt tudtam volna közzétenni a Mixmeister-ről. Aki e tanácsokat megfogadja már elkezdhet a programmal dolgozni, készíthet mixeket. Ha valaki MM profi felhasználó akar lenni, gyűrje sokat, tapasztalja ki és formálja saját igényeihez.

2011. február 20., vasárnap

Lapozgató Vol. 11: Hooj Choons - The Sound Of Summer

A Hooj Choons 1991 tavaszán született egy, a végét járó nagyobb kiadó maradványából kiemelkedve. Az anyacég tulajdonosához, egy önmagát halálra unó ex-bérelszámolóhoz hozzácsapódott egy egyetemi hallgató (Red Jerry), aki idejének nagy részét az angolok zenei ízlését tanulmányozva londoni acid house klubban töltötte. 1992 tavaszán a London Records segítségével sikerült is kiadni az első maxijukat. Ezzel kezdetét vette egy sikerszéria, s a Hooj Choons 1998 nyarára az egyik legkedveltebb kiadó lett.

Red Jerry 1991-ben adta kii első maxiját, ami a listákon azonnal a 13. helyre került. Nem sokkal később kapott egy demót egy - akkor még ismeretlen - Mr. Drum nevű producertől, aki aztán új nevével (Felix) és ezzel a dallal (Don't You Want Me) a listák első helyén találta magát. Eközben Jerry egy rosszul kötött szerződés következtében elvesztette az 'első Hooj'-t, de kemény munkával sikerült egy újat teremtenie, amit már abszolút saját gyermekeként tekint.
Jerry: " Elkezdtek rohanni körülöttem a dolgok, és nekem ekkor még fogalmam sem volt, hogyan kellene futtatni egy üzletet."
Tudta, nehéz lesz a kiadó profilját magasan tartani, de az első listás helyezések után többre vágyott. Szerencsére nem sokkal később egy másik tizenéves producertől, JX-től kapott demót " Son Of A Gun" címmel. Ez 17. lett a listákon és a London Records rögtön át is vette. A kis kiadó karrierje felfelé ívelt.

Már több mint hatvan kiadványuk jelent meg (ez évente kb. tízet jelent). Eddig mind bekerült a listák legjobb negyven dala közé. Ezt szeretnék folyamatosan szinten tartani.
Mostanság átlagosan 12 000 példányt adnak el egy kiadványból és a "4 dal 2 lemezen" formára specializálódtak. Ez azt jelenti, hogy egy dalból két maxi jelenik meg, oldalanként egy-egy változattal. Így a bakeliteken a legjobb hangminőséget tudják a DJ-knek biztosítani.

SOLAR STONE - THE IMPRESSIONS EP /hooj57/

Sokat kellett rá várnunk, de mindenképpen megérte, hiszen az EP Birmingham legjobbjaitól származik (Rich Mowatt, Andy Bury és Sam Tierney). A lemez leggyönyörűbb ékköve a Day by Day című track, attól függetlenül, hogy a többi remix - Red Jerry-től és Soundship-től - is érdemes a meghallgatásra. A produkció értéke az, ami megkülönbözteti az Impressions-t a bazári slágerzenéktől.



LSG - THE BLACK SERIES EP /hooj62/

A német hard-tech mester, OLIVER LIEB híres magasröptű remixeiről. Ez is ilyen, egy szenvedélyes, semmiképpen sem rideg felépítésű techno, ami nem annyira utaztatós, hanem inkább megragad és húz magával. DJ XXL: "Már egy ideje játszom a 'Train Of Through'-t, a közönség visszajelzései nagyon jók. Szerintem ez Lieb legjobb munkája, meglehetősen erős és dinamikus, igazi friss hangzású zene, amit nem lehet/kell kategorizálni.



THREE DRIVES - GREECE 2000 /hooj63/

Egy másik import kedvenc angol kiadásban, amit az elmúlt hat hónap alatt folyamatosan hallani lehetett szinte mindenhol. Nyugodtan állíthatjuk, hogy ez 1998 legnagyobb klubtrance slágere. Azok a DJ-k, akik régebben játszottak, ma is vadul forgatják, a darab a Creamfields-en legalább hétszer (!) ment le. Kiválóan beleillik a Hooj hangzásvilágába, a mixek közül az 'Original' és a 'Man No With Name' a csúcs. Az eredeti magas színvonalú instrumentális trance darab, forró és gyönyörű. A Man with No Name remixben nincs annyi érzelem, mint az eredetiben, kicsit keményebb, de ad egy gerincet a számnak a szőnyegekkel teli dobalap, amitől a zene energikusabb lesz. A melódia, a basszus annyira Hooj, hogy az már hihetetlen!!! Hogy lehetett-e ez a szám Top 40-es?! Hogyne, hiszen minden adott volt hozzá...



ENERGY 52 - CAFE DEL MAR'98 /hooj64/

Egy korai német szám az EYE Q-tól, amelynek Three'n One remixe tavaly nyáron Ibiza klubhimnuszává vált A Cafe Del Mar 1998-as változata a DJ Magazin százas toplistáján egy fantasztikus hetedik helyezéssel robbant be a köztudatba. A track visszhangja mind az overground, mind az underground zenét kedvelők körében nagyon jól. Minden idők egyik legnagyobb klubőrülete, amely nem hagy alább. Az elmúlt évben az LSG és a Three'n One keverték át a nótát. Az idei kiadásban olyan előadók működtek közre, mint OLIVER LIEB, HYBRID, NALIN & KANE. Mindegyik verzió nagyon állat, de az összeset magasan veri a NALIN & KANE remix, amelyben a dobalap mellett hallhatunk egy iszonyatosan jó kongaszólót is. A Hooj koncepciója, hogy olyan maxikat adjanak ki, amelyek vidámak, van húzás bennük és emellett igényesek is. Abszolút rendben van!



BILLY HENDRIX - THE BODYSHINE EP /hooj65/

Hát ez meg kicsoda? Ja, ez Sharam a Three N' One formációból. Ismét egy pumpálós club trance-szel lehetett gazdagabb az ember, ha megvette a darabot. Én nem.



MEDWAY - THE SURRECTION EP /hooj66/

Organikus, nyugodt trance három számon keresztül, egy olyan 'lebegő érzéssel' és visszatérő atmoszférikus break-ekkel, ami annyira vagány és frissítő, hogy az embervérmérséklete nem egyszerűen emelkedik meg. A lemez egy igazi szépség, különlegességei az elektro-garage és az ambient verzió, ez utóbbitól még jobban futkos az ember hátán a hideg. Tökéletes hangzás.



C.M. - DREAM UNIVERSE /hooj68/

A Taucher remixnél már meg is állhatunk, hiszen a német trance DJ ezzel a kurva jó epic darabbal hozott friss szint ebbe a zord világba. Nem tűnik túl soknak igazából, precíz ritmusok, csúsztatott basszus, egészen addig, amíg el nem érkezünk a kiálláshoz. Minden eltűnik és csak a szívszorító hegedű marad. Ezen kívül található még egy Tilt, egy Man With No Name remix, de természetesen az eredeti verzió sem maradhatott le.



DEEPER SHADES of Hooj

1997-ben a Hooj szinte mindvégig ott volt a reflektorfényben, köszönhető ez olyan remixereiknek, mint például a Nalin & Kane. A fantasztikus és melankolikus Lustral-féle Everytime ugyanúgy toplistás, mint a Cafe Del Mar, vagy akár a Beachball. A válogatáson felfedezhetünk még néhány trance-et, például az LSG, a Marmion, vagy a Lost Trible előadásában. Egy biztos: sem a Deeper Shades válogatássorozat, sem a Hooj kiadványai nem hiányozhatnak a trance DJ-k ládájából.

Hooj Choons Discography

szöveg: Sylvie, Blackman,
Forrás: FREEE Magazin / 1998. 11.

2011. február 19., szombat

Miika Kuisma szentenciája zenében megfogalmazva

A finn tehetség Miika Kuisma 2007-ben készített nekünk egy briliáns kis albumot Sententia címmel, ami zenei összetettségével, valamint az album sokféle stílusával a szerző tehetségéről sok minden elárul. Az albumon annak ellenére, hogy többféle zenei stílus is megtalálható hangulatilag mégis nagyon egységes. A szerzemények valahol a progresspsy és a progressive trance határán mozognak, amit Miika egy kis dark feelinggel fűszerezett meg. És bár az alkotások között az ambient valamint a break stílust is megtaláljuk, de ezek inkább csak összekötő elemként dominálnak az albumon, és csakis kizárólag az egységet erősítik. Viszont az előbb leírtak mellett, további két dolgot is fontosnak tartok megemlíteni itt a bevezetőben, az egyik az album borítója, a másik pedig a Mastering. A legelsővel kezdem. Mint ahogy az láthatjuk az album borítója nem lett túlbonyolítva, nincsenek rajta csilli-villi betűk, kommersz felíratok, mégis tökéletesen érzékelteti az album hangulatát. A kevesebb néha több, ezúttal duplán érvényesül. A másik amiről még szót kívántam ejteni az a master, mert úgy érzem mostanság gyakran találkozunk olyan kiadványokkal, ahol ezek a munkálatok elmarad(oz)nak, pedig ez egyáltalán nem elhanyagolható tényezőként játszik szerepet egy album értékelésénél. Sokszor nem is mondjuk ki egy-egy album, vagy maxi kapcsán , hogy valami gond van, de azért érezzük a hanganyagon, hogy nem olyan szépen szól. Nos, ezen az albumon hála az istennek mindegyik zene szépen , egységesen szól, ugyanis Peter De Wagter masteringes szakember profi utómunkálatokat végzett, és mindent jól beállítgatott.
Az album első szerzeménye egy ambient szám. A 'Dimensional Shift' utat nyit előttünk egy számunkra eddig teljesen ismeretlen dimenzióba. A 'Where I Am' -mel egy szentélybe lépünk, ahol egy csodálatosan szép, a természet lágy rezgéseivel megbolondított érzés kap el bennünket. Szép, finoman kidolgozott dallamok járják át hallójáratainkat, olyan mintha egy fantázia világba járnánk és körülöttünk angyalkák repdesnének. Aztán egy kis csend érkezik. Kissé baljós hangulat kerekedik felül, mégis lágy szellő futkározik. 'Trying My New Wings' egy elképesztő 4/4-es shadow miliőben úsztatja a légkört. 'Without My Past' mesebelien szól. Effektek cikáznak ide-oda, aztán az ambientes intró után trancebe váltunk. 'Cloud Surfing' -gel a levegőbe emelkedünk. Az 'It’s a New Day' emberfeletti zene. Tényleg a szó szoros értelembe véve az! Amilyen rövid, olyan gigantikus. A kedvencem mégsem ez a zene, hanem aminek előkészítette a terepet. Az 'One Morning by the Riverside' szerény véleményem szerint az album legjobb darabja, bár kissé monoton, de annyira összetett, és szép darab, hogy szerintem sokan felkapjátok majd a fejeteket. A 'Take Another Look'-ot Miika Kuisma, vagyis a szerző újraértelemzésében tesztelhetjük. Nagyon szép zene. Az album másik gigászi zenéje - a szintén finn származású Cristal Snow -val készített - 'Till The Dawn' című szerzemény. Ezt a zenét elég egyszer meghallgatni, rögtön beleszeretsz. Ahogy a nyers vokál ráúszik az alapra az maga a varázslat. Az elektrós feeling meg hab a tortán. A tizedik zene felvezetőjétől a hideg is kirázott. Nagyszerű zene a 'One Step Step Behind The Mankind'! Maximum respect!A 'Break Away' -t kissé nyers alapja miatt az előző zenékhez képest kicsit kocka darabnak érezzük. Viszont Karen Ires vokálja tökéletesen ellensúlyozza mindezt. Ez is 10/10es remekmű. Az 'Arriwal' - mint ahogy azt a bevezetőben is írtam - egyike azon számoknak, melyek a zenék közötti tökéletes hangulati átmenetet biztosítják. Az 'Arriwal' és a 'Time To Fade' két ambient zene. Mindkét zene gyönyörű.
Összegezve a dolgokat, minden bátortalanságom ellenére nyugodtan merem állítani, hogy a 'Sententia' a világ egyik legszebb és legjobban összerakott szerzői albuma az EDM szcénán belül! Több, mint egy album, ez egy életérzés amit képvisel. Éppen ezért tőlem a maximális pontszámot kapja (10/10).


Miika Kuisma - Sententia

Label: ZYX Music
Katalógus szám:ZYX 20834-2
Ország: Németország
Megjelent: 2007. december 7.
Stílus: Trance, Breaks, Progressive Trance, Ambient
Producer: Miika Kuisma

Tracklist:
1. Dimensional Shift
2. Where Am I
3. Trying My New Wings
4. Without My Past
5. Cloud Surfing
6. It’s a New Day
7. One Morning by the Riverside
8. Take Another Look (Miika’s Lost Method Mix)
9. Till The Dawn (ft. Cristal Snow)
10. One Step Step Behind The Mankind
11. Break Away (ft. Karen Ires)
12. Arrival
13. Time To Fade







2011. február 18., péntek

From the background 6: Barry Gilbey

A 'From the background' sorozat hatodik epizódjához érkezett, melyben egy szupersztár tálentumú, de szerény EDM-munkást fogunk bemutatni, aki nem más, mint Barry Gilbey Sheffield-ből. Gilbey producerként eléggé ismert név a progressive house szcénában, hiszen olyan projectek fűződnek a nevéhez, mint a Mara, Hyperion, Pappa & Gilbey és a Fingerfest INC, nem mellesleg az 1997-ben gründolt Choo-Choo Records alapítója (feleségével Sarah Whittaker-Gilbey-vel közösen). A label a szcéna zászlóshajója lett, amely rendszeresen delegált release-ket a méltán világhírű Global Underground válogatásokra. Gilbey-t a label és a Mara formáció sikere kapcsán számtalan helyre invitálták fellépni a világban, pörgetett már Miami-tól kezdve Moszkván át Budapestig és Hong Kong-ig szinte mindenhol. Hogy miért nem lett belőle egy Sasha-Digweed kaliberű figura? Ezt talán csak ő tudná megmondani, tény, hogy sokat köszönhetünk neki.
Mara-ként (feleségével kiegészülve) több nagy dobásuk volt, így a 'One', a 'Latheral horizon' és a 'Fall from grace' és első és eddig egyetlen LP-jük a 'If you only knew' is a felejthetetlen kategóriába sorolható. Még jómagam is azt hittem, hogy ő is az ezredforduló fityfenéjében szendved, azaz egy igencsak sikeres időszak után a zenei trendek változásával felhagyott a producerkedéssel, dj-zéssel (csak pár név, aki így tett: John Johnson, Van Bellen, Ian Ossia - utóbbi ismét visszatért), pedig nem. Egy hosszabb stop után tavaly ősszel ismét beindultak, D Ramirez-zel és Steve Edwards-szal közösen hozták össze a 'Keep us together'-t, amit a Toolroom-nál állítottak hadrendbe. Emellett official website-jükon rendszeresen megtalálhatjuk aktuális podcast-jukat, szóval az élet nem állt meg Mara-éknál.
A másik fontos kollaborálás, amit meg kell említenünk, amikor Gilbey és az ausztrál származású Anthony Pappa egyesítették erőiket. Két party hymn fűződik a nevükhöz: a 'Skindeep' 2000-ből és az 'Ortygia' 2004-ből (utóbbiból főleg a Wrecked Angel féle break verzió adta az érzést, de azt nagyon). Persze semmi sem tart örökké 2004-ben a két fenegyerek útjai elváltak egymástól (gyanítom Pappa egyre bokrosabb teendői miatt). Barry-nek még két további emlékezetes megmozdulása volt: Dean Mariott oldalán Fingerfest INC néven az 'Autoporno' 2002-ből, és Hyperion-ként szintén ugyanebből az esztendőből a 'Heavens calling'.
Ezeket a zenéket hallgatva egy jóízű időutazásban lehet részünk, másrészt konstatálhatjuk, hogy Gilbey bácsi tényleg megkerülhetetlen része a progressive house történetének.

2011. február 17., csütörtök

Zeneajánló: Pete Heller - Nu Acid (Robert Babicz Remix)

Pete Heller - Nu Acid (incl. Robert Babicz Smiling Remix) (Bedrock)
Bár nem idei darab, de mindenképp szeretném a figyelmetekbe ajánlani a Bedrock 93-as sorszámú EP-jét, amit a nagy öreg Pete Heller követett el. Mint, ahogy az oly sok kiadóval megtörtént a zenei trendek változásával mindenki igyekezett lépést tartani, ez az állítás természetesen a John Digweed nevével fémjelzett, a prog house szcéna doyenjeként számontartott Bedrock label-re is igaz. A tech-esebb, minimalistább house-ok kaptak nagyobb publicitást, sokunk nagy szomorúságára.
Visszatérve a jelenhez Pete Heller-t azt hiszem nem kell bemutatni, hiszen a house szcéna egyik emblematikus figurája, akinek nevéhez számtalan underground partihímnusz fűződik. Jelen esetben egy másik EDM-hős is beszállt a buliba, őt úgy hívják, hogy Robert Babicz. Kettejük találkozása felfogható akár a stílusok vagy „világok” harcának is, hisz Pete a house fenegyereke, Robert pedig köztudottan vaskos techno háttéréről ismert (gondoljunk csak például Rob Acid-ként való ténykedésére).
Az Original mix számomra nem sok vizet zavar, egy könyned stílusgyakorlat, amiben kb. annyi minden történik, mint a '90-es évek közepén dívó acid house zenékben: a Roland TB 303-asok csiripelnek, alatta pedig egy konstans dobalap diktálja a tempót. A szenzáció a Robert Babicz remixnél ér utól bennünket. A maga 124 BPM-ével nem a legpörgősebb zene, gondolnánk, de az első pillanattól kezdve a harapós groove és a savas hangok adnak egy lendületet az egésznek. Ellenpontként egy nagyon komoly deep house-os beoltás jön, ami tutira meggyőzi a könnyedebb hangzás szerelmeseit is. A gyengébb original miatt kap csak 8/10-et tőlem a kiadvány.

Pete Heller - Nu Acid

Label: Bedrock Records
Katalógus szám: Bed93
Megjelent: 2010. szeptember 22.
Stílus: Techno, Acid

Tracklist:
1. Nu Acid (Original Mix)
2. Nu Acid (Robert Babicz Smiling Remix)

2011. február 14., hétfő

Elfsong: "Számomra a zene az abszolút szabadságról szól

Hölgyeim, és Uraim (pergődob kíséret)! Van szerencsém bejelenteni a blog eddigi legütősebb interjúját, amit Elfsong aka Kertész Krisztián adott hőn szeretett oldalunknak. Elfsong elmeséli furcsa névválasztásának történetét, megemlékezik kezdeti szárnybontogatásairól, virtuálisan a studiójába is elkalauzol bennünket, valamint leszedi a keresztvizet a klubokban domináló deep-tech house mániáról.

DZ: Hogyan mutatkoznál be öt mondatban azoknak, akik még nem hallottak rólad? Az Elfsong név hallatán nálam a fantasy-k világa ugrik be egyből. Innen ered a névválasztásod?

E: Üdv! Azt kell, hogy mondjam, jó az asszociációs képességed. A művésznevem eredete elég egyszerű: óriási rajongója vagyok a klasszikus fantasy művészetnek. Annak idején rengeteg időt töltöttem ezekben a fantázia világokban a számítógép előtt ülve vagy éppen különböző könyveket olvasva, így nem csoda, hogy a saját képzeletem, illetve ihletem egy jó része innen származik. Manapság már nem nagyon jut időm ilyesmire sajnos, de annyi baj legyen, azt hiszem egy életre való inspirációhoz jutottam már így is. Maga az Elfsong név egyébként tulajdonképpen nem sok mindent jelent, de annak idején valamiért megtetszett, aztán meg rám ragadt. A saját zenéim címének megválasztásakor is szeretek hasonló forrásokból meríteni, ki nem állhatom a hétköznapi elnevezéseket, amiből 12 egy tucat.

DZ: A kezdetekhez képest zeneileg honnan hová fejlődtél? Mely darabok/előadók voltak rád nagy hatással?
E: Na, igen, a kezdetek. A legelső szerzeményeim még javában sötét, tribal beütéssel fűszerezett progressive house zenék voltak. Aztán szép lassan elmozdultam egy másfajta irányba, hogy úgy mondjam, és elkezdtem dallamosabb, érzelmesebb töltetű zenéket készíteni. Manapság egy kicsit megint más irányba próbálok haladni, szeretnék minél inkább a tánctéren is jól működő, élőben lejátszható zenéket készíteni, de persze az útközben felszedett dallam-orientáltság már megmarad. Az idők folyamán rengeteg előadó volt rám kisebb-nagyobb hatással, de a nevek jönnek-mennek, így nehéz lenne bárkit is kiemelni. Sokszor van úgy, hogy aki 4-5 éve a kedvenceim közé tartozott, az manapság megbotránkoztatóan gyenge zenéket produkál, vagy rég eltűnt a süllyesztőben, akiért pedig most vagyok oda, elképzelhető hogy ugyanennyi idő elteltével sehol sem lesz már. Vannak persze örökzöld zenék, amiket bármikor szívesen újra és újra előveszek, mert nem tudom őket megunni sok-sok év elteltével sem.

DZ: A Style Clash név is téged takar. Ez mennyiben másabb project, mint az Elfsong-ként képviselt vonal?
E: A kérdésed egészen időszerű, ugyanis pont néhány héttel ezelőtt döntöttem úgy, hogy a Style Clash projektet befejezettnek, lezártnak tekintem. Ez a név jelentette volna egyébként a keményebb, technósabb vagy elektrósabb vonalat, míg az Elfsong projekt kifejezetten egy progisabb, deep-esebb hangzás jegyében született. Mára persze a dolgok rendesen megváltoztak, mindenesetre egyelőre minden erőmmel az Elfsong projectre koncentrálok, de nem tartom elképzelhetetlennek, hogy később újra felvegyek egy másik nevet, más fajta zenékhez. Azonban ha így is lenne, jobban szét kell választanom a különböző fedőneveket mint azt a múltban tettem, különben nincs túl sok értelme.

DZ: Aeron Aether-rel (Sylleptica, Empyria, Kaivalya) sok közös munkátok jelent már meg. Hogyan néz ki egy stúdió session nálatok? Ellátogattok egymáshoz, vagy mindenki a saját otthonában csiszolgatja a részleteket, majd elkülditek azt egymásnak?
E: Sajnos elválaszt minket a földrajzi távolság, így még nem volt alkalmunk személyesen találkozni, de ami késik, remélem nem múlik. Addig is a világháló adta lehetőséggel élve tudunk együtt dolgozni: legtöbbször valóban oda-vissza küldözgetjük egymásnak az ötleteket, félmegoldásokat, mígnem valakinél összeáll a teljes kép, ez változó. Aztán a végén a hangmérnöki tevékenységeket Aeron végzi el, ez inkább az ő területe. Jó vele együtt dolgozni, mert kreatív ember, és félelmetesen jól bánik mind a dallamokkal, mind a ritmusokkal, így sokkal inkább az idő hiánya az, ami általában hátráltat a közös munkánál, mintsem bármi más.

DZ: Ha lehetne választanod, kivel dolgoznál együtt, illetve kinek a munkáját remixelnéd szívesen?
E: Nagyon szívesen dolgozok bárkivel, akiben elég kreativitást és a megfelelő hozzáállást érzem ahhoz, hogy végeredményben valami különlegeset tudjunk letenni az asztalra. Számomra érdektelen, hogy az illető egy nemzetközileg is elismert „sztár”, vagy esetleg egy szárnyait bontogató lelkes amatőr (mindkét csoportból kerülnek ki ugyanis remek, és csapnivaló zenészek is). Ha megkeresnek egy együttműködés, vagy remix reményében, kizárólag az illető zenei tevékenysége az, ami meghatározó. Szerencsére, ahogy szép lassan halad előre a saját szekerem, úgy van lehetőségem egyre inkább tehetséges, ügyes emberekkel együtt dolgozni, így ezen a téren nem panaszkodhatok.

DZ: Milyen technika áll rendelkezésedre a stúdiódban? Melyik az a plugin/software/hardware, amitől semmiképp sem válnál meg?
E: Valószínűleg rémes egy közhely, de akkor is igaz: valójában nem az számít, hogy mid van, hanem hogy hogyan tudod használni. Sok kezdő producer beleesik abba a hibába, hogy azt hiszik, ha tengernyi pénzt költenek felszerelésre minden adott lesz a jó zenékhez, pedig ez közel sem elég. Félreértés ne essék, a zenélés alapvetően nem olcsó mulatság, de pusztán az anyagiak nem fogják meghozni a várt eredményeket. Jómagam egy egyénileg épített pc-vel dolgozok, illetve egy majd 20 éves lehallgató rendszerrel. Talán viccesen hangzik, de akkoriban még anyagból csinálták a műszaki cikkeket, illetve nem dúlt a házimozi őrület, így aztán olyan hangfalakat és erősítőket gyártottak, amelyek nem színezték szanaszét a rajtuk átmenő hangot, ellenben gyönyörűen, kristálytisztán szólnak. Vannak persze ma is ilyen eszközök, csak éppen árban akár 10-20-szoros nagyságrendi különbségek is lehetnek. Egyébiránt jelenleg csak szoftveres szintikkel dolgozom, de tervben van egy-két „vas” beszerzése is a nem túl távoli jövőben. Úgy érzem most már elég érett a tudásom ahhoz, hogy néhány komolyabb hangszer beszerzése ténylegesen a zenéim előnyére váljon és ne csak egy felesleges kiadást jelentsen. A lehető legkomolyabban üzenném ezúton is bárkinek, aki ezt az interjút olvassa és zenélésre adná a fejét: előbb tanuljatok meg jó zenét írni (akár) ingyenes szoftverekkel, mert amíg nem megy, nem fog segíteni semmiféle méregdrága felszerelés, sőt ami azt illeti, még ronthat is a helyzeten.

DZ: Az általunk meginterjúvolt embereknek mindig nekiszegezzük a következő kérdést: véleményed szerint melyik hangzás/stílus fog dominálni a zenei piacon illetve a klubokban 2011-ben?
E: Úgy gondolom, hogy az elektronikus zene elkommerszesedése, és a mainstream-be való beolvadása idén is folytatódik majd. A központi szerepet azt hiszem továbbra is a primitív, jellegtelen deep-tech house zenék játsszák majd, sajnos nem látok sok esélyt rá, hogy a közeljövőben ez változzon. A véleményem ebben a kérdésben az, hogy sikerült jó alaposan elcseszni az emberek ízlését, és a vicc az egészben, hogy ezzel a kijelentéssel sokszor olyanok értenek egyet, akik talán a leginkább felelősek a kialakult helyzetért. Aztán persze, hogy kinek mi a jó, az már eléggé szubjektív, az én szemszögemből sajnos az egész történet már elég régóta mélyponton van, de biztosan vannak, akiknek tetszik ez az irány.

DZ: A magyar producerek egyre több pozitív visszajelzést kapnak munkáikkal kapcsolatban külföldről. Szerinted lehetünk-e központjai bármilyen zenei kezdeményezésnek, amit mások később importálhatnának tőlünk?
E: Nos, nem szeretnék senkinek a lelkébe gázolni, de az az igazság, hogy nem különösebben foglalkoztat ez a kérdés. Számomra a zene, mint olyan mindig is az abszolút szabadságról, a kicsinyes korlátokon való túllépésről szólt, effektíve elmosva ezzel az országhatárokat. Nekem nem okoz nagyobb örömöt egy magyar producer vagy dj sikere, mint bárki másé. Ha meghallok egy kiemelkedő zenét, az utolsó kérdés ami foglalkoztat az, hogy melyik nemzet szülötte a szerzője. Természetesen sok tehetséges producer van Magyarországon, de az egészet elvből nem versenyként fogom fel, így annak sincs túl sok értelme, hogy az a hazai felhozatalt a külföldihez hasonlítsam. Nem vagyunk sem jobbak, sem rosszabbak a többieknél, illetve itthon is rengeteg a túlsztárolt, álszenzációkkal a köztudatba pumpált egyén, akik alapvetően elveszik a lehetőséget mások, arra érdemesebbek elől. Sajnos ez általános jelenség, mindenhol így van, azonban mivel kicsi ország a miénk, és rengeteg a wannabe dj/producer így elég erősen érezhető/észlelhető a dolog.

DZ: Min dolgozol mostanság, és milyen megjelenésekre számíthatunk tőled a közeljövőben?
E: Az igazat megvallva: elégedetlen vagyok a tavalyi teljesítményemmel. Amilyen kevés megjelenésem volt akkor, olyan sokat szeretnék idén. Persze joggal merülhet fel a kérdés, hogy nem megy –e a mennyiség a minőség rovására, de szerencsére itt szó sincs erről. Az előző esztendőben sem az ihlet, sokkal inkább az idő hiánya az, ami rányomta a bélyegét a zenei munkásságomra. Ezért azt hiszem, idén megpróbálok jóval több időt szakítani a zenélésre, mert ötletem az van rengeteg, csak meg kellene valósítani őket. Több, különböző zenén is dolgozom most párhuzamosan, hogy némi konkrétummal is szolgáljak: egyfelől Aeron-nal dolgozunk egy közös EP-n a Proton Music számára, ami bár lassan halad, de egyszer majd csak elkészül, és azt hiszem, bizakodhatunk a sikerében tekintve, hogy eddig akárhányszor összeálltunk a Protonnal, az mindig jól sült el. Aztán van egy muzsika, amit még ugyan tavaly írtam, de most tavasszal, vagy a nyár elején fog egy neves külföldi lemezlovas mixalbumán megjelenni. Lesz belőle egy chill out változat, és nem sokkal később egy maxilemez is néhány remix kíséretében, de erről egyelőre többet nem árulhatok el Végül, de nem utolsó sorban, idén sokkal több saját szerzeményt szeretnék megjelentetni. Az utóbbi években könnyen kialakulhatott egyesekben az a kép, hogy én amolyan „remixer” vagyok, mert sajnos a múltban nehezen tudtam nemet mondani a remix felkéréseknek, azokból pedig nem volt hiány egy percig sem. Nemrég azonban elhatároztam, hogy mostantól ez másképp lesz, úgyhogy meghatározatlan ideig csak a különleges felkérésekre mondok igent, ehelyett a figyelmem és időm nagy részét a saját zenéimre szeretném fordítani, azt hiszem éppen ideje már.

Néhány Elfsong zene és remix memoriter gyanánt!





















2011. február 12., szombat

Szeretnéd kiadni a zenéd, de nem tudod hogyan? Íme néhány jó tanács!

Az alábbi írásom célja tulajdonképpen az, hogy akik semmit nem tudnak az elektronikus zenék digitális úton történő értékesítéséről, azoknak valamilyen információs kapaszkodót próbáljak meg nyújtani. Mivel nincs két ugyanolyan eset, két ugyanolyan kiadó, nyilván csak hozzávetőleges dolgokat fogok tudni mondani, illetve javarészt arról beszélnék, hogy JELENLEG hogyan történik egy átlagosan felépített progresszív house kiadvány kiadása, hiszen ez picit máshogy nézett ki akár egy éve is, illetve nyilván egy év múlva sem lesz ugyanilyen.

Az elmúlt egy-két évben a különböző közösségi alapon szerveződő oldalak jelentősége robbanásszerűen megnőtt a promócióban is. Az általános közösségi oldalak közt a zenészek korábbi elsődleges bázisa, a Myspace a kútba zuhant, a Facebook viszont teljesen átvette a hatalmat, illetve mára kihagyhatatlanná vált az olyan tematikus oldalakon való részvétel is, mint például a Soundcloud. Tegyük fel, hogy kezdő producerek vagyunk, akiknek legutóbbi prog zenéjére mondjuk már két különböző, a stílust rendszeresen hallgató ember is elismerően bólintott, és azt mondta, megüti a nemzetközi mércét az anyag. Nos, akkor itt az ideje picit felépíteni magunkat. Alap a már említett Facebook- és Soundcloud regisztráció, illetve ha lemezlovasi babérokra is törünk mellékesen, akkor Mixcloud, Podomatic vagy hasonló podcast-oldalakra való regisztrálás. Még a Resident Advisor jut eszembe hirtelen, mint olyan hely, ahol tudunk így vagy úgy, de arculatot építeni.
Ha ezekkel az alapokkal készen állunk, nem ártana arra sem felkészülni, hogy ideális esetben több száz megákat kell elérhetővé tennünk viszonylag privát úton, gyorsan és megbízhatóan.
Erre melegen ajánlom a Dropbox-ot, de mindenképpen olyan megoldással próbálkoznék, ahol direkt módon lehet linkelni, nincs az a kiadó, aki végig fog nyomni, vagy perceket fog várni az ismeretlen demonkért egy Rapidshare oldalt. A közvetlen csatolás remélem, eszünkbe sem jut, ezt már tíz éve is azonnali kiátkozással büntette mindenki.

Adott tehát egy fasza kikevert demo, 320 kbps-es mp3-ban full verzióban, ugyanaz wav-ban, mellette nem árt ha be van tárazva egy 16 vagy 24 bites kompresszmentes wav, lehetőleg -3db körüli limittel, hogyha majd a jövendőbeli kiadónk szeretne maszterelni egy jót, akkor legyen mit elküldeni. Különösen optimisták összedobhatnak egy remix pakkot is, ebben átlagos esetben van kb. 5-10 wav sample a zenénkből, illetve a főbb zenei témák midi file-ban, hogy ne kelljen a különböző szoftverek miatt vért izzadnia bárkinek is. Készen vagyunk, hol a kiadó?

Ahhoz, hogy eldöntsük, milyen kiadót keressünk, először is nem árt, tudni, hogy hozzávetőlegesen mit is csinál egy kiadó a zenénkkel. Ha tudjuk, mit csinálnak, könnyebb picit utánajárni, hogy vajon jól csinálják-e, illetve a kapcsolatrendszereket sem árt feltérképeznünk. Ezek mind fontosak lesznek a választásunk meghozatalakor. A helyzet az, hogy gyakorlatilag a legtöbb kiadó jelenleg sublabel-e egy nagyobb óriásnak. Például a trance legnagyobb óriása jelenleg az Armada, 28 szublabellel, melyek így ránézésre a trance piac elég jelentős részét le is fedik. Nem vagyok bennfentes, de ilyen esetben gyakran az történik, hogyha a fő label-nek küldünk demot, azt megfelelő minőség esetén beleömlesztik a saját kis demopool-ba, ahol a 28 sublabel felelős személyei halászgatnak kiadandó muzsikák után. A gyűjtőlabel-ek bombázása tehát az első lépésünk kell, hogy legyen, noha vannak hátrányai is, például hogy sok bába közt elvész a gyerek, de erre is lesz megoldásunk. Tehát gyűjtőlabel-ek. Progresszívebb stílusban ilyen a Proton Radio köré épült hálózat közel 70(!) sublabel-lel, melyek döntő súllyal szerepelnek a különböző promopool-okon, de erről majd később. A Bonzai Progressive a progresszív és a trance közt egyensúlyoz javarész, 12 sublabel-lel a Baroque 15-20 között járhat. Még a kisebb kiadók, mint a Carica vagy a Mistique is üzemeltet 5-6 subalbel-t, hogy minél több zenét tudjanak szerződtetni, és nyilván pénzt csinálni belőlük. Tehát első körben gyűjtőlabel-ek e-mailjét bombázzuk a demoval, majd ha nincs válasz mondjuk 2 héten belül, akkor jöhet a milliónyi sublabel, szépen egyenként. De hogy a fenébe különböztessük meg mondjuk a Proton 70 sublabel-jét egymástól?

A válasz: az ismertségük és a promopool-okon való aktivitásuk lesz a döntő szempont. Ez a két tényező lesz az, amely igazán segíteni fog abban, hogy a kiadványunk kihozza magából a lehető legtöbbet. Mik az a promopool-ok? Teljesen zárt vagy pénzre nyíló promóciós oldalak, ahová a kiadók 1-2 hónappal a megjelenés előtt feltöltik a kiadványaikat, és ahonnan az érdeklődő lemezlovasok ingyen letölthetik a szerzeményeket némi kötelező komment ellenében. Mivel ezt általában akkor teszik meg, ha tetszik amit hallanak a lejátszójukban, ezt nevezik és szerepeltetik a kiadók support-ként. Tehát ha Gipsz Jakab letölt egy promo cuccot, odaböfögi, hogy cool, akkor amennyiben Gipsz Jakab egy ismertebb név, akkor hamarosan találkozhatunk azzal a kiadvány ajánlójában, hogy supported by Gipsz Jakab.

A totál zárt belsős promopool-okról sok infóm nincs, a nyitottabbak közül messze a legfontosabb a progresszívebb zenék világában a Vipultima. Ez egy zárt pool, a kiadók külön-külön invitálhatják meg a saját oldalukra azokat az embereket, akiknek szeretnék eljuttatni a zenéjüket. Aki nincs itt, az bizony kellemetlen lépéshátrányba kerül. Szerencsére a fenn lévő minden zenéről automatikusan youtube video is készül, illetve ha beütjük google-ba a kiadó nevét és a Vipultima kombót, akkor azonnal nyilvánvalóvá válik, hogy mit is villant a kérdéses kiadó az adott platformon.
A másik alap pool a Releasepromo, ide pénzes a bejutás, illetve ha jól emlékszem, igazolni kell, hogy valóban lemezlovas az illető, de a részletek most nincsenek előttem. Amire kíváncsiak vagyunk, az úgyis a charts menüpont, ami elérhető az egyszeri arra járó számára is. Eleve érdemes rákeresni a search menüponttal, hogy a kiadónk jelen van-e itt, ha nincs, akkor újra szomorúak leszünk. A lényeg a charts menüpont, ha egy kiadó nagyjából a top30-ba be tudja juttatni egy kiadványát, akkor kijelenthető, hogy van irántuk némi érdeklődés. Még a Mypromopool jut eszembe, ami ismertebb pool, a népszerűségük viszont csekélyebb az előző kettőnél. Ez főleg azzal magyarázható, hogy ez a legkevésbé zárt, a preview-k mindenki által hallhatóak, ezért a kiadóknak állandóan vágniuk kell a lejátszóba kerülő zenéket, ha nem akarják, hogy ügyeskedő kezek hipp-hopp lelopják a player-ből a két hónap múlva megjelenő kiadványukat. Hangsúlyoznám: attól, hogy egy adott, progresszív house-ban utazó kiadó nincs ezeken a pool-okon, attól még lehet saját bejáratott, kitűnő belső promo rendszerük, amelyek miatt nincs szükségük ezekre az eszközökre.

A népszerűség szintén nehezen mérhető, javaslom, hogy a Facebook-on csekkoljuk le, hogy hány ismerőssel/rajongóval/klubtaggal rendelkezik valami, és ehhez viszonyítsuk elvárásainkat velük szemben. Nagy ráhagyással azt tudom mondani, hogy akinek az üzenetei nem jutnak el minimum 500 emberhez, attól (hacsak nem valamilyen ismert húzónév vadiúj label-e) ne várjunk sokat, az ideális eset valahol 2000 fő felett kezdődhet.

Ezek alapján már körvonalazódhatott, hogy milyen kiadók jönnének szóba az agyroppantó progi kiadványunkhoz. Ha eddig nem történt meg, irány a Beatport és keressünk rá a delikvensre a label-ek között. Ha nincsenek is fenn, akkor fuss! Ha fenn vannak, hallgassunk bele a kiadványaikba, próbáljuk megállapítani, mennyire passzolna oda a mi zenénk. Nézzük meg a megjelenési dátumokat, ebből látni fogjuk hogy mennyire sűrűek a kiadványok, és milyen rendszerességűek. Általában a heti-kétheti rendszerességű kiadások esetén lehetünk a legnyugodtabbak.

Mi legyen az e-mailben, amivel bombázzuk a kiadókat? Először is eszünkbe ne jusson cc-vel küldeni a mail-t, azonnali kuka a jutalma. Sőt, ennél tovább megyek, és azt mondom, egyszerre csak egy kiadóval kontaktoljunk, és minden levelünk után hagyjunk egy hét szünetet a választ várva. Ha nem jön, lépjünk tovább. Levelünk tartalmazzon közvetlen linket a teljes, 320 kbps-es mp3-hoz, és írjunk mindenképpen néhány szót magunkról, esetleges korábbi kiadványainkat is megemlítve. Egymás közt szólva, mindig az első kiadás megy a legnehezebben, onnantól legalább van mit referandumként használni.

Mire számítsunk úgy egyáltalán, ha valaki szerződtetni szeretné a zenénket? Pénzre ne. De komolyan. Az ugyanis nincs. Illetve persze van, a szerződések szerint az eladásuk után a kiadóhoz befolyó (!) pénzek 50-70%-a lesz a miénk. A kiadókhoz a boltoktól pedig csak az összegek 50-90%-a érkezik, nagyobb boltoknál ez ugye inkább az 50-hez közelít. Közelítő értékben tehát minden eladott dollár után 25 cent jár nekünk, a remixekbe most nem mennék bele, ott még ennél is nagyobb szórások szoktak lenni. Pénzt tehát nehezen fogunk ebből látni, noha nem lehetetlen, ha kellően magas szinten, gyakran és huzamosabb ideig tudunk majd produkálni. Infókat a kiadóktól jellemzően mindig is nehéz lesz kinyerni bármivel kapcsolatban is, a szerződések általában tartalmaznak egy olyan pontot, hogy x havonta/évente egyszer belenézhetünk az eladások alakulásába.

Mondjuk, aláírtunk egy szerződést. No, akkor már csak 2-3-4 hónap és talán meg is jelenik. Nem viccelek. A kiadók általában ennyivel előre megtervezett menetrenddel rendelkeznek, és minket pontosan a menetrend végére fognak beilleszteni, persze ha már van nevünk, akkor számíthatunk picit kedvezőbb elbírálásra, de azt lássuk be, hogy a promopool-okban való korrekt futtatáshoz eleve kell egy hónap, adott esetben a maszterelés is elvisz egy hetet, valamint, ha remixekre várunk, az szintén nincs meg 2 héten-1,5 hónapon belül. További bonyolítások szintén lehetségesek, van olyan zeném, ami tavaly szeptemberben, elkészülése után egy héttel már aláírt szerződéssel bírt, és talán most áprilisban fog megjelenni egy tök másik kiadónál...:D

A legtöbb és legfontosabb dolog valószínűleg a promopool-okban való részvételkor fog velünk történni. A kiadók általában egy hónappal a megjelenési dátum előtt indítják ezeken útjára a cuccunkat, és egy hónapon keresztül fognak nyammogni rajta azok a lemezlovasok, rádiósok, producerek, akiktől nagyrészt azt várjuk, hogy népszerűsíteni fogják a kiadványt. Mert önmagában a kiadványunk attól, hogy megjelenik, nem fogja megtalálni a közönségét, óriási szükség van a nevekre, és a playlist-ekre való felkerülésekre ahhoz, hogy a vásárló/hallgató réteg rátaláljon, ebben elengedhetetlen tényező az eredményes promopool szereplés. Egy hónap elteltével, mire megjelenik, nagyjából már lehet sejteni, mire számíthatunk. A megjelenéstől számítva azonban még történhet néhány érdekes dolog: például a beatport-on, mint a legnagyobb speciálisan elektronikus zenét árusító online boltban minden kiemelés nagyot dobhat az eladásokon, különböző featured ajánlókban, must hear listákon, vagy lemezlovas chart-okon való megjelenés mind-mind vonzza a hallgatóságot. Ha van hallgatóság is, akkor pedig még egy utolsó dolog is a képbe jön, noha ennek megítélése igencsak változó: a fekete terjesztés. Ami érdekel embereket, az elérhető lesz feketén is, ennek minden előnyével és hátrányával is. Előnye, hogy nagyon nagy mértékben meg tudja dobni az előadó ismertségét egy-egy nagyobb tematikus mp3 portálon való megjelenés, ami a későbbi megjelenésekkor még jól jöhet, megmutatkozhat eladásban is. Hátránya nyilvánvalóan az, hogy az adott kiadvány további eladási mutatóit értelemszerűen viszont rontja.

Nagy hirtelen ennyi jutott eszembe, kétségtelenül szubjektív és felületes a cikk, de ugyanakkor hiánypótlónak gondolom. Mondhatni azért én írtam meg, mert nem olvastam semmi hasonlót komolyabb előadók tollából, de remélem hamarosan mások, ismertebb producerek is megosztják a tapasztalataikat velünk.

2011. február 11., péntek

Zeneajánló: Ryan Davis - My White Zebra EP

Ryan Davis - My White Zebra EP (WunderBar Recordings)
Az elmúlt hetekben 2-3 naponta jutott egy-egy fülelésre kínált EP a blogon, most meg szinte minden napra jut valamilyen finomság. Ezek közé tartozik a WunderBar Records debütáló kiadványa, a Ryan Davis féle 'My White Zebra' is. Ryan Davis-t nem hiszem, hogy nagyon be kellene mutatnom, hiszen aki rendszeresen figyeli MiraculuM barátom, vagy az én podcastomat már tutira belebotlott az úriember egy-egy alkotásába. De azok kedvéért, akinek ismeretlen a név álljon itt egy rövidebb tájékoztató.
"Ryan Davis Londonban látta meg a napvilágot, jelenleg Berlinben él, ott alkotja melodikus technó zenéit. Kilenc éves korától klasszikus gitáron tanult játszani, de hamar rájött, hogy valójában őt a lemezjátszók kötik le. Később, az évek óta dj-ként tevékenykedő Ryan - saját bevallása szerint - azért kezdett el producerkedni, mert nem talált igazán olyan zenéket, amelyek maximálisan őt tükrözték volna. Egyedi stílusú produceri munkáiban keverednek a savasabb technó szintetizátorok, az érces hangminták, a váratlan megoldások és a harmonikus dallamok. 'Soulful techno' - a nagyok így definiálják zenéjét, nem kissebb nevek pörgetik és chartolják Ryan Davis trekkjeit mint Sven Väth, Ellen Allien, Gui Boratto, Dominik Eulberg vagy Sasha. A sokoldalú Ryan három kiadónak a tulajdonosa (Back Home, Maripoza, Klangwelt), rádiós műsorvezető a Proton-nál, és gyakran végez stúdió-elő- és utómunkákat a kanadai Jesse Somfay-nak, a francia Electric Rescue-nek és a svéd Minilogue duónak. Mellékprojektje még a Lanny May-jel közös 'Davis & May' remix-formáció, amivel kizárólag remixelésre szakosodtak" (forrás: zene.hu).
A 'My White Zebra' egy zseniálisan eltalált melankolikus house zene, rengeteg érzelemmel és szívfacsaró dallammal. Olyan, mint egy zongorára és vonósokra írt felturbózott szimfónikus szerzemény. Azt hiszem egy kalapmegemelés jár a WunderBar Records-nak, hogy ilyen alkotással vágtak neki a kiadásnak. Az EP-n szereplő másik két verzió se lett rossz, sőt, tartani tudják az eredeti magas színvonalát. A velencei Cosmic Cowboys (aka Nicola Sansoni, Kaled Jabari) formáció már bátrabban küldi harcba a feszesebb alapokat, persze a fő alkotóelemeket megtartották és ügyesen rápasszintották a saját deep house attitűdjükre. Az ezután következő Estroe (aka Esther Roozendaal) kicsit absztraktabb irányba vitte el a dalt, erősebb és egyben nyersebb elektronikus hatással. A bitang jól eltalált törtes intro után aztán megérkezik a 4/4-es pulzálás és innestől nincs megállás. Ez egy kihagyhatatlan EP, 10/10-et érdemel!

Ryan Davis - My White Zebra

Label: WunderBar Recordings
Katalógus szám: WB001
Stílus: Deep house, Progressive House

Megjelent: 2011. február 4.


Tracklist:
1. My White Zebra (9:25)
2. My White Zebra (Cosmic Cowboys Remix) (7:17)
3. My White Zebra (Estroe Remix) (7:03)





2011. február 10., csütörtök

Zeneajánló: Damabiah - The Landscapes Dessinateur - Natura Sonoris - 2011.01.24

Picit félve, ám alapjában véve mégis reménykedve fogadtam a hírt, hogy a francia Damabiah újra a Natura Sonoris-nál fogja megjelentetni az új számát, a 'Landscapes Dessinateur'-t. 2009-ben ez a párosítás a 'Les Forets Boreales EP'-vel egy irgalmatlan nagy kiadványt hozott létre, amelyről a 'Sur Le Genoux D L´Automne' nálam dobogón volt az év zenéit illetően, de például még Tiesto tracklist-jére is ráfért. Damabiah nálam tehát a Himalája tetejéről indult, ám a tavalyi kiadványaiban valahogy nem találtam meg azt a fajta hipnotikus erőt, mint a 'Forets Boreales' két számában.
A 'Landscapes Dessinateur' (eleve furcsa cím, angol és francia keverék) szerencsére jobban sikerült, mint a tavalyi kiadványok, ám akkora klasszikus nem lesz, mint a 'L'Automne'. Tulajdonképpen egy picit bizonytalan hangulatú, dallamokra fókuszáló zenéről beszélünk, mely hangzásában egyszerre modern és egyszerre nyúl vissza a kilencvenes évek első felének szinti hangzásához, különösen ami a ritmusszekciót illeti. Kiválóan összerakott zene, amely valahogy számomra mégsem tart igazán sehova, mintha hiányozna belőle a fő mozgatóerő. Viszont váratlan helyről, a remixek irányából segítséget kapunk, Ian O'Donovan munkái a nagyjából 7,5-ös osztályzatot feljebb tolják egy picit. A Skyscape névre hallgató remixe például jóval erősebb, mint az original. Itt egy nagyon korrekt kis utazást kapunk tíz és fél percben, felhasználva az eredeti minden pozitívumát, jóval túlmutatva azon rengeteg saját elemmel bővíti a történetet. Az eredetiben meglévő klasszikus klubhangzás jelenlétét is felerősíti, bátran lavíroz a hangulatok között, valóban kiváló darab. A Skyscape Dub a klubokra összpontosít, itt a klasszik house-érzés maradt meg főleg, a többi hozzátevőt javarészt kivágta O'Donovan, hangulatában sincsenek igazán váltások, végig ez a picit bizonytalan, kissé disszonáns érzés dominál.
Összességében azt mondom, hogy egy közepesen erős 8/10-et megér a kiadvány, igazából csak ahhoz képest csalódás, hogy tudat alatt a Song of the year-t vártam tőle, ettől függetlenül a Natura Sonoris továbbra is ott van a szeren.

Go to Beatport.comGet These TracksAdd This Player





2011. február 9., szerda

Madoka gyógymódja az egyedüllétre

Emlékszem Madoka aka Mark Venneri munkásságára valamikor 2004 környékén figyeltem fel. Ekkor látott napvilágot a 'Plataforma' EP-je, ami egy epikus original mellett egy break filler Elite Force remixet is tartalmazott. Persze visszakeresgélve én már le voltam pár évvel maradva, hiszen 2000-ben jelent meg első kiadványa 'Cabaret/Procedures' a Deep Records-nál. Ettől függetlenül látótárbe került Madoka, mint akire figyelni kell. És érdemes volt rá figyelni, hiszen zsinórban alkotta az underground hit-eket: Afterburner (főleg a Max Graham remix a bejövős), If I could fly (ez meg Matthew Dekay törtes variációjában) és a 'Drift'. Egészen 2007-ig kellett várni arra, hogy Mark egy egész albumra való anyagot összegyűjtsön és publikálja azt. Első és eddig egyetlen LP-je a 'A Cure For Loneliness' igazi különlegességem hogy az előző sorokban említett darabok közül egyet sem tartalmaz, tehát vadiúj számokat küld harcba a minőségi szórakoztatásért.
A nyitó 'A short walk home' a deep house hangzás jegyében fogant. Szolidan építkezünk, lassan rétegződnek egymásra a hangképek. Egy kis dallam, egy szépen beágyazott string, majd egy figyelemfelkeltő sub érkezik nagy megelégedésünkre. Minőségi darab, ami abszolút az időtlen hangzás iskolapéldája. A 'This story is old' folytatja a megkezdett vonalat, de kicsivel progressive-bbre veszi a figurát, s gyakorlatilag a 'Plataforma' kistestvéreként funkcionál. Az 'Our heritage' finom tribal groove-ja lendületbe hoz mindenkit. A főtéma az eddigiekhez képest szikárabb és monotonabb (és elvontabb), de így is abszolút bejövős. A 'Sofia' egy jól eltalált riff variálgatására épül, a kiállásban külön kiemelve az erősen delay-ezett melódia nyers szépségét. A 'More devices' egy igazi hibrid: az alap tribal, a rétegek közt funky elemeket is találni, később némi gitárnyúzás is befigyel, de alapjában véve egy deep house ízű dallam dominálja végig a számot. A 'Strata' eléggé szétcsavart fesztiválokra való tech house track, fémes sistergéssel és vastag, kaján baseline-nal. A 'Warhead' sem finomkodik, igazi koszos hangzással kínál meg bennünket, egy sejtelmes gitár preset diktálja a megkapó dallamot, ami eléggé szét lett küldve effektekkel. A 'Greenhouse'-t én az 'Our heritage'-hez tudnám hasonlítani kísérletezős jellege miatt. Mark igencsak csínján bánik a dallamokkal, itt is a technikai megoldások kapják a főszerepet. Talán túl is van virtuózkodva a lényeg, helyenként már fülsértően disszonánsba hajló.
Összességében egy igazi ritkasággal van dolgunk, ami az album beszerezhetőségét illeti. A hanganyag jellegét elemezve elmondhatjuk egy erős közepes LP-t sikerült Madoka-nak összehoznia, ami jó-jó, de néhol túlságosan monoton, és ritmus, valamint effektközpontú. Nekem pont a deep-es, finomabb texturák keltették fel a figyelmemet. Ebből viszont pont, hogy kevesebbet kapunk, így csak 7,5/10-et érdemel tőlem.

Madoka - A Cure For Loneliness

Label: Metamotional Music
Katalógus szám: MMM007
Ország: Egyesült Államok
Megjelent: 2007. augusztus
Stílus: House
Producer: Mark Venneri

Tracklist:
1. A Short Walk Home (8:16)
2. This Story Is Old (7:47)
3. Our Heritage (9:16)
4. Sofia (8:08)
5. More Devices (7:21)
6. Strata (6:14)
7. Warhead (8:49)
8. Greenhouse (7:46)

Belehallgatós

Robert Miles: "Délelőtt 23 óra"

"A legjobb dolog az volt, hogy a legtöbb ember megértette, amit a zenémmel szerettem volna mondani"

Robert, mesélj valamit a hátteredről...
— Svájcban szűlettem 1969-ben és 10 évig éltem ott. 10 éves koromban elkezdtem zongoraleckéket venni. Mindig érdekelt a zene, mindig fontos szerepet játszott az életemben. Mikor Olaszországba költöztem rádiós DJ-ként kezdtem dolgozni néhány helyi adónál, ezzel egy időben kezdtem klubokban is fellépni mint DJ. 1994-ben kezdtem felvételeket csinálni; eleinte csak olasz barátok részére, aztán 1995-ben kezdtem a Robert Miles projektet.

— Gondolom, Robert Miles nem az igazi neved...
— Nem az, azért választottam művésznevet, mert Olaszországban már van két DJ, akinek a neve ugyanaz mint az enyém - Roberto Milani -,úgyhogy úgy döntöttem, hogy megváltoztatom valami még nemzetközibb névre és azt hiszem, erre az angol névválasztás a legmegfelelőbb.

— Miért költöztél Angliába?
— Azért, mert úgy gondolom, hogy London a legfontosabb város a világon a zene szempontjából. Az összes újfajta zene itt születik és nagyon napra késznek kell lennie ahhoz, hogy benn tudj maradni ebben a körben. Úgyhogy úgy döntöttem, hogy Londonba költözöm, a döntés azért is született, mert mindenképp meg akartam tanulni jól angolul, mivel szerintem ez nagyon fontos ahhoz, hogy bármit is csinálj a világban.

— Van Londonban saját stúdiód?
— Igen, minden ami ebben a stúdióban van, nagyjából ugyanaz, mint ami Olaszországban volt az otthoni stúdiómban. Van mindenféle gép, amire szükségem van a dolgaimhoz - ez nem olyan sok, de nagyon fontos ahhoz, hogy azt csináljam, amit akarok és ez a legfőbb. Nem nagyon akarom cserélgetni a gépeimet, mert amikor az emberek már felismerik a hangzásodat és stílusodat, az a legfontosabb dolog a számomra, hogyha meghallanak valamit, meg tudják állapítani, hogy "oké, ez Robert Miles".

— Dolgozol még mint DJ?
— Pillanatnyilag nem, egy hónappal ezelőtt befejeztem a DJ-skedést, mert nem volt rá időm, hogy DJ-ként körbeutazzam a világot. Most, hogy mindennel készen vagyok, szeretném újra elkezdeni, mert ez nagyon fontos számomra. Ha DJ vagy, meg tudod érteni, hogy mit akarnak az emberek, meg tudod állapítani a reakciójukat, és ha ezt a képességedet elveszted, az nem igazán jó, mert azzal elszigeteled magad.

— Milyen zenét játszol, mikor DJ-ként lépsz fel?
— A kemény vonalat szeretem, mint a trance és a hardhouse. Igazság szerint pont ez a probléma néha, hogy a legtöbb ember azt hiszi, hogy DJ-ként is olyan zenét játszom, mint amilyeneket producerként kiadok, ami nem helyes, mert személyiségemnek több oldala van; DJ-ként az energikusabb zenét szeretem - már ha lehet ilyet mondani -
producerként a stúdióban relaxált állapotban vagyok, egyedül vagyok, mindig egyedül dolgozom, így hát megpróbálok valami nyugtatóbbat készíteni az emberek számára.


— Hatással van-e a stúdióban készített zenédre az, amit a klubokban játszol?
— Igen úgy gondolom, hogy nagyon sok hatás és DJ-skedés közben és amikor a stúdióban vagyok szeretem ezeket beépíteni a zenémbe, de hát hallható is a dalaimon, hogy a kluboknak is készülnek.

— Amikor dalokat írsz, kipróbálod azokat, mondjuk a klubközönségnél?
— Igen, persze. Emlékszem, mikor először játszottam a Children-t egy olasz klubban, nyár volt, morajlott a tenger és a reakciók csodálatosak voltak. Tulajdonképpen ugyanazokat a visszajelzéseket kapom ott, mint amikor pár hónappal később a Children első helyezett lett Európa szerte. Ez nagy jelzés volt nekem, mert megértettem azt, hogy talán megvan arra a lehetőségem, hogy még ennél is nagyobbakat készítsek. Ekkor eldöntöttem, hogy eljött az én időm és hogy ezzel akarok foglalkozni.

— A Children volt a legjobban fogyó lemez 96-ban Európában. Mi volt a legfontosabb számodra ebben a sikerben?
— A legjobb dolog az volt, hogy több millió ember megértette, amit a zenémmel szerettem volna mondani, úgy, hogy a dal szöveg nélkül és egyébként is nehéz elmondani másnak a belső érzelmeidet. De tényleg csodálatos volt, hogy az emberek megértették, pedig ez csak egy egyszerű dal volt szöveg nélkül. Nagyon bejött.


— Kik voltak a gyerekek, akik inspiráltak téged a dal megírásánál?
— Tulajdonképpen apám elment az ex-Jugoszláviába egy karitatív expedícióval, hogy a háború sújtotta területeken szétosszon gyerekek között ruhákat, ételt, édességeket. Amikor visszajött, megmutatta az ott készített fényképeket, melyek mélyen megrendítettek, csak meg kellett nézni a gyerekek arcait. Akkor döntöttem el, hogy a dal, amit írni fogok a Children címet fogja kapni.

— Gondolod, hogy a dal műfajt teremtett?
— Úgy gondolom, semmi újat nem csináltam, csak azt, amit belülről is éreztem. Lehet, hogy klasszikus elemeket azelőtt még senki nem tett rá egy trance alapra, de azt semmiféleképpen sem mondanám, hogy valami újat teremtettem, mert ezt bárki meg tudta csinálni. Nem érzem magam maestronak.

— Volt még két slágered és egy sikeralbumod, a Dreamland, amit nagyon gyorsan készítettél el. Így volt?
— Igen. A Dreamland nagyon rövid idő alatt készült el, mert amikor a Children berobbant a köztudatba, a lemezkiadóm azt mondta, hogy sürgősen szüksége van az albumra. Éjt nappallá téve dolgoztam az anyagon és nagyon meg voltam lepődve az emberek reakcióján.

— Mennyire változtatott meg a siker és a hírnév?
— Egy bizonyos szinten nagyon izgat a siker. Egy másik szinten viszont egyáltalán nem szeretem a sikert. ha sikered van, az tulajdonképpen válasz az emberektől a zenédre. Ha tényleg szeretik a zenédet, elfogadják, amit mondasz, és ez a sikernek az a része, amit én szeretek. A másik oldal, amit ki nem állhatok, hogy teljesen elveszett a magánéletem. Bármikor, amikor az emberekkel beszélgetek egy klubban, vagy az utcán, általában azt kérdezik tőlem: "Nem zavar a hírnév?". Erre én mindig azt szoktam válaszolni, hogy semmiben sem különbözöm tőled, ugyanúgy gondolkozom, mint te, és ezt akár elhiszed, akár nem, így van. Talán megértik azt, hogy nem akarok popsztár lenni. (nevet) Komolyan nem akarok popsztár lenni, továbbra is taxival, busszal, vagy metróval akarok közlekedni, mint bárki más, nem hiszem, hogy különbözőek lennénk. Talán kicsikét szerencsésebb vagyok, mert az emberektől megkaptam azt a lehetőséget, hogy sokat utazzak, hogy sokat lássák és sokat tanuljak.

— Mikor kezdted el rögzíteni az új albumot?
— Azt hiszem, 97 márciusában az Enjoy című számmal, amelyet eredetileg Madonnának írtam. Madonnával tavaly találkoztam Londonban és akkor kért meg, hogy írjak az új nagylemezére egy dalt. Aztán túl sok problémánk volt az idővel, produkcióval és végül is nem lett a dologból semmi. Elhatároztam, hogy ezt a dalt megtartom magamnak. Azért is, mert ez az egyik olyan dalom, amely világosan kifejezi azt az irányt, amerre mozdulni szeretnék. Csak annyit akarok mondani az embereknek, hogy élvezzék, amit csinálnak, és élvezzék amijük van. Nincs szükségünk semmire, élvezzük, amink van.

— Küldtél Madonnának az Enjoy-ból?
— Nem, még nem. De fogok. (röhög)... De biztos, hogy fogok neki küldeni, ebben teljesen biztos vagyok...Nem volt semmi probléma, mert bármikor tudok még dolgozni Madonnával a jövőben. Egy kis szünet van most közöttünk, mind a ketten más-más utakat járunk. legközelebb talán összejön.

— Van valami különös jelentősége, hogy az album a 23 am címet kapta?
— A 23 am az üzenetrögzítőm ötlete volt. Egy nap fölvettem mindent, a DAT-omra, a lakásomban voltam és amikor az üzenetrögzítőmet visszahallgattam, a következőt mondta: "Ez a harmadik üzenet, harmadikán szombaton, délelőtt 23 órakor". Csodálkoztam, hiszen délelőtt 23 óra nem létezik. Aztán újra meghallgattam, újra ezt az üzenetet hallottam, így azt mondtam: oké, ez igazán meglepő, miért nem nevezem az albumot 23 am-nek... Egyébként, ha a harmadik track-et hallgatod, ami az "Everday Life", akkor hallhatod, amikor az üzenetrögzítő azt mondja, hogy: " harmadik üzenet, szombat délelőtt 23 óra"...Ez elég különös, mivel ez a dolog a valóságban nem létezik. Ez egy olyan dolog, amit igazán élvezek, mert az albumom a mindennapi életről szól, legfőképp, mivel ez a világ egy dupla tükörhöz hasonlít, mindenki rendelkezik ezzel a kettős személyiséggel időnként, és én is úgy érzem néha, hogy kettős személyiséggel rendelkezem.

— Szeretsz egyedül dolgozni - ez azért van, mert teljes kontroll akarsz tartani az alkotás folyamata fölött?
— Nem igazán az, hogy kontrollt akarok tartani, egyszerűen csak ha egyedül vagy, amikor egyedül dolgozol, akkor lehetsz egyszerűen önmagad, tudod, egész végig. Ha vannak olyan pillanatok, amikor szünetet kell tartanod, vagy valamin el akarsz gondolkodni, akkor ezt megteheted. Például a "Full Moon" - számomra nagyon fontos, amikor ezt a számot igazán hangosan hallgatom, hogy megpróbáljam elképzelni az, hogy egyedül vagyok egy klubban és körülöttem rengeteg ember van. Valahogy nem is tudom, elkezdek táncolni, egyedül vagyok, igazán azt tehetem, amit akarok, és igazán azt érezhetem, amit akarok. Nem kell semmit eltitkolni senki elöl. Néha előfordulhat, hogy majdnem elsírod magad egy számon és ezt meg is teheted. Miért ne? Talán amikor másokkal vagy, akkor ezt nem teheted meg.

— De ezen az albumon más emberekkel együtt kellett dolgoznod...
— Igazából az egész albumot Párizsban készítettem, és természetesen az összes párizsi embernek megmutattam. Nagyon nehéz volt velük együtt dolgozni, mert ez volt az első alkalom, hogy igazi hangszereket használtam - mint például: a fúvósok - de ugyanakkor nagyon szórakoztató is volt. természetesen minden megvolt előre írva a stúdióban és nekik csak meg kellett tanulni a darabot, és eljátszani. természetesen nekik is adódtak problémáik, mint ahogy minden művésznek vannak. De igazán biztos voltam abban, hogy milyenre akartam a darabot, így eldöntöttem, hogy oké, ha az én darabomat akarják játszani rendben van, egyébként mást is megkérhetek rá. Számomra a zene igazán személyes és nem akarom, hogy bárki hozzányúljon a zene kompozíciójához.

— Úgy érzed, hogy az igazi hangszerekre azért van szükség, hogy melegséget vigyenek a digitálisan készített zenébe?
— Ez így igaz, mert néha - még azok is, amelyekbe fúvósok vannak - a digitális gépek nem tudják felmelegíteni a hangzást, nem érzed a levegővételt, vagy bármi ilyesmit. Úgyhogy eldöntöttem, hogy igazi fúvósokat használok, és számomra ez nagyon jól működik.

— A vonósok az igaziak?
— Nem, a vonósok igazából...sok idővel ezelőtt egy igazi vonós zenekar játékából vettem mintát, és megszerkesztettem úgy, hogy igazi vonósokként lehet használni, de az összes vonós szekció az én gépemről származik. Nagyon valódinak hangzanak, tudom, és ez nagyon jó.

— Kinek a hangját használtad az albumon?
— Igazából három hangzás van az albumon, nem négy, mert az egyik a menedzserem kislánya. Őt Barbarának hívják, a múlt nyáron lettem a keresztapja. Úgy döntöttem, hogy az albumot az ő hangjával kezdem, mert olyan édes, és mivel "A New Flower" igazából az élet születését jelképezi, amikor egy új élet születik. Ezek után nagyon sokféle zenét hallgattam, sok új előadót, volt egy albumom, a The Snooze-tól "Man In The Shadow" és az énekes hangja annyira tetszett, olyan édes volt, hogy mindent megtettem, hogy megtaláljam őt. Egy pár hónap múlva találkoztunk Nancy Danino-val és megkértem, hogy énekeljen a számaimban, mire ő, miután meghallgatta a produkciót, igent mondott. A másik hang az egy nagyon híres egyéné, Lathy Sledge-é. Nancy hangját inkább az experimentálisabb számaimban használtam fel. Kathyét pedig a funkysabbakban, vagy azokban, amik jobban hasonlítanak az ő sítusára - az ütemeket tekintve. van egy narrátorhang is, ami egy operaénekesé. Emily Strode-é és természetesen a saját hangom.

— Ügyelsz arra, hogy a zenéd ne legyen bekategorizálva - mert ezek a számok ugye rengeteg különböző stílusban készültek?
— Igen, tudom, és ez tetszik is, mert igazán gyűlölöm azokat az embereket, akik azt mondják: oké...Például a DJ-k között egy csomó olyan van, aki azt mondja: "oké, house-t játszom vagy trance-t játszom és ez az egyetlen zene, amit igazán játszani akarok, az összes többi nem jó". ezzel nem értek egyet, mert szerintem minden stílusban van jó zene, például én nagyon élvezem a drum'n'bass-t, trip hop-ot, az ambientet és miért is ne próbálnám meg, hogy olyan zenét csináljak. Beszélhetnek az emberek... Minden fajta zenében lehet üzenet, nemcsak a trance-ben a house-ban, vagy az experimentális zenében. Így hát eldöntöttem, hogy mindenből egy kicsit csinálok a lemezen és aztán megvárom az emberek reakcióját; csak igent, vagy nemet mondhatnak. Talán néhányan majd azt mondják, hogy ez az album túlságosan "sweet" lett bizonyos szempontból, de hét ez az, amit belül érzek, és az élet hétköznapjainak bizonytalanságában és stresszében miért ne? Talán éppen valami "édes"-re van szükségünk?

— Lehetséges, hogy a múlt évi tapasztalataid - különösen az utazások - gazdagították és érlelték talán meg a zenédet?
— Ez a sok utazás a világban, legfőképp az utolsó 12 hónapban azt eredményezte, hogy nagyjából már mindent láttam. Voltam Amerikában, Dél-Amerikában, Dél-Afrikában, a keleti oldalon Skandinávia legészakibb részén, Lappföldön, és rengeteget tanultam más emberektől. A nap végén mindenki többé-kevésbé ugyanabba az irányba rohan, és előtte két irány közül választhat. Mivel sok ember csak a hírnévre és a vagyonra pályázik, sok olyan ember van, aki igazán csak pihenést és szabadságot szeretne, így hát mindkét oldalból akartam egy kicsit beletenni - reakcióik és minden egyéb - és elvezetni őket a zene és a természet birodalmába. Az albumom a mindennapi életre épül, olyan dolgokra, amik bármikor bárkivel megtörténhetnek. Végül is ez az életstílusok fordítása világszerte. Van egy pár szám...például a "Maresias" című, amin nagyon-nagyon édes, szaxofonnal és fúvósokkal. Ugyanakkor, mikor Floridában voltunk, és nagyon-nagyon hőség, tényleg nagy forróság volt, így az egyik számot elneveztem "Heatwave"-nek. Ez nagyjából összefoglalja zeneileg, amit az elmúlt 12 évben csináltam a világban.

— Olyan az album, mint egy elbeszélés, vagy inkább mint egy utazás...
— Az album anyaga személyes élményeimen alapszik és ezért használtam ezt a narratív hangot, hogy az emberek tudjanak az élményeimről. A dalok között nincsenek szünetek, és így olyan az egész, mint egy utazás. Elkezded az elején és végig tudod hallgatni szünet nélkül. Ez fontos nekem, mert ha meghallgatsz egy albumot, amiben nincsenek szünetek, többet kaphatsz, mint egy egyszerű utazás, ez már inkább transz. Csak becsukod a szemed, eldőlsz a díványon és hallgatod.

— Járjuk végi az albumot dalról-dalra. Kezdődik az Introducing-gal és a New Flower-rel...
— A lemez egy bevezetéssel kezdődik, amely tulajdonképpen egy vonós szekció játéka. Imádom a vonósokat, mert ezek azok a hangszerek, amik a legtöbb érzelmet tudják nyújtani a legjobb frekvenciákon, és sokat lehet velük variálni. Az Inroducing egy nagyon rövid dal, melyet a New Flower követ. A New Fower a születés pillanatát meséli el. Benne van egy kisgyerek édes hangja, egy klasszikus gitárszólam, ami szerintem melegséget áraszt. Szóval egyszerre gondolhatsz valami édesre és valami melegre egy időben. Van még benne egy versike is, amit én írtam, de a legegyszerűbb az, hogy ha meghallgatod és akkor meglátod, hogy mi történik. Úgy gondolom, a legtöbb ember reakciója jó, főleg a nőké, mert ők igazán át tudják érezni ezt a hangot.


— Menjünk tovább, következik az Everyday Life...

— Ez a szám a kedvencem az albumon. Ennek megírásával töltöttem a legtöbb időt és azokról a problémákról szól, amelyekkel minden nap találkozunk. Az utolsó mondat a dalban azt jelenti, hogy a legfontosabb kihívás mindennapos életünkben az, hogy elfogadjuk és együtt éljünk ezekkel a problémákkal.

— Az Everyday Life-ban is sok sampling-et használsz, honnan szerzed ezeket a hangokat?
— Tulajdonképpen közel 500 hangmintát gyűjtöttem össze az elmúlt évben a DAT magnómmal, bármerre is jártam a világban. Azt meg igazán élveztem, hogy bele tudtam építeni ezek nagy részét az albumomba, így ha becsukod a szemed, magad előtt láthatod, hogy milyen helyeken jártam. Csak csukd be a szemed és hallgasd a robogó vonatot, a vihart, vagy a madarak hangját, amiket éppen Brazíliában rögzítettem, engedd szabadjára a képzeletedet. Az a legcsodálatosabb dolog az egész zenehallgatásban, hogy egyszerre kapsz érzéseket és jeleket. Ha igazán figyelmesen meghallgatod az Vveryday Life-ot, két sztorit is felfedezhetsz a számba. Próbáld csak ki!

— A Freedom egy optimista szám, nem?
— Úgy gondolom, optimistának kell lennünk, mert különben semmi sem változtatja meg a világot. Nagyon sok ember van - például Dél-Afrikáéban -, akik megpróbálnak változtatni mindenen, és úgy gondolom, hogy pár év múlva sikerülni is fog nekik, mert olyan pozícióban lesznek, hogy lesz rá erejük. Talán ez az, ami hiányzik Európából, vagy a nagy országokból. Nem foglalkozunk az élet dolgaival, elmegyünk mellette, csak azt látjuk, amit látni szeretnénk, és minden másra teszünk magasról. Ebből kiindulva neveztem el ezt a számot Freedom-nak, és a dal szövege is erre utal. ha mindenki kicsit szabadabban élne, talán jobbá tehetnénk ezt a világot.


— A Freedom lett az első singe,amit kimásoltatok erről az albumról?
— Azért lett az első maxi, mert ez kifejezetten jelzi, hogy mennyire különbözik az első albumtól, és hogy merre kívánok a jövőben mozdulni.


— Miért pont Kathy Sledge, az egyik legnagyobb soul diva énekel ebben a számban?
— Azért választottam Kathy-t, mint hogy már említettem régebben, igazán akceptálom az új dolgokat, és új zenéket, de nagyra becsülöm a 60-as 70-es évek zenei világát is. Azt nagyon nem bírom, mikor az emberek azt mondják, hogy ez régi zene, nem akarjuk meghallgatni. Azoknak a zenéknek, amiket most hallgatunk, a gyökere visszanyúlik régre. Kathy örömmel énekelt nekem, és ezzel mégiscsak az bizonyosodott be, hogy a régi és az új dolgok jól megférnek egymással.

— Mondjál valamit a következő dalról, a Textures-ről. Gondolod, hogy ez be fog jönni a klubban?
— Ezzel a számmal azt akartam mondani, hogy én igazán élveztem mindig is a klubokat és a klubba járó embereket. nem akarom azt éreztetni, hogy azért, mert nem Dj-skedem, már nem szeretem a dance-t. Ez egy album, ami személyesebb hangvételű. Persze lesznek olyan maxik, amiket a klubok szeretni fognak. Ezzel csak azt akarom mondani, hogy soha nem fogom elfelejteni azokat az embereket, akik mindig velem vannak.

— Az Enjoy olyan, mint egy klubhimnusz...
— Úgy gondolod? Egyébként tényleg ez a szám adja a legboldogabb érzéseket. ezzel csak azt akarom mondani, hogy élvezzünk mindent ami van, de egyébként az egész albummal ezt akarom sugallni az embereknek többé-kevésbé.

— A Flying Away egy újabb dal a szabadságról és a menekülésről?
— Igen, a Flying Away alapjában véve...állandóan mi - úgy mondom, hogy mi, mert mindig valakivel együtt utazom - mindig, amikor a repülőn vagyok, csodálatos tájat lehet látni felhőkkel és az éggel, ami tényleg hihetetlen és nagyon szép látvány. Úgy döntöttem tehát, megcsinálom ezt a track-et, ami valamilyen szinten trance-orientált, mert ha az ütemet csak egy negyeddel lejjebb veszem, már trance darab is lehet. Nem tettem rá semmi dobot mert a Flying Away igazán lágy. Igazi szaxofon van benne, az akusztikus gitár hangja az egyik gépemből származik, ami egyébként az egyik kedvencem. Kurzweil a neve és az összes igazi hangszer hangját elő tudod rajta állítani és meglepően jó hangzásokat tudsz vele elérni.

— Mi volt a Heatwave inspirációja?
— Amikor múlt évben az Államokba mentünk a promóció miatt, volt egy fellépés Floridában. Annyira jó volt, hogy úgy gondoltam kell csinálnom valamit, amit ez a hely inspirál, mert Olaszországban hozzá voltam szokva a nagyon meleg nyarakhoz, meg minden, de ilyet még nem tapasztaltam. Így ez egy drum'n'bass-t csinálnak, mert ezt fogják mondani hogy "ez nem drum'n'bass". De igazán szeretnék mindenféle műfajt kipróbálni, így alapjában véve ez nem igazi drum'n'bass, de egyfajta drum'n'bass a számomra.

— Elég szokatlan drum'n'bass-t hallani elektromos gitárokkal...
— Eddig még soha nem használtam elektronikus gitárokat torzítással, de ebben a darabban ezt tettem, mert van egy bizonyos fajta feeling-je, ami elég sajátságos, valami ami elvisz, és szerintem nagyon jól összeillik a fúvósokkal ebben a dalban.

— Mi a következő?
— A következő darab a "Maresias" ami egyébként egy helység Brazíliában a dzsungel és a tenger között egy teljesen fehér tengerpart - nagyon-nagyon szép. Három napot töltöttünk ezen a helyen, mert fölléptem itt, mint DJ. A fellépés előtti és utáni napot azzal töltöttem, hogy kiültem a tengerpartra, néztem a tengert és annyira lenyűgözött, hogy ez a dal már Brazíliában megszületett és végig a fejemben maradt. Mikor visszamentem Londonba, ez volt az egyik első szám, amit megcsináltam és nagyon élveztem.

— Mesélj valamit a Full Moon-ról...
— Valójában ez egy másik dance track, talán az egyetlen igazi dance darab az albumon, az utolsó ibizai élményem ihlette. Igen, minden pénteken Ibizán játszottam, rengeteg nagy élményben volt részem ezekkel az emberekkel, akik Baliról, Goa-ról és Indiából jöttek. Ők egyébként pólókat árulnak és egy csomó más dolgot, amit a saját kezükkel készítenek, és állandóan megrendezik ezeket a partikat Full Moon néven. Úgyhogy ennek a darabnak ezt a nevet adtam. Sok samplinget tettem rá, vannak benne repülőtéri zajok, hallasz egy hostesst beszélni, ami azt a pillanatot idézi, amikor visszajöttem Londonba a repülőn és a Full Moon természetesen a legnagyobb parti és a legutolsó is mielőtt hazamész. Szerintem ez lesz valamelyik következő szám, talán épp a második, mert nagyon szeretem. Először szerettem volna egy hangot tenni az egyik trance produkciómra és azt hiszem, Nancy Danino hangja tökéletes volt ehhez a darabhoz.

— És az albumot a Leaving Behind-dal kerekíted ki...
— Igen, ez az utolsó darab az albumon, és egyben annak a nagyon fontos része, mert majdnem a végén hallhatod, amint én és Emily azt mondjuk, hogy "a legjobb jogi képviselőd mindig a szívből jön", és ez nagyon fontos a számomra. Bármikor, ha érzek valamit, csak megkérdezem a szívem, hogy ez helyes-e, vagy rossz? ott mindig találsz választ szerintem, és ez bárkivel ugyanígy megtörténhet. Azt hiszem, ugyanakkor az album vége lehetne akár az eleje is, mert ha a CD lejátszódat ismétlésre teszed, újra és újra lejátszhatja és soha nem hagyja abba.

— És most hogy érzel, hogy befejezted az albumot és már készen áll a várakozó közönségre?
— Mikor befejeztem az albumot, nagyon megvoltam elégedve magammal, és azzal, amit csináltam, mert alapjában véve egy nagyon személye dolog jött ki belőlem. remélem, hogy az emberek is ezt fogják érezni, ha meghallgatják az albumot. természetesen nagyon fontosnak tartom, hogyha úgy gondolják, hogy ez az album nagyon hasonlít a Dreamland-re akkor nem vegyék meg. Hallgassák meg, mielőtt megveszik. Nem akarom, hogy csak azért vegyék meg az emberek a lemezt, mert azt látják az újságban, vagy a tévében, hogy "Vegyék meg Robert Miles legújabb lemezét". Ez egy nagyon személyes dolog, tehát ha tetszik akkor tetszik, ha nem tetszik, ne vedd meg.

Riport: Selly Straton/1998, forrás: FREEE Magazin

Linkek:
http://www.robert-miles.com/studio/