2021. december 31., péntek
Arko Madley - Resonance 193 (2021-12-31)
Liquid Space gigantikus chill melódiájával kezdünk, ami galaktikus atmoszférájával és zongorajátékéval rezegteti meg hallójáratainkat.
Ezt követi Paul Angelo és Don Argento keleties hangulatú 'Ipanema'-ja bő 7 percen keresztül. Quivver 'Long Time'-ja is remek darab, nemhiába szerződtette le az Anjunadeep kiadó.
Szerintem a régi progressive vonalat hozza vissza. Negyediknek szintén egy Quivver szerzeményt hallhatunk. Ezt Dave Seaman kiadója, a Selador vette pártfogásába.
Elég súlyos darab. Keményen presszionálja az embert, hogy ne csak hallgassa a fotelben ülve, hanem táncoljon is rá.
Az ötös szám is ismerős lehet azok számára, akik régebb idő óta hallgatnak elektronikus zenét. Hajdanán Breeder-ék nem kis névnek számítottak a progi érában. Zenéiket minden nagy
DJ játszotta, aki akkortájt élt és mozgott. A 'New York FM' című opusz esetében anno a Van Bellen Remix vitte a prímet, amit azóta sem sikerült überelnie egy remixernek sem.
Kb. pár hónappal ezelött nézelődtem a videómegosztón, hogy van-e új 'New York FM'-es remix és így akadtam bele Richie Blacker művébe, ami egyből meg is tetszett, majd érdekes módon a dallama benne is maradt a fülemben.
Azzal együtt, hogy nagyon az acidos vonalat kapargatja, szerintem kellemes átirat.
A hatos zene is egy ismert klasszikus. Anarcrusan 'In My Mind'-jához az olasz Armonica projekt nyúlt hozzá. Külön érdekesség, hogy a projekt egyik tagja Andreino Arcangeli, aki az eredeti számot is jegyzi.
Hetediknek Definition-ék 'I Dream Deep'-je érkezik, Giacomotto súlyos deep tech remixében, Roland Clark vokáljával.
És hogy továbbfokozzuk az érzelmeket Stasik T & Mindmusik remixével utazunk tovább. Alex Vidal remixére már csak legyintek egyet, persze a jó értelembe véve. Ez a srác egyszerűen nem tud tévedni. Szerintem évek óta az egyik legjobb progresszív előadó.
Tizediként PvD 'Nothing But You'-ja csendül fel Argento-jék bottlegjében. Szintén klasszikus darab.
Bonaca trombitázgatós remixével kicsit elmélázunk, de nem sokáig, mert újabb klasszikusok érkeznek.
Groove Park 'Hit The Bang'-je 1995-ből egy modern Relaunch Remixben, Mercurio vokálos remixe 2004-ből, Dulcet menetelős 'Heaven Scent' rework-je és Deepsky 'Ghost'-ja 2006-ból, amiben JES csodás énekhangja hallható. A mixet az 'Aviophobia' zárja, ami egy az egyben magyar szerzemény. Az alapzene és az álomszerű remix is.
A mixet lentebb beágyazva illetve a mixcloud-on is megtaláljátok! Boldog Újévet Kívánok mindenkinek!
Arko Madley - Resonance 193 (2021-12-31)
Tracklist:
1. Liquid Space - Copy Dreams Lauter [Plusquam Chillout]
2. Paul Angelo & Don Argento - Ipanema [Bonzai Progressive]
3. Quivver - Long Time (Extended Mix) [Anjunadeep]
4. Quivver - Wait For You (Original Mix) [Selador]
5. Breeder - New York FM (Richie Blacker's Acid Cosmos Remix) [GU]
6. Anarcrusan - In My Mind (Armonica Rework) [Yoshitoshi]
7. Definition & Def-Play Feat. Roland Clark - I Dream Deep (Olivier Giacomotto Remix) [Definition]
8. Christian Monique - Reflections (Stasik T & Mindmusik Remix) [Consapevole]
9. East Cafe - Matektanar (Alex Vidal Remix) [Transpecta]
10. Paul Van Dyk - Nothing But You (Paul Angelo & Don Argento Deep Bootleg) [CDR]
11. SAAND - Azure (Bonaca Remix) [One Of A Kind]
12. Groove Park - Hit The Bang (Relaunch Remix) [Bonzai Progressive]
13. Bjork - Violently Happy (Mercurio Remix) [Genesis 1:26]
14. Bedrock - Heaven Scent (Dulcet Remix) [CDR]
15. Deepsky & Jes - Ghost (Deepsky Club) [Release]
16. East Cafe - Aviophobia (Robert R. Hardy Above the Clouds Remix) [Soundteller]
2021. december 17., péntek
Hungarian Grooves Vol.9. - a progressive uralom epizódja
A nyitó track Dj Newl és Szatmári Orsi kollabja az 'Indulj El', ami az Incognito 'Always There'-jén magyar nyelvű adaptációja. Le a kalappal, méltó feldolgozás, egyben a mai napig játszható lenne, ha magyar számokról van szó. A folytatásban maradva a rádióbarát hangzásnál a Jazz + Az 'Lusta Szerető'-je dübörög Dj Junior Olav Basoski-s fűszerezésű változatában. Pumpáló alapok, némi tribal elem és a kiállásban elszabadul egy frankó zongora dallam is. Junior marad a 'The Club'-bal, ami szintén egy korai magyar house klasszikus (amiből nem tudom miért nem készült hosszú club mix), az Ámokfutókban is megfordult Tissy dögös vokáljával. Ki gondolta volna, hogy George Michael funky-s 'Outside'-ja tökéletesen szól trance alapokon. Nos, úgy néz ki Előd valahonnan meglátta ezt a lehetőséget és egy kalapemelős verziót rakott össze Art Of Noise-os dobmintával és a teljes vokáltéma felhasználásával. A Pornostar Star gondozásában jött ki egy Eddie Amador 'Rise' remixcsomag, melyen a két hazai dj gigász Budai és Tommyboy szövetkeztek és Donna Summer 'I Feel Love' baseline-jára emelték rá a vokált egy dögös pumpin alappal kiegészítve (később Julez progisabb miliőjében is meghallgatjhatjuk a 'Rise'-t). Tommyboy Muzzaik bootleg-je sem finomkodik, tribal alapokon húz egy nagyon trippy string szőnyeget, amibe gyönyörűen kapaszkodik bele Neo gitár dúsított 'Everybody Come On'-ja (egyenesen a Kontroll c. filmből) Szűts Krisztián emelkedett hangulatú vokáljával. Itt egy fekete lyuk tátong az információs hálómban, ugyanis semmit sem találtam Slam Jr & Blueboy 'Poison'-jéről. Vélhetően 2003 környéki darab, nagyon ragadozó, vérbeli progressive hangulattal. 2003-ban a FREEE Magazin augusztusi mellékletként jelent meg Dan Von Schulz és Nathan K közöse az 'Aquanogen', ami egyből magával ragadott, rengeteg egymásra rakódó dallamelemével. Egy igazi mestermunka született!
Előbb a Disconnect Project (jó magyar szokás szerint semmilyen infó nincs, hogy kik is ők) majd az original mix dübörög. Snake Sedrick és Geri da Pig (a kiadványon Gerry-ként van írva a neve) 'Tribe & Soul'-ja az éteri kórusával és morózusan menetelő ritmusképletével nálam szintén a telitalálat kategória, rengeteget pörgött a lejátszómban annó. Julez-t egyszerűen nem lehet megunni, a Gary Blade féle 'Gimme Your Love'-ból is olyan remixet készített, amire csak a tökéletes jelző tudom használni. Andrewboy és Dennis Clarke kettőse a Bonanza Banzáj 'Valami Véget Ér' című megaslágerére tartogatott egy bomba progressive megközelítést, ami full libabőrt képez az emberen hallgatás közben. Két Snake Sedrick bomba robban, előbb az 'Across The Sahara', majd AMB 'Drip'-je kap dögös ráncfelvarrást. Julez is dupláz, egy 'Rise' remixszel érkezik, majd Bakony Scamp-ként egy organikusabb house hangzás felé indunk vele a 'House Come Save Me'-vel, ami a legendás Sumsonic-on jelent meg amúgy. A zárszót Tommyboy, Sultan és Zara hármasa mondja ki a 'Be With You'-val, annak is a lazulósabb Muzzaik remixe szól.
Greyloop - Hungarian Grooves Vol.9.
Katalógus szám: HGV009
Megjelent: 2021.12.17.
Stílus: Funk House, Progressive House, Trance
DJ mix: Greyloop
Tracklist:
1. Dj Newl feat. Rio - Indulj El (Album Edit) [Taken from Dj Newl Együtt LP - 1999]
2. Jazz + Az - Lusta Szerető (Junior + Az Hot Mix) [Taken from Jazz + Az - Ez + Mi Remixalbum - 1999]
3. Dj Junior feat. Tissy - The Club (Original Mix) [Taken From Dj Junior - My House LP - 1998]
4. George Michael - Outside 2003 (Shane 54 Vocal Mix) [Taken from George Michael - Outside / White Release - 2003]
5. Eddie Amador - Rise (Tommyboy vs. Budai Mix) [Taken from Eddie Amador - Rise (2000 Remixes) EP - 2000]
6. Muzzaik - Ain't Right vs Rhythm of Life (Tommyboy Bootleg Mix) [Taken from Muzzaik - Tribalground Vol. 3 EP - 2006]
7. Neo - Everybody Come On [Taken from Lo-Tech Man, High-Tech World LP - 2002]
8. Slam Jr & Blueboy - Poison (Original Mix) [No info]
9. Dan Von Schulz & Nathan K - Aquanogen (Disconnect Project SRLL Remix) [Taken from Dan Von Schulz & Nathan K - Aquanogen EP - 2003]
10. Dan Von Schulz & Nathan K - Aquanogen (Original Mix) [Taken from Dan Von Schulz & Nathan K - Aquanogen EP - 2003]
11. Snake Sedrick & Gerry da Pig - Tribe & Soul (Original Mix) [Taken from Budapest Parádé 2003 Compilation - 2003]
12. Gary Blade - Gimme Your Love (Julez Dub) [Taken from Gimme Your Love EP - 2001]
13. Andrewboy & Dennis Clarke - Valami Véget Ért (Original Mix) [Taken from Andrewboy &Dennis Clarke - Hello EP - 2004]
14. Snake Sedrick - Across The Sahara (Original Mix) [Taken from Snake Sedrick - Across The Sahara EP - 2003]
15. AMB - Drip (Snake Sedrick Remix) [Taken from AMB - Drip EP - 2004]
16. Eddie Amador - Rise (Julez's Deep'n Groovy Mix) [Taken from Eddie Amador - Rise (2000 Remixes) EP - 2000]
17. Bakony Scamp - House Come Save Me (Sleepfreaks Remix) [Taken from Bakony Scamp - House Come Save Me EP - 2004
18. Tommyboy & Sultan feat. Zara - Be With You (Muzzaik Remix) [Taken from Tommyboy & Sultan feat. Zara - Be With You EP - 2008]
2021. december 16., csütörtök
Öt (+1) felejthetetlen live performansz, amitől ma is libabőrös leszel
Kebu / Giorgio Moroder - The Chase (Sthlm Italo Disco Party 2015)
A finn Kebu egy egészen ügyes synthwave/trance producer, aki megszállott szintigyűjtő és zenéit (saját és klasszikusok feldolgozásait) a mai napig vasakon komponálja.
A most mellékelt videóben Giorgio Moroder (és Harold Faltenmeyer társproducer) 1978 (-as 'The Chase'-t szólaltatja meg (ami eredetiben a legendás 'Éjféli expressz' című thriller főcímdala is volt), amivel eleve nem kis fába vágta a fejszéjét.
Kebu viszont elég jól megugorja a lécet, a trance-s intro part-ban már lehet érezni, hogy szépen vegyíti majd a hozzáadott elemeket az eredeti darab karakterisztikájával. És igen, nagyon komoly tribute verzióval küldi meg a Sthlm Italo Disco Party már korosabb közönségét.
Youngr / Temperer Trap - Sweet Disposition (Live @ Morning Gloryville 2016)
A brit Youngr egy igazi multitálentum (nem csoda, édesapja Kid Creol néven szintén a zeneiparban ténykedett), többféle hangszeren játszik (basszusgitár, zongora, dob), emellett egy egészen elviselhető hanggal rendelkezik, amolyan modern kori one man band.
Szeret régebbi klasszikusokat a saját hangján megszólaltatni, ezt tette Temperer Trap korszakos alternatív slágerével a 'Sweet Disposition"-nel is, ami amolyan '90-es évek happy house anthem jellegűre gyúrt át. Érdemes nézni a közönséget, mindenki a tánccal van elfoglalva és nem a telefonnyomkodást.
A német Hardfloor duó a kiállás-felpörgetés-szétesés séma meghonosítói (még annó a FREEE Magazinban viccelődtek is vele, hogyha 1 dollárt kértek volna mindig, ahány számban ezt használták mások már rég milliomosok lennének.)
Zenéik live performance-ként még inkább be tudják rántani, pedig sokszor csak az acid csiripel, örvénylik, örök modulációban. Az ominózus 'The Acperience' a '92-es Hardhouse-on kijött 'TB Resusciation' LP legismertebb tétele. Ramon és Oliver az MTV Party Zone műsorának meghívására adták elő a tracket valamikor a '90-es évek vége felé.
Egy iszonyat nagy trip kerekedik az amúgy sem gyenge alkotásból. A fő struktúra természetesen követi az eredeti sémákat, de például a végén lévő csavargatás még egy lapáttal rátesz az original mix megszólalására.
GusGus - Selfoss (Live on KEXP 2011)
Egy videó arról, hogyan lehet egy reykjavik-i hotelben trip-re bírni az hűvös izlandi népeket. Küldj két fenomént vasakkal, akik kicsavarják ezekből a dicső készülékekből a maximum teljesítményt! Az 'Arabian Horse' album legerősebb dala így élőben szintet lép, noha az album verzió sem gyenge. Mindenképp a megnézendő videók közé javasolt elmenteni!
Moloko - Sing It Back (Live At Pinkpop Landgraaf 2004)
A Moloko duónak volt pár nagy slágere, de azt hiszem a 'Sing It Back' nyomába egyik sem érhetett.
A sors fura fintora, hogy a tracket a Boris D'Lugosch remix elkészülte után kapták fel igazán, pedig az eredeti verzió (ami az 'I Am Not a Doctor' LP-n) szerepel. Roisín Murphy egyedi hangja és művészi performansza valahol az a követendő minta, ami hozzáad egy produkcióhoz nem ássa alá a zene nagyságát.
A produkció maga az első öt percben egy jópofa jammelés, amire nem marad el az ütemes fejrázás sem. Aztán félidőben a D'Lugosch remixből ismert textúrák kerülnek előtérbe (a közönség hangos ovációval fogadja), mindezt élő zenei körítés támogatja meg. Kihagyhatatlan!
+1 Underworld - King Of Snake (Everything...)
A '90-es években virágzó angliai elektronikus zenei bandákból már szinte csak az Underworld maradt mutatóba. Karl Hyde és Rick Smith párosa a mai napig keményen nyomja, ha fellépésekről és új albumokról van szó. Jelen videó az Underworld 'Everything...' című turnéján készült, ahol a csapat Darren Price-szal egészült ki a stage-n (Darren Emerson távozását követően). Kicsit elfogult vagyok, mert a 'King Of Snake' a gitárnyúzos intro 'Shudder'-rel kiegészülve a kedvenc UW produkcióm. Itt még hosszabban, még nagyobb adagban és élénkebben kapjuk meg Karl Hyde bohókás rímelését. Mindenképp itt a helye a legjobbak között!
2021. december 14., kedd
Új rovatunk érdekes információkat gyűjt az elektronikus zene hőskorából
Nagyon sokat nyúzom a discogs.com-ot, ahonnan rengeteg tanulságos információval szoktam gazdagodni (érdemes elolvasni a release-k alatt a felhasználók hozzászólásait is, onnan is meg lehet tudni ezt-azt).
Néha azon veszem észre magam, hogy szinte rácsodálkozom egy-egy frissen talált tényre, ami az internet berobbanása előtti időszakból származik és éppen ezért csak olyanok tudtak róla, akik bennfentesek (zenei újságok szerkesztősége, klubtulajok, kiadók, törzskluberek) voltak.
A terveink szerint minden egyes cikkben majd öt olyan érdekesség szerepel, ami virágnyelven szólva a "hírekből kimaradt".
Nem kell rosszra gondolni, igyekszünk elkerülni a bulváros flikk-flakkot, azt meghagyjuk más platformoknak.
A mai 5 plusz infónkat az Avant Garde vs. Daft Punk, a Jam & Spoon, a Bellini, Jaydee és a hazai vonalról Sterbinszky adja.
1. Az Avant Garde és a Daft Punk kapcsolódása
Elsőre elhessegetnénk a gondolatot, noha kortársak. Az Avant Garde egy három tagú német house formáció (Jerry Ropero, Mathias Fiedler, Terri Bjerre), akiknek két nagy dobásuk volt, a '99-es 'Get Down' és a 2001-es 'Don't Stop'.
A 'Get Down' Magyarországon is országos ismertségre tett szert, mivel Sterbinszky azóta legendás státuszba emelkedett dj mixe, az 'Egy Nyár a Flörtben' ezzel a tétellel kezdődött.
Nos talán nem meglepő, hogy a zene egy ismert zenéből vett hangmintára épít, ez pedig Ottawan 1980-as megasláger 'D.I.S.C.O'-ja. Az ominózus kislemez és a csapat debütáló albumának producere művésznevén Daniel Vanguard aka Daniel Bangalter volt, aki nem más, mint a Daft Punk-ból ismert Thomas Bangelter apukája. Na itt megáll az a mondás, hogy nem esik messze az alma a fájától (és a disco sound-tól).
A 'Don't Stop'-ról már csak halkan jegyzem meg, hogy az Earth, Wind & Fire 'Let's Groove Tonight'-ját mintázza.
2. Jam El Mar a 'Stella' után nevezte el kislányát
Rolf Elmer aka Jam El Mar-ja 2020-ban a holland Muzikxpress vlognak nyilatkozott Markus Löffel-lel (Marc Spoon) közös 'Stella' című klasszikusukról. Rolf (aki diplomás gitáros) elmondta, hogy 1990-ben találkozott először Spoon-nal, akkoriban lehetett studió zenészeket "bérelni" a studió mellé. Spoon-nak a szintén Dance 2 Trance formációban vele zenélő partnere Dj Dag ajánlotta be. A közös munka annyira gördülékenyen ment, hogy úgy döntöttek, hogy Jam & Spoon néven fognak együtt zenélni. Az 1992-es 'Tales From a Danceographic Ocean' EP-jük nyitószáma volt a 'Stella'. Rolf elmondása szerint Moby 'Go'-jából mintázott egy részt, valamint a fő akkordokat szinte észrevétlenül pötyögte be, amíg Spoon — szokásához hűen órákat késve — be nem csatlakozott a studió szeánszba. A címadásé Spoon terepe volt, ha kellett valami örültnek tűnő, de mégis hangzatos frázist kitalálni ő volt a főkolompos. Stella az akkori barátnőjének a neve volt, ezzel akart előtte tisztelegni, hogy a zenét róla nevezte el. Aztán 1999-ben megszületett Rolf kislánya, aki szintén a Stella nevet kapta. A kislány később megkérdezte édesapját, hogy miért így hívják, mire azt a választ kapta: "a Stella egy gyönyörű név, nem mellesleg az egyik legnépszerűbb számunk címe is egyben".
Az már csak egy apró adalék, hogy a 'Stella'-t Rolf lányának születésének évében 1999-ben új remixekkel újra kiadták ('How Stella Got Her Groove Back').
3. A Bellini 'Samba De Janeiro' fő vokálrésze sohasem hangzott el egyben
Ramon Zenker a Hardfloor alapítója, a No Recpect Records társtulajdonosa, megannyi különleges projekt (Interactive, Perplexer, Fragma stb.) alapítója volt a zenei mesterelme a kommersz sikereket elérő nyári sléglernek, Bellini 'Samba de Janeiro'-jának. A fő ötlet az volt, hogy a brazil Airto Moreira dallamát feldolgozzuk (Gottfried Engels-szal, a Bellini projekt másik tagjával). A track télen készült, 1996 decemberben kezdtek neki, 1997 januárjára készült el. Tavasszal tervezték megjelentetni, az hogy ebből nyári sláger lesz maximum tudatuk legmélyén gondoltak. Maga a szám címe egy véletlennek köszönhető. Mint azt Zenker a Zoundshine blognak egy 2016-os interjúban a következőket mondta: "Meghívtunk egy brazil lányt a studióba és lejátszottuk neki a track-et. Azt szerettük volna, ha pár olyan jellegzetes kifejezést mond, ami sugallja a szám brazil kötődését. Két kifejezést mondott: Rio De Janeiro és samba. Fogtam, levágtam a Rio-t az elejéről és a Samba-val helyettesítettem. Szóval fura, de sosem mondta úgy ki, ahogy a számban elhangzik. Ültünk és azon agyaltunk, egyáltalán van-e értelme annak, hogy Samba de Janeiro? Aztán elengedtük a dolgot, csak be akartuk fejezni és kiadni a dalt. Ha egy nagy slágerben gondolkodtunk volna, biztosan használtunk volna egy sample-n kívül további vokál elemeket is. Mindig is agyaltam rajta, hogy a zenének semmi köze sincs a valódi szambához. Később arra jutottam, hogy ez csak az én képzelgésem volt, hogyan lehetne tökéletesen vegyíteni az európai és a brazil elemeket. Ennek ellenére valahogy mindenkinek átjött a filingje és nem gondolták túl az egészet."
4. Jaydee: Belgiumig ment a kiadással, mert Hollandiában nem értették a 'Plastic Dreams' mondanivalóját
A holland Edgar Robin Albers, ha mást sem csinált volna az életben is emlékezne Jaydee alteregóján elkövetett 1992-es 'Plastic Dreams'-re. A mai napig rengeteg remix születik belőle, egyedi hangzása, hosszú, epikus építkezése egyszerűen megunhatatlan.
Jaydee szintén a korábban említett Muzikxpress vlognak mesélt a track keletkezésének körülményeiről.
"Egy csodálatos augusztusi nyáreste volt, amikor a 'Plastic Dreams' készült. Egy barátommal egy buliból értünk haza és nagyon inspiráltnak éreztem magam. Kb. éjjel 2 vonultam be a studióba és reggel 5-6 órára a 'Plastic Dreams' már el is elkészült. Másnap amikor meghallgattam rájöttem, hogy valami különlegeset csináltam. Úgy éreztem, hogy a dallam időzítésén kellene állítani, próbáltam is megcsinálni, de ettől totál szétesett a koncepció. Az akkordokban lévő csúszások miatt még különlegesebb lett az egész. Persze sokan mondták, hogy meg kéne próbálnom ritmusra harmonizálnom mindent, de ehelyett inkább a saját megérzéseimre hallgattam. Sok negatív visszajelzést kaptam: túl hosszú, nincs benne kiállás, felépítése miatt szinte mixelhetetlen. Bár minden kérdésre volt válaszom, ez nem igazán érdekelte a kiadókat, így Hollandiában esélyem se volt megjelentetni. A belga producer legenda Frank De Wulf kapott egy válogatás CD-t, amin a 'Plastic Dreams' 3 perces verziója volt rajta. De Wulf a kocsijában hallgatta a CD-t Renaat Vandepapeliere-rel, az R&S Records tulajdonosával, amikor épp ki akartak szállni egy étteremnél, akkor ért a CD az utolsó számhoz, az enyémhez. De Wulf le akarta állítani a kocsit, de Renaat nem hagyta, nagyon megtetszett neki a produkció. Így kerültünk kapcsolatba és így jelent meg később lemezen a 'Plastic Dreams' az R&S gondozásában."
5. Sterbinszky és a Village People esete
2021. november 30., kedd
Albumajánló: Shane 54 - My Way [2004]
Másfél évtized távlatából ilyen mély, sodró (progressive és vokál) trance albumnak nem igazán örülhettünk, főleg nem az itthoni merítésből.
Szóval a történet szerint a Shane 54 alias az '54' című filmből jött, ahol az egyik autó rendszám táblájára számok helyett a Shane név volt írva, ami annyira megtetszett Elődnek, hogy a kettőt kombinálva meg is született az új, nemzetközi hangzású artist név. Előd trance iránti szeretete Sterbinszky 1999-es 'Egy nyár a Flörtben' című mixlemeze kapcsán kapott szárnyra, itt hallotta ugyanis System F mágikus 'Out Of The Blue'-ját, melynek telt (a dallamszekció a trance-ben nagyot menő, supersaw sound-ot kimaxoló Roland JP8000-tel készült) és felemelő hangzása őt is megigézte és elindította a trance irányába.
Egy évvel később 2000-ben már társ-szerzőként bukkant fel a neve Sterbinszky 'Discography' albumán két zenében is, így az 'Avalon'-ban, valamint a 'Take Me Away'-ben, melyhez a hangját is adta (maga a track egy nagyon jól sikerült Armin 'Communication' áthallás). 2001-ben készült első Shane 54-ként jegyzett remixe Cosmicman (Matti Laamanen) 'I Love You'-jához, ami igencsak hangos sikert aratott. Kisvártatva Armin Van Buuren figyelmét is felkeltette a Jean-Michel Jarre féle 'Souvenir De Chine' adaptációjával, mely az Afterglow labelnél jött ki. Ezáltal nyílt lehetősége olyan dalokat remixelni, mint például Labworks 'Ibiza Sunrise'-za, valamint a trance.nu hivatalos himnuszát a The Scarab (Airbase projektje) vs Inzite (Empyreal) 'Unity of Earth 2002'-t is új köntösbe bújtathatta. Szintén 2002-ben jött a JMJ 'Equinoxe 4' adaptáció, ami az addigi legnagyobb dobása volt Elődnek. Az új verzió magának Jarre-nak is tetszett (ellenkező esetben nem hiszem, hogy engedélyezte volna a hivatalos megjelenést). Készült két remixversenyre beadott munkája is, az egyik egy Lenny Kravitz 'Believe In Me'-jéhez, a másik pedig Madonna 'Music' című ópuszára. A sztori apró szépséghibája az volt, hogy mindkét track kapcsán csak amerikai remixelők jelentkezését várták, amit Előd csak később tudott meg.
Előbbi track-nél Előd újra rögzítette a vokált a saját hangjával és Sun-ként ki tudta adni (Yris Records - 2003), illetve ezzel szerepelt Kühl 'Directions' mix CD-jén is. A Madonna remixe (a maga 13 perces hosszával) pedig nem más lemezes táskájában (CD gyűjteményében) landolt, mint Paul Oakenfold. Oakenfold-dal maga Előd is találkozott egy pesti fellépésekor és személyesen mutatkozott be neki, hogy ő volt az aki azt a maratoni hosszúságú Madonna 'Music' remixet készítette. Az így szerzett ismertség egy remix felkérésbe torkolt, ami Oakie 'Time Of Your Life' című dalából készült.
Eközben a magyar piacról sem tűnt el Előd, előszeretettel remixelte hazai pop act-ek munkáit (Plastic, V-Tech, Bery, TNT, Gáspár Laci, Dukai Regina, Évi, R-Port), viszont a külföldi előrehaladást tekintette prioritásnak. La Bouche 'In Your Life'-jához gyúrt átirata például az európai slágerlistákon is előkelő pozíciót szerzett magának (ez volt az a korszak, amikor trance lemezek is felkapaszkodtak a hagyományos pop - rock által dominált listákra).
George Michael-nek is gurított egy hihetetlen (bár szintén unofficial) rework-öt az 'Outside'-ra, Lange is felkérte a 'Don't Think It Feel It' című számához, valamint Above & Beyond-nak is készített egy mixet a 'Far From In Love'-ból. A trance félistenek közül Paul Van Dyk-nak is dolgozott, a Vandit-on megjelent MMDC 'No More Rain'-jéhez is elkészítette saját verzióját, amit Paul 2003-as DJ Mag mellékleteként kiadott 'Return of God' CD záró tételeként is ellőt.
Így érkeztünk el arra a pontra, amikor is az előző pár év original és remix termését egy lemezre gyűjtötte Előd, mindezt egy apró csavarral, DJ mix-ként tálalva a hallgatóságnak.
A nyitó, komolyzenei erényeket csillogtató 'Overture' a később teljes egészében felbukkanó 'Kippenvelmeter' kiállásából kiragadott intro rész, ami megadja az alaphangulatot.
A folytatásban az említett Lenny Kravitz 'Believe In Me' jön Előd újra rögzített énekével, ragadozó progressive trance köntösben álmodjuk újra az eredeti ballada mondanivalóját.
A 'VV3' Pink Flood remixsze némileg elvesz az eredeti tétel dallamosságából, viszont pont emiatt az apróbb foszlányok jobban tudnak érvényesülni. A JMJ 'Oxygene Part 3'-ját idéző szinti nagyot dob az összhatáson, azonnal elkapja a figyelmünket és nem is engedi a kompozíció lecsengéséig. Az 'Insecurity' is szépen tartja az intenzitást, a feszes ritmusokkal, minimálisabb dallamvilággal és remek vokállal. A '69' tribalos nyitánya már a dallamosabb szekcióra kezd hangolni minket. Michelle Wild erotikus "forró, nedves, fülledt" kántálásának bedobása a koncepcióba hatalmas volt, nagyon sokat dob az amúgy sem gyenge prog trance darabon. Itt érkezünk el az 'Equinoxe 4'-hez, aminek tökéletességét nem győzöm elégszer hangsúlyozni. Erre úszik be a 'VV3' Monster Mix-sze, ami sokkal-sokkal dallamosabb, mint a Pink Flood verzió. Jó kontrasztba állítva mindkét megközelítést egy mixen belül hallani, remek időzítéssel, a megfelelő sorrendben csendülnek fel. A Futureproof is Előd egyik altergója (az Airpanel, a Sun, a Pink Flood mellett), melynek 'Before You'-ja az egyik legszebb angol nyelvű, de magyar vonatkozású vokál trance darab. A társszerző Danny Kirsch, a vokalista Lynsey Moore volt. Megindító, emocionális pillanatok következnek itt a mixben, pedig a csúcspontot még később érjük el. Előbb az intróból is ismert 'Kippenvelmeter' zúdít csodadallamokat a nyakunkba, majd a 'Back From Your Past' epikus momentumai kényeztetik a hallójáratainkat. Az emlegetett csúcspont a 'Vampire'-nél érkezik, amit Carrie Skipper csodálatos hangja aranyoz be, de a kiállásban komolyzenei darabokat idéző hangulat egyszerűen beszippantja az embert és nehezen engedi el (amíg nem nyom az újrajátszás gombra).
A zárszó a Mester Tamás vokáljával és akusztikus gitárjátékával megerősített 'Altass El', ami az album rádiós slágere lett. Minőségi munka, hibátlan levezetése egy nagyszerű albumnak.
Shane 54 – My Way
Label: Boring Records – CD 062-2
Formátum: CD, Album, Mixed
Ország: Hungary
Megjelent: 2004
Stílus: Progressive Trance, Trance
Tracklist:
1. Shane 54 – Overture (Beatless Edit) (1:26)
2. Sun - Believe In Me (Shane 54's Pink Flood Remix) (8:17)
3. Shane 54 - VV3 (Pink Flood Remix) (5:49)
4. Pink Flood feat. Sun – Insecurity (Shane 54 Monster Mix) (6:59)
5. Shane 54 & DJ Junior feat. Michelle Wild - 69 (Main Mix) (5:26)
6. Shane 54 - Equinoxe 4 (Original Club Mix) (7:05)
7. Shane 54 - VV3 (Shane 54 Monster Mix) (5:09)
8. Futureproof - Before You (Shane 54 Extended Mix) (5:20)
9. Shane 54 & Abel Ramos - Kippenvelmeter (Original Instrumental) (6:57)
10. Misja Helsloot feat. Shane 54 - Back From Your Past (S54 Vocal Club Mix) (6:30)
11. Shane 54 - Vampire (12" Vocal Club Mix) (8:16)
12. Shane 54 & Mester Tamás - Altass El (Master Mix) (4:28)
2021. november 5., péntek
Raving Iran - egy dokumentumfilm, amiben a zene győz a hatalommal szemben
A duót szenvedélye a zeneírás és a nagyszabású rendezvényeken való zenélés hajtaná, viszont a rendkívül konzervatív iráni rezsim nem kultiválja a nyugati kultúra bármilyen formájú "ápolását", "népszerűsítését", így ebben a közegben folyamatosan falakba ütköznek techno-hoz közeli hangzásukkal, melyben amúgy elég ügyesen csepegtetik a közel-keleti motívumokat.
A srácok titokban, eldugott helyeken lépnek fel a rendőrség vegzálása közepette, veszélyeztetve ezzel azt, hogy akár börtönbe is kerülhetnek emiatt. És ez még csak a kezdet!
A felkeresett fénymásolással, nyomtatással foglalkozó cégek CD-jük borítóját sem hajlandóak kinyomtatni hatósági engedély nélkül. Az engedélyeztetésnél pedig zsákutcába jutnak, mivel gyakorlatilag mindent leszedetnek velük a borítóról, ami a helyi értékekkel szembemenő elem lehet.
A sutyiban elkészített CD-t ennek ellenére próbálják eljuttatni pár helyre (könyvesboltba, kávézókba), kevés sikerrel.
Ekkor ötlik fel bennük, hogy akár emigrálhatnánk, s nagyobb sikerrel tudnák zenei karrierjüket építeni.
Kapóra jön számukra, hogy a CD-k kiküldése után a zürichi Streetparade-en fellépési lehetőséget kapnak.
A vízum elintézése sem megy egyszerűen a számukra, de végül 5 napos tartózkodási engedélyt kapnak.
Egész idő alatt - bár élvezhetnék, hogy szabadok - ott lappang bennük a döntési kényszer, hogy visszatérjenek-e Iránba, vagy menekültjogi státuszt kérjenek maguknak Svájcban.
A másfél órás filmben végig átjön a feszültség, mesterséges hangulatkeltésre sincs szükség hozzá. A szereplők egytől-egyig hús és vér emberek, így abszolút valóságszagú a sztori (maguk a főszereplők is saját nevükön és valós artist nevüket használva vannak jelen).
A film nagyrészt mobiltelefonnal felvett és sok éjszakai, valamint arckitakarós részt tartalmaz, ugyanis a hatóságok nem nézték jó szemmel a filmeseket, másrészt a szereplők is féltek, hogy a rendőrség esetleg utánuk nyúl a szereplés miatt.
Alapvetően a film pozitív értékelést kapott, az imdb-n is 7.2-es pontszámon áll a 10-ből (865 szavazatból). A vice.com-on Niloufar Haidari tollából megjelent kritika viszont általánosítónak és sarkítónak címkézi a filmet, mondván ennyire nem lehetetlenítik el a(z elektronikus) zenészeket Iránban, illetve maga a film üzenete is tartalmaz félrecsúszott elemeket, s túlzottan egy nyugati kultúrából érkező szemével tekint egy bezárt és külsősök számára különös jogrendszer alapján működő országról.
Ettől függetlenül szokatlan megközelítése miatt rendkívül megkapó és tartalmas film, mindenképp javaslom megtekintésre!
A film trailer-e:
A duó zenei hátterét még jobban megismerhetjük a Marc De Pulse 'How I Met The Bass' című podcastjához készített interjúból.
"Az egyik barátunk hozott nekünk egy CD-t az Amerikai Egyesült Államokból, ami John Digweed Kiss 100-a volt. Miközben ezt hallgattuk felfedeztük magunknak a techno zenét és azt hogy mi is ilyen stílusban szeretnénk alkotni.
Ez azért volt nehéz, mert semmilyen zenei és technikai előképzettségünk nem volt, hogyan kell ilyen zenéket írni. Sok zenét készítettünk, így a tudásunk idővel egyre jobb és jobb lett.
Sajnos kiadni nem tudtuk ezeket a műveket, mivel a nyugati típusú zene be volt tiltva Iránban, így hasonló stílusú lemezkiadó sem működött ott. Emellett az internet kapcsolatunk is elég ramaty volt, mivel Iránban mindent ellenőriztek és szűrtek. Ebbe beleesett például a Soundcloud és egyéb más zenével kapcsolatos oldal is. Egy lehetőségünk volt új hangzásokat megismerni, hogy proxy szerveren keresztül csatlakoztunk különböző zenéket kínáló hálózatokhoz és bár ez is baromi körülményes volt, nem volt más lehetőségünk."
A Blade&Beard formáció hangzásvilága:
Raving Iran
Kiadás dátuma: 2016
Film műfaja: Dokumentumfilm
Hossza: 1 óra 24 perc
Rendezője: Susanne Regina Meures
Főszereplői: Arash Shadram, Anoosh Raki
2021. november 2., kedd
Könyvajánló: Hernán Cattáneo - Egy DJ álma - Emlékek
Hernán Cattáneo-t közvetlen személyisége, állhatatossága és zene iránti alázata és mérhetetlen szeretete repítette oda ahol jelenleg van. A szerény, tisztességes, alapos DJ szobrát akár róla is mintázhatták volna. Nem él/élt bódítószerekkel, nem volt a nők rabja, nem cikkezett a sajtó a botrányairól, csendben, sztárallűröktől mentesen teszi a dolgát és 56 évesen még mindig aktívan járja a világot fellépései kapcsán.
A könyv fő szerkesztési elve az időrendiség, azaz a gyerekkortól napjainkig tekintjük át Hernán életének és karrierjének fontosabb állomásait.
A könyv tartalmával kapcsolatban elmondható, hogy rengeteg név és bulihelyszín került bele, igen alapos és teljeskörű a felsorolás, amit Hernán végigvezet.
Nekem viszont pont azok a sztorik jelentik a csúcspontot, amikor közelebb kerülhetünk, Hernán-hoz az emberhez. Például az a rész nagyon megérintett, amikor Hernán arról mesél, amikor üzleti partnereivel lemezboltot nyitottak és adósságba verték magukat, emiatt édesapjának az otthonukra jelzálogot kellett felvennie, miközben ő maga azt sem tudta hogyan tudja majd azt fizetni folyamatosan változó munkahelyei miatt. Ez azért is volt "pikáns", mivel az édesapjával nem volt zökkenőmentes a kapcsolata. Persze idővel ő is elfogadta, hogy fia DJ-nek állt, főleg amikor kedvenc újságjainak hasábjain olvasott Hernán hangos sikereiről.
Mindenképp kiemelendő rész az is, amikor Hernán a hosszú pályafutása kapcsán négy alapvető dolgot jelöl meg siker receptjeként:
- Némi tehetséggel és sok kemény munkával nagyon jó dj válhat bárkiből
- Kell egy kis szerencse, hogy esélyt kapj a bizonyításra
- Ha egyszer már fent vagy, olyan emberek vegyenek körül, akik szeretnek és törődnek veled, az üzleti érdekeken túl
-A jó környezet kulcsfontosságú (család!)
A magyar kiadásról is érdemes külön szót ejteni. Maga a formátum rendkívül esztétikus, nem esnek ki a lapok, sőt könyvjelző se kell, mert az első és utolsó hajtófüllel könnyedén megjelölhetjük hol tartunk az olvasásban. A korrektor cserébe viszont nem állt a helyzet magaslatán, a helyesírás (szóismétlés, elválasztás) hagy némi kívánnivalót maga után, emellett sok helyen eléggé magyartalan a megfogalmazás is. Ez persze betudható a gyors fordítási és kiadási folyamatnak is, viszont egy kicsit elvesz a könyv élvezeti értékéből.
Ettől függetlenül egy olyan könyv, aminek minden elektronikus zene rajongónak a könyvespolcán kell pihennie, mert olyan motivációs értékkel bír, ami segíthet átlendülni a legkomolyabb karrierválságokon is.
A könyv az alábbi linkeken vásárolható meg:
LIBRI
KÖNYVESBOLT
2021. október 31., vasárnap
50 trackes, közel 5 órás mixszel tisztelgünk az elhunyt dj-k, producerek és énekesek emléke előtt
Egyfajta méltó főhajtás gyanánt az idei évben egy különleges 2x25 trackes, közel öt órás mixszel készültünk, melyben csak olyan dj-k, producerek, énekesek munkái kaptak helyet, akik már itthagyak bennünket és azóta csak a csend maradt utánuk.
Szomorú végignézni a listán, melyen sok olyan tehetség szerepel, akik sokkal hamarabb fejezték be földi létüket, mint azt talán meg volt írva.
A francia Superfunk trió (legnagyobb slágereik: 'The Young MC', 'Last Dance', 'Lucky Star') oszlopos tagja Stephane B 2020-ben hunyt el 50 évesen hasnyálmirigy rákban. A Superfunk duóvá zsugorodott, mikor a 2000-es évek eleji nagy sikereket követően Fafa Monteco kilépett a formációból. Mike 303 és Stephane B 2018-ban újra visszatértek, mint Superfunk, sajnos a közös munkának idő előtt végett vetett Stephane halála.
Club 69 azaz Peter Rauhofer az osztrák house zene egyik legismertebb alakja. A 2000-es évek derekán dívó tribal house hangzás egyik elkötelezett híve, 2000-ben Grammy díjat nyert Cher 'Believe'-jéhez készített remixével a legjobb remix kategóriájában. 2013-ban, 48 évesen, agytumorban veszítette életét.
Mindenki sztorija közül minden bizonnyal Avicii-é a legismertebb, így ebbe nem is mennék bele bővebben. Mindenesetre nagyon szomorú, hogy 29 évesen önkezével vetett véget a saját életének.
A francia Cassius duó a french touch egyik legsikeresebb formációja és a nagy filter house boom után is talpon tudtak maradni. Philippe Zdar Cerboneschi 2019-ben, 52 évesen veszítette életét, amikor egy magas épületből kiesett (öngyilkosság?).
Paul Johnson neve egybeforrt a 'Get Get Down' című slágerrel (noha tekintélyes diszkográfiája van, teli csupa minőségi, underground körökben elismert munkákkal), amivel 1999-ben valósággal tarolt a klubokban és a rádiókban egyaránt. Talán keveseb tudják, de Paul egy 1987-es lövöldözésben megsérült az egyik lába és ez kerekesszékbe kényszerítette, 2003-ban ezt a lábát amputálni kellett, majd 2010-ben egy autóbaleset miatt a másik lábát is elvesztette. Idén augusztusban 50 évesen, Covid19 vírus szövődményeibe halt bele.
Erick Morillo zenei karrierje bár sikertörténetnek tűnik (Subliminal label, Real 2 Reel kalandozás a kommerszebb vizeken), de az alkohol és a drogok durván beszippantották, nem beszélve az ellene felhozott nemi erőszakkal kapcsolatos vádakról. Utóbbit vélik sokan halálának "okának", mivel néhány nappal a tárgyalás előtt, 49 éves korában túladagolta magát.
Ian Carey szintén a globális house szintér egyik legtermékenyebb tagja volt, ki ne emlékezne a 'Get Shaky'-re, a 'Lose Control'-ra és a 'Say What You Want'-ra? Idén augusztusban, 46 évesen hunyt el, halálának okát egyelőre nem közölték.
Didier Sinclair a 'Lovely Flight' és a 'Feel The Wave' szerzője 2008-ban tüdőrákban hunyt el.
Romanthony amerikai producer/énekes, akinek hangját hallhatjuk Daft Punk legendás 'One More Time'-jában 45 éves korábban, vesebetegségben veszítette életét 2013-ban.
Mory Kanté az afrikai zene nagyköveteként rengeteget tett a kontinens globális zenei térképen való elhelyezésében. 1987-es 'Yeke Yeke'-je a legtöbbet eladott afrikai produkcióvá avanzsált. A guineai zenész 70 éves korábban kezeletlen krónikus betegségeinek szövődményeibe halt bele 2020-ban.
A skót Tom Wilson a 'Techno Cat' szerzője 53 éves korábban, szívrohamban halt meg 2004-ben.
A német Christian Morgenstern a techno mozgalom egyik legizgalmasabb előadója volt a 90-es években (szinte mindegyik albumát más hangzásvilágnak szentelte), viszont az érzékeny lelki világú fiatalember 2003-ban 28 évesen saját kezével vetett véget életének (korábban olyan pletykák keringtek róla, hogy egy gördeszkás baleset illetve szívproblémák okozhatták korai halálát).
A Resistance D formáció egyik tagja Pascal F.E.O.S egy sokat látott, techno - trance veterán, aki megannyi álnéven (Aural Float, Sonic Infusion, Azid Force) és stílusban alkotott a 90-es évektől kezdve. 2020-ban gyomorrák végzett vele 52 éves korában.
Pascal egyik közös projektje Heiko Schäfer-rel a F.E.O.S vs M/S/O volt, ahol vérbő techno és acid produkciókat hoztak ki. Heiko is a frankfurti iskola pedáns "diákja" volt, megannyi remek saját megjelenéssel és label alapítói kötődéssel (Ongaku Musik, Klang Elektronik, Playhouse). 2017-ben 47 évesen hunyt el.
Keith Flint hirtelen halála sokkolta a The Prodigy-szimpatizánsokat. A lankadatlan energikusságot, keménységet sugárzó külső egy törékeny, örlődő belsőt takart, a magánéleti problémák elől menekülve 2019-ben 50 évesen felakasztotta magát.
Robert Miles-t hajlamos a fél világ a 'Children', a 'Fable' és a 'One and One' miatt egy szimpla dance előadónak titulálni, noha a 2000-es években elfordulva korai "kommerszebb" hangzásától sokkal komplexebb, elvontabb produkciókat jegyzett. Miles 48 évesen 4-es stádiumú, áttétes rákban halt meg.
Marco Iletschko ismertebb álnevein (Ballroom, Marc O'Tool, Mauritius) ledominálta a 2000-es évek elejét progressive trance vonalon, 2020-ban a folyamatosan depresszióval küzdő legenda öngyilkos lett.
Slacker projekt a progressive house mozgalom egyik zászlóshajójának számított. A hip hop / elektro háttérből építkező Shem McAuley az egyik legeredetibb hangzással bíró prog producer volt, aki olyan neveknek készített remixeket, mint Junkie XL, Andy Ling, Ascension, Trancesetters, Jark Prongo, Dave Kane, Breeder. Shem 2010-ben költözött Thaiföldre, igyekezett hátrahagyni a zaklatott zeneipari előéletét és angol nyelvet tanított helyi diákoknak. Nem sikerült démonjaitól megszabadulni, 2012 januárjában öngyilkos lett.
Philippe Van Mullem aka Quadran a 90-es évek belga trance hangzásának hiteles képviselője volt, olyan "slágerekkel" 'Eternally', 'Naked Light', 'No Air'. 2015 februárjában hunyt el.
Marino Stephano szintén a belga szintéren vált befutott trance artist-tá, olyan zenékkel, mint a 'Vision Control', 'Eternal Rhapsody', a 'Free Time' vagy éppen a Crisci Mauro-val közös C.M. projekt 'Dream Universe-szel. 25 évesen autóbalesetben hunyt el Antwerpen közelében, amikor is épp Mike Dierickx-hez (M.I.K.E. Push) studiójába tartott. Mike Push néven írt 'Till We Meet Again' című számát Stephane emlékének dedikálta.
Az izraeli Avihen Livne Cosma művésznéven gyarapította a goa / psytrance világát. Második LP-je, a 2003-as 'Non Stop' a stílus egyik klasszikusaként vonult be a köztudatba. 2003-ban az indiai Goa-n szenvedett halálos motorbalesetet 24 évesen.
Caspar Pound a legendás Rising High Records alapítója, a Rising High Collective, a Pound & Harris, The Hypnotist művésznevek mögött meghúzódó zenész, aki 19 évesen 1990-ben a 'Total Confusion' című track-jével csinálta meg a szerencséjét. 33 évesen rákban veszítette életét 2004-ben.
Marc Spoon-ról és Guru Josh-ról korábban részletesebben írtunk.
Andrew Weatherall egy igazi stílusokon átívelő, ösztönös tehetség volt. Olyan formációk fűződtek a nevéhez, mint a Two Lone Swordsmen, a The Sabres Of Paradise. Andrew 2020-ban, 56 évesen tüdőembóliában hunyt el.
A detroiti Drexciya duó az elektro műfajában alkotott maradandót, tematikus, a tengerek misztikus világához köthető hangzásbeli koncepciójuk mindent vitt a '90-es évek közepén. Az egyik alapító James Stinson 2002-ben szívbetegségben veszítette életét.
Mark Bell az L.F.O. alapítója, a bleep techno innovátora, a Warp Records egyik megbecsült művésze 2014-ben 43 éves korában halt meg, egy orvosi beavatkozást követő komplikációktól.
Torsten Fenslau-nak a Culture Beat 'Mr. Vain', a Klangwerk 'Die Kybernauten', az Abfahrt 'Alone It's Me' szerzőjének nagyon kevés idő adatott meg, hogy tehetségét teljes fényében megmutathassa. 1993 novemberében, 29 éves korában autóbalesetben hunyt el.
A Bingo Players a kétezres évek derekán volt elemében, az akkoriban már dübörgő elektrósabb house hangzás nekik is jól feküdt. A duó egyik tagja Paul Bäumer 2013-ban veszítette el a harcot a rák ellen.
Frankie Knuckles a house keresztapja, a '80-as években Chicago-ban szárba szökkenő új stílus fáradhatatlan népszerűsítője volt. Produceri munkái, így a 'Your Love', a 'The Whistle Song' és a 'Tears' is mind klasszikusokká avanzsáltak. 59 évesen halt meg cukorbetegség szövődményeként.
A The Heartists olasz formációból Claudio Coccoluto-t nem hiszem, hogy be kell mutatnom. Rengeteget tett az olasz house mozgalomért, a 'Belo Horizonti' című alkotásukkal megalapozták a világra szóló hírnevet az őket koppintó Bellini 'Samba De Janeiro'-jának. Coccoluto komoly betegséget követően 59 évesen veszítette életét.
A brooklyn-i születésű Angel Moraes karrierjét a 80-as években kezdte, saját kiadóját 1993-ban alapította Hot 'N Spycy néven. 1998-ban alapította meg Montreal-ban a Stereo Nightclub-ot, melynek tuladjonosa volt 2003-ig, később 2009-ben visszatért ide, mint hangmérnök és dj. Producerként olyan neveknek remixelt, mint a Pet Shop Boys, Roy David Jr., Jaydee, Funky Green Dogs. Moraes 55 évesen távozott el közülünk idén februárban.
Prince Quick Mix azaz Manuel Napuri a melbourne-i éjszakai élet meghatározó figurája volt. aki hip-hoptól indulva jutott el az elektronikus zenéig. Legnagyobb sikereit a 2000-es évek derekán érte el producerként, elég csak a 'Your Are Sleeping'-re, a 'Flying Song'-ra vagy az 'Aenema'-ra gondolni.
Amiotrófiás laterálszklerózisban szenvedett, ami 3 év alatt elvitte, 2021-ben feladta a harcot a szervezete.
A floridai Bill Hamel se kicsi név, Grammy díjra is nevezték kétszer a legjobb remix kategóriájában. A Sunkissed kiadó alapítója, aki nem kisebb ikonok munkáit remixelte, mint Britney Spears, Madonna, Justin Timberlake vagy éppen Nelly Furtado. Hamel 45 évesen veszítette életét.
Stefano Greppi olasz house producer, legismertebb munkája a Plastica-n megjelent 'Electro Pop', s olyan nevek szupportját érdemelte ki, mint Danny Tenaglia, Sasha vagy Anthony Pappa. 49 évesen szenderült örök álomra.
Alberto Bertapelle aka Brainbug a 'Nightmare' című trackjével világszerte ismert lett, a szimfonikus, pizzicato trance fogalmát általa kapta fel egy ideig a média. Bertapelle képzett zenész volt, halála is a színpadhoz köthető, 2016-ban egy koncerten kapott szívinfarktus 57 éves korában. Noha a közönség soraiban volt néhány egészségügyi dolgozó is az életét már ők sem tudták megmenteni.
A detroiti Aaron-Carl deep house, electro funk és techno műfajokban alkotott, leghiresebb zenéje a 'Dance Naked', ami pl. Darren Emerson 'Global Underground 015 Uruguay' mixén is felbukkant. Aaron-Carl 2017-ben, 37 évesen limfómában halt meg.
José Padilla neve összeforrt a Cafe Del Mar válogatásokkal. A chill out, ambient, balearic és egyéb szállós műfajok gyűjtő platformja a 90-es évek derekától a '00-s évek közepéig élte igazi fénykorát. Mint kiderült egy interjból szegény Padilla-t maga a Cafe Del Mar hely vezetősége húzta le, pénzt követelve a kiadótól. Padilla szó szerint belereccsent a pereskedésbe, egészsége tönkrement. Vastagbélrákban hunyt el 2020-ban 65 évesen.
A német Tillmann Uhrmacher-ről a Sunshine Live legendás műsorvezetőjéről, elismert trance producerről még 2011-ben halálát követően posztoltunk.
Ugyanúgy megemlékeztünk korábban Tony De Vit-ről és Eric Tadla-ról, az Enmass formáció tagjáról is. A róluk készült cikk innen elérhető.
Mind közül a legfiatalabb elhunyt tehetségünk az amerikai Starkid aka Adam Spears, aki két erős EP ('Crayons', 'Apricot') megjelenést követően 18 évesen hunyt el egy autóbalesetben.
Az angol Urban Cookie Collective formáció énekesnője Diane Charlemagne 51 évesen rákban veszítette életét. Az ő vokálját hallhatjuk a legendás 'The Key, The Secret'-ben, valamint Goldie 'Inner City Life'-jában is. 2000-et követően Moby live bandjének tagjaként turnézta be a világot,
Az alábbi két mix szóljon az itt felsorolt zenészek emlékére!
Memorial Day 2021 (Icons To Remember) / Part 1.
Tracklist:
1. Superfunk - Lucky Star (Album Mix) [Superfunk / Stéphane Bonan - 2020]
2. Club 69 - Unique (Is What You Are) (New York Underground Mix) [Club 69 / Peter Rauhofer - 2013]
3. Faithless - Insomnia 2.0 (Avicii Remix) [Avicii / Tim Bergling - 2018]
4. Cassius - Feeling For You (Les Rhythmes Digitales Dreamix) [Cassius / Philippe Zdar Cerboneschi - 2019]
5. Paul Johnson - Get Get Down (Choo Choo's Subcriminal Mix) [Paul Johnson / Paul Leighton Johnson - 2021]
6. B-Crew - Partay Feeling (More's Instrudub Mix) [More / Erick Morillo - 2020]
7. Ian Carey & Mochico feat. Miss Bunty - Say What You Want (Dub Mix) [Ian Carey / Ian Joseph Harshman - 2021]
8. Didier Sinclair - Lovely Flight (Original Mix) [Didier Sinclair / Didier Maurin - 2008]
9. Romanthony - Never Fuck (Jan Driver Remix) [Romanthony / Anthony Wayne Moore - 2013]
10. Mory Kanté - Yeke Yeke (Hardfloor Remix) [Mory Kanté - 2020]
11. Tom Wilson - Techno Cat (Dance Like You Dad Mix) [Tom Wilson / Thomas Gormley Wilson - 2004]
12. Christian Morgenstern - Aux Talk Funkativity (Original Mix) [Christian Morgenstern / Götz-Christian Morgenstern - 2003]
13. Resistance D - A Scientific Fact (Assign's Exploring All Aspects of Sound Resolution Mix) [Resistance P / Pascal Dardoufas - 2020]
14. F.E.O.S vs M/S/O - Our Music [F.E.O.S / Pascal Dardoufas - 2020, M/S/O / Heiko Schäfer - 2017]
15. The Prodigy - No Good (Start The Dance) (Cj Bolland's Museum Mix) [The Prodigy / Keith Flint - 2019]
16. Csilla - Man In The Moon (Robert Miles Emotion Mix) [Robert Miles / Roberto Concina - 2017]
17. Ballroom - Come Along (Chrome Remix) [Ballroom / Marco Iletschko - 2020]
18. Slacker - Scared (The Lonely Traveller) [Slacker / Shem McAuley - 2012]
19. Philippe Van Mullem - The Secret Folder (Part 1) [Philippe Van Mullem - 2015]
20. C.M - Dream Universe (Dj Taucher Remix) [C.M / Stephane Marino - 1999]
21. Cosma - The Time Has Come (Original Mix) [Cosma / Avihen Livne - 2003]
22. Union Jack - Two Full Moons and a Trout (Caspar Pound Remix) [Caspar Pound - 2003]
23. Jam & Spoon - Follow Me! (Original Mix) [Jam & Spoon / Marcus Löffel - 2006]
24. Guru Josh Project - Infinity 2008 (Steen Thottrup Chill Mix) [Guru Josh / Paul Dudley Walden - 2015]
25. Saint Etienne - Only Love Can Break Your Heart (A Mix In a Two Halves by Andrew Weatherall) [Andrew Weatherall - 2020]
Memorial Day 2021 (Icons To Remember) / Part 2
Tracklist:
1. Drexciya - Welcome To Drexciya [Drexciya / James Stinson - 2002]
2. L.F.O. - L.F.O (The Leeds Warehouse Mix) [L.F.O. / Mark Peter Bell - 2014]
3. Abfahrt - Alone It's Me (Original Mix) [Abfahrt / Torsten Fenslau - 1993]
4. Bingo Players vs. Chocolate Puma - Touch Me (Bart B. More Remix) [Bingo Players / Paul Bäumer - 2013]
5. Frankie Knuckles & Satoshi Tomiie - Tears (The Classic Remix Dub) [Frankie Knuckles / Francis Nicholls - 2014]
6. The Heartists - Belo Horizonti (Original Mix) [The Heartists / Claudio Coccoluto - 2021]
7. Blue Amazon - And Then The Rain Falls (Angel's Thunder Mix) [Angel / Angel Moraes - 2021]
8. PQM feat. Circa - The Flying Song (Markus Schulz Renaissance Remix) [PQM / Manuel Napuri - 2021]
9. Blue Haze - Into Nothing (Bill Hamel's Last Time In 9 Vocal Mix) [Bill Hamel / William Thomas Hamel - 2018]
10. Stefano Greppi - Electro Pop (Dub Mix) [Stefano Greppi - 2020]
11. Brainbug - Nightmare (Club 69 Future Mix) [Brainbug / Alberto Bertapelle - 2016, Club 69 / Peter Rauhofer - 2013]
12. Aaron-Carl - Dance Naked (AMBassador Remix) [Aaron Carl / Aaron-Carl Ragland - 2010]
13. Jose Padilla feat. Angela John - Who Do You Love (Chicane Remix) [José Padilla / José Padilla Maria Requena - 2020]
14. Tillmann Uhrmacher - On The Run (Ocean To Shore Club Exteded) [Tillmann Uhrmacher / Tillmann Rudolf Uhrmacher - 2011]
15. Marino Stephano - Vision Control (Original Mix) [Marino Stephano / Stephane Marino - 1999]
16. Tony De Vit - The Dawn (Original Mix) [Tony De Vit - 1998]
17. Enmass - CQ (Seek You) (Original Mix) [Enmass / Eric Tadla - 2008]
18. Starkid - Crayons (Original Reykjavik Mix) [Starkid / Adam Spears - 2004]
19. Marc O'Tool - Stauffenberg (Original Mix) [Marc O'Tool / Marco Iletschko - 2020]
20. Storm - Love Is Here To Stay (Original Mix) [Storm / Marcus Löffel - 2006]
21. Tillmann Uhrmacher feat. Peter Ries - Bassfly (Moogwai Remix) [Tillmann Uhrmacher / Tillmann Rudolf Uhrmacher - 2011]
22. Jam & Spoon - Odyssey To Anyoona (Original Mix) [Jam & Spoon / Marcus Löffel - 2006]
23. Urban Cookie Collective - The Key, The Secret (Glamourously Developed Mix) [Urban Cookie Collective / Diane Charlemagne - 2015]
24. Robert Miles - Children (Dream Version) [Robert Miles / Roberto Concina - 2017]
25. RMB - Horizon (Resistance D Remix) [Resistance D / Pascal Dardoufas - 2020]
2021. október 28., csütörtök
Könyvajánló: Hypnotized - A Journey Through Trance Music 1990-2005
A könyv a trance kialakulásának körülményeivel, rövid történeti áttekintéssel startol. Ez követően betekintést nyerhetünk a trance különböző ágaiba. Ezután külön alfejezetet szánnak a holland dimenzióra, (nem csoda, hisz a szerző maga is holland) az Armin Van Buuren - Ferry Corsten - Tiesto hármasfogatra, akiknek a trance klasszikusok igen jelentős hányadát köszönhetjük.
Ezt követően a release szekcióban EP kiadványok discogs szerű felsorolását találjuk (előadő - cím, kiadó, megjelenési dátum és tracklista), majd a későbbiekben maguk az artistok mesélnek egy-egy legendás track megírásának körülményeiről, utóéletéről illetve saját pályafutásuk alakulásáról.
Olvashatunk kulisszatitkokat például Airwave 'Alone In The Dark'-járól, Push 'Universal Nation'-jéről, Tastexperience 'Summersault'-járól, Three Drives 'Greece 2000'-réről, Jam & Spoon 'Stella'-járól, Solarstone 'Seven Cities'-zéről, Riva 'Stringer'-jéről illetve Ralphie B 'Massive'-járól is.
Mindenképp ez a könyv fénypontja, hiszen hazai, magyar nyelvű szaksajtóban is ezeknek az információknak a töredéke jutott csak el az olvasókhoz.
A trance-ben utazó kiadókat is discogs szerűen emeli ki a szerző, majd 5 híres label manager Arny Bink (Black Hole), Christian Pieters (Bonzai), Benjamin Woods (Lost Language), Eric Morand (F Communications) valamint Marc Reeder (MFS) mesél, miként működtek anno kiadóik.
A sort néhány emblematikus album release felsorolása zárja.
A könyv nagy előnye, hogy sok új információt ad azokhoz a könyvekhez képest, amik történetiségében nézik az elektronikus zenét és csak megemlítik a műfajt, úgy mint a techno, house mozgalom oldalága.
A könyvet a holland Mary Go Wild adta ki és terjeszti, létezik csak könyv (22,5€) illetve könyv + 3x12 inch vinyl verzióban (42,99€) is. Ha egyben veszi az ember 5€ spóról, viszont ez a kiszerelés pont elfogyott az oldalon, viszont a könyv és a vinyl is rendelhető külön, készletről.
‘Hypnotised: A Journey Through Dutch Trance Music (1994 – 2005) 3x12 vinyl edition’
VINYL 01
A beszerzés egyszerűbb a Magik Muzik shopon keresztül, ugyanis a Mary Go Wild oldalán csak banki utalással rendezhető a rendelés, míg az MM-en paypal-lel is lehet fizetni (az árak persze minimálisan magasabbak így).
2021. szeptember 27., hétfő
Hungarian Grooves Vol.8 - a Sonic Age mánia epizódja
A nyitó 'Ozone' Dan Von Schulz korai, egészen pontosan 1994-ben megjelent munkája, ami a MIDEM-en különdíjat kapott, egyedi innivatív hangzása miatt. A 'Hungarian House Only'-n szereplő magyar dj-k Dj Crew álnéven egységbe forrtak a 'Hungarian House' című tétel megalkotásakor. A magyaros íz rögtön evidens lesz, kicsit önismétlő darab, de a ritmika legalább dögös benne. Dj Newl 'Freee Time'-ja is egy ismert, sokat pörgetett darab volt a hazai zenetévéken, noha nem egy könnyen emészthető, slágeres darab, inkább épített a groove-ok pumplására és az effektek összhatására. Nem titkoltam sosem Sonic Age imádatomat, mindkét albumuk CD-n itt lapul a gyűjteményemben. Ezúttal meghallgatjuk tőlük a 'Delight' original, leginkább letisztultabb változatát, majd Junior 'The Club'-ja kap dögös klubköntöst Vic és Jocó által. Az ívet Vic viszi tovább, előbb ő jegyzi a Phunk Nitez verziót a 'Blue Nights Are Beautiful'-ból, majd Blackman-nel kiegészülve Tuff Guyz-ként nyom egy pumpálós átiratot ugyanezen tételből. És ismét visszakanyarodunk a Sonic Age-hez, két trance-s munkájuk a 'Guesswork' és a 'The Top' a 'The Album' című lemezük legjobb pillanatait jelentik. A 'True Sounds Of FREEE' válogatásról megismert Hangar viszi tovább a trance-s momentumot az 'Electron'-nal és a 'Dream'-mel. Szintén eme válogatásokról két további kedvencem is beúszik a szettben, előbb Lacus légies 'Space Theory'-ja, majd LD progressive vizekre evező 'Begin'-je építi a nyolcadik rész ívét. Gyors, két track-es Shane 54 remix blokk jön, előbb Oakie 'Time Of Your Life'-ja kap ráncfelvarrást (sajnos a 2004-es 'Creamfields'-es CD megjelenésen kívül külön kislemezt nem adta ki vele), majd Cosmicman (aka Matti Laamanen) 'I Love You'-ja lép szintet Előd munkája kapcsán. Egy huszáros átmenettel, a számítógépes játék zenék messze legjobbjával a TCX 'Imperium Galactica'-jával már a techno farvizén evezünk, amit a Budai & Vic duó 'Ayoyo'-ja és 'In/Out'-ja foglalja keretbe az utazásunk.
Külön elnézést a sound quality-ért, valahol az első harmadnál mintha elszállna a magas szekció, ami szerencsére a későbbiekben magára talál.
Greyloop - Hungarian Grooves Vol.8
Katalógus szám: GHG008
Megjelent: 2021.09.27
Stílus: House, Techno, Progressive, Trance
DJ mix: Greyloop
Tracklist:
1. Schulz - Ozone (Album Mix) [Taken From Schulz - LP - 1996]
2. Dj Crew - Hungarian House (Original Mix) [Taken From Hungarian House Only 2 - 1997]
3. Dj Newl - Freee Time [Taken From Hungarian House Only 3 - 1998]
4. Sonic Age - Delight (Original Mix) [Taken From Hungarian House Only 2 - 1997]
5. Dj Junior feat Tissy - The Club (Sonic Age Beat The Club Mix) [Taken From Hungarian House Only 3 - 1998]
6. Dj Newl feat. Budai - Blue Nights Are Beautiful (Phunk Nitez Remix) [Taken From Dj Newl feat. Budai - Blue Nights Are Beautiful 2001 Summer Mixes - 2001]
7. Dj Newl feat. Budai - Blue Nights Are Beautiful (Tuff Guyz Black Nights Are Beautiful Mix) [Taken From Dj Newl feat. Budai - Blue Nights Are Beautiful 2001 Summer Mixes - 2001]
8. Sonic Age - Guesswork (Original Mix) [Taken From Hungarian House Only 3 - 1998]
9. Sonic Age - The Top (Original Mix) [Taken From Sonic Age - The Album - 1998]
10. Hangar - Electron (Original Mix) [Taken From True Sounds Of Freee Vol.1 - 2000]
11. Hangar - Dream (Original Mix) [Taken From True Sounds Of Freee Vol.2 - 2001]
12. Lacus - Space Theory (Original Mix) [Taken From True Sounds Of Freee Vol. 3 - 2002]
13. LD - Begin (Original Mix) [Taken From True Sounds Of Freee Vol.2 - 2001]
14. Paul Oakenfold - Time Of Your Life (Shane 54 Rolling On Ultra Mix) [Taken From Paul Oakenfold - Creamfields Dj Mix - 2004]
15. Cosmicman - I Love You (Shane 54 Remix) [Taken From Cosmicman - I Love You EP - 2001]
16. TCX - Imperium Galactica (TCX Jupiter Remix) [Taken From Hungarian House Only 4 - The Sunshine Issue - 1999]
17. Budai & Vic - Ayoyo (Original Mix) [Taken From Budai & Vic - In/Out EP - 2005]
18. Budai & Vic - In / Out (Version B) [Taken From Budai & Vic - In/Out EP - 2005]
Back In Time Vol.8.: Guru Josh - Infinity
Walden 1964-ben született a brit fennhatóságú Csatorna szigeteki Jersey-ben. Édesapja fogorvos volt, az ő hivatását vitte volna tovább, ha a zenélés és a szórakoztatóipar nem szól közbe. Legnagyobb sikeréről a Guardian hasábjáin a következőket nyilatkozta még 2015-ben (Forrás).
"1988-ban a Joshua Cries Wolf nevű rockbandában játszottam. Épp az egyik londoni kocsmában léptünk fel, amikor valaki extasyvel kínált. Onnantól kezdtem rock helyett house-t játszani. Az egyik barátomnak volt egy Infinity nevű partija, adott párszáz fontot, hogy készítsek egy white label lemezt kifejezetten a rendezvény promótálásához. Felhívtam a bandánkból Mad Mick-et, a szaxofonost, és az Infinity fő dallamát ő játszotta fel, amit az egyik régebbi rock zenémből kölcsönöztem. Mindössze 500 példányt nyomtunk ki belőle, de konkrétan 480 ember egyből dobta is ki a kukába. Azt mondták: szaxofon van benne, biztosan megőrültél - ezt nem teheted! De a Hacienda Dj-e Mike Pickering játszotta párszor és a többi már történelem.
Imádtam Ibizát és úgy döntöttem oda költözöm. A saját művészi elképzeléseimet éltem ki emellett volt egy promóciós cégem, ami légi fotókkal és bannerek készítésével foglalkozott. Jó életem volt, így nem igazán foglalkoztam azzal, hogy egy újabb lemezt adjak ki. Azonban 2008-ban a német Big City Beats Klaas-t kérte fel, hogy remixelje az Infinity-t, amiből nagyjából 6 millió példányban ment el és egész Európában a listák első helyén landoltam. A második körben még sikeresebb lett a lemez. Minden nap, amikor a medencémben alámerülök megtisztelve érzem magam, hogy az emberek megvették a lemezem. A zene mindig is rendes volt hozzám, de jobban érdekelt az új üzleti lehetőségek felkutatása. Inkább vagyok egy őrült újító, mint zenész."
Szomorú hír azonban, hogy Paul 2015 december 28-án öngyilkos lett. Nem volt titok, hogy drog és alkoholproblémákkal, valamint depresszióval küzdött. Ennek ellenére zenei hagyatékának koronaékszere az 'Infinity' szinte minden évben újabb és újabb verziókban bukkan fel és gyarapítja az elektronikus tánczene történelemkönyvének lapjait.
Guru Josh wikipedia oldal
További Infinity adaptációk:
Taucher - Infinity [1994]
Bárány & Jován - Infinity (Perfect Harmony) [2003]
Usher - Traffic [2008]
és a többi...
2021. szeptember 19., vasárnap
CD ajánló: Dynamica Soundprints / track by track
A kiadó jelenleg a 106-ik kiadványánál tart és olyan nemzetközi nevek fordultak meg itt, mint Qbical, Modeplex, Feemarx, Di Rugerio, Melody Stranger, Eleven Sins, Graham Gold, Renga Weh, Mashk, Rustboy vagy Audioglider. A magyar vonalról például Cj Peeton, SMIRRE, Underground Ticket, Kay-D, Six (HU), MiraculuM, Tamas Skafar, szilardK, Shade Audio, Jose Tabarez, Tomek, SNYL, Eclectica, Chris Drifter, Push'N Ball, CRSHR vagy éppen Iberican Storm húzta a kiadó szekerét eddig világszínvonalú megjelenéseivel.
Mivel sokakat érdekel egy-egy kiadvány mögötti "sztori", Greyloop segítségével számonként végigmegyünk és megosztjuk veletek ezeket.
VA - Dynamica Soundprints [DYN105 / DYNCD001]
A Dynamica Records 2021-ben csatlakozott a HAIL-hez, ami a hazai független lemezkiadókat fogja szövetségbe. A HAIL-es aktivitás kapcsán került képbe az ILF (Independent Label Fair), mint rendezvény és lehetőség, s így jött az ötlet, hogy a seregszemlére a Dynamica is saját CD lemezzel készülne.
Az ötletgazda az Embliss Records társtulaja Six kolléga volt, aki jómaga megannyi kiadott CD lemezzel a háta mögött már tudta mi a dörgés és hogyan kell lemenedzselni egy ilyen megjelenést.
Nos a CD koncepciója nem volt más, mint a Dynamica-n megjelent hazai feltörekvő és elismert producerek munkáit egy csokorba fogva helyzetjelentést adni mi folyik a kiadó táján zeneileg, ügyesen lavírozva a korábbi megjelenések és a frissebb anyagok között.
1. MiraculuM - Gondolatok Aramlata (Original Mix) [DYN021 - 2018 október 22.]
MiraculuM immáron 10 éve a Stellar Fountain csapat tagja, emellett korábbról indítva producerkedik ugyanezen néven, s megfordult már a progresszív szintér vezető kiadóinál kiadványaival, sőt még Nick Warren 'The Masters Series 18'-as (Renassaince) mixszén is felbukant 'Constellation' című ópuszával, ami bizton állíthatom minden producer wishlist-jének legtetején lenne.
A 'Gondolatok Aramlata'-hoz visszakanyarodva annó szó volt arról, hogy Gyuri készít egy vokálos zenét a Stellar-ra, viszont ebből nem lett semmi. Készült ugyan egy tetszetős zenei alap, de valahogy feledésbe merült, azonban 2018-ban megmutatta nekem a 'Gondolatok Aramlata'-t, ami ugyanazon hangulatot hozta, mint az említett unreleased track.
Egyértelmű volt, hogy lecsapok rá. A maga 118 BPM-jével ideális nyitó track, álmodozós string-gel és csengő bongó dallamokkal. A Gyuri féle zeneszerkesztés nem feltétlen a klasszikus progressive house elveket vallja, a kiállás után nem áll össze minden zenei elem és masíroz tovább, hanem az eufóriát követően, kvázi kicsit nyugvópontra jutva újra nekilendül az építkezésnek, ezzel javítva a hangzóanyag kreatív összetételét és élvezeti faktorát.
2. Underground Ticket & Greyloop - Push The Button (Original Mix) [DYN022 - 2018. október 29.]
Mindig is nagy álmom volt, hogy egy, a nevemmel fémjelzett produkció kézzel fogható hanghordozón is megjelenjen. Ez nem az első probálkozásom volt, ugyanis tavaly a francia Diggers Factory platform segítségével, pont a 'Push The Button'-ra készült friss remixekből szerettem volna vinyl kiadványt kiadni. Ez a crowdfunding jellegű probálkozás sajnos nem hozta össze a 100 db gyártásához szükséges büdzsét, így csak digitálisan tudott kijönni SpringHill és Pedro Sanmartin remixe.
Viszont az originalt nem engedtük el Dezső Danival, így jelen CD-n biztos pontként tudtam, hogy ott lesz majd.
A dal alapjait én pötyögtem össze Fruity Loops-ban. Mivel erősen trances háttérrel rendelkezem voltak benne dallamok bőven, viszont Dani a strukturális kialakításnál szépen kigyomlálta a nem progi kompatibilis elemeket, meghagyva az eredeti percussiont és színesítő groove-okat kisebb szintifutamokat és rápakolt egy csomó atmoszférikus hangulatfokozót, valamint a kiállás végén a megforduló groove effekttel teljesen energizálta a koncepciót.
3. Kay-D - Out From the Cave (Original Mix) [DYN089 - 2021. január 15]
Kajdi Krisztián aka Kay-D mindig is nagy kedvencem volt. 2008 környékén próbáltam új hangzások után kutatni, mivel a trance akkori elmozdulása már abszolút elidegenítette tőlem a szeretett műfajt. Rátaláltam egy, a trance-re nagyban hasonlító, csak lassabb és talán kevésbé terjengős hangulatú zenei irányzatot, amit találóan new progressive house-nak becézgettek akkoriban. Ugye a progressive house a '90-es évek óta létező skatulya volt, viszont a 2000-es évek közepére kifulladó trend kapott némi vérfrissítést az underground irányából ismeretlen nevektől, felnyalva a trance-ből kiábrándulatakat és a progressive house klasszikus korszakából kievezőket és épített új tábort és új irányvonalat magának.
Emlékszem ebben az oroszok mellett kicsiny hazánk néhány emblematikus producere is oroszlánrészt vállalt, így FeralCode (és kiadója a FeralCode Records), Retroid, East Cafe, The Stain, Dynamic Illusion és Kay-D is.
Ennek tükrében hatalmas megtiszteltetés volt Krisztiánt a Dynamica-n látni egy saját szerzeménnyel, ami az 'Out From the Cave' címet kapta. Ez egy tipikus Kay-D darab, végig épül, szépül, szintihegyek és melléktémák, finom groove-okkal randevúznak, végig magasan tartva adrenalinszintünket.
4. Renga Weh - Ida (Tomek Remix) [DYN076 - 2020. június 1]
A német Renga Weh hosszú, tudatos munkával az elmúlt években szintet lépett megjelenések terén, hiszen olyan kiadóknál jelentkezett munkáival 3000Grad, a Magician On Duty, a Manual Music, vagy éppen a Hoomidas. A deep house, tech house, melodic techno vékony mezsgyéjén lavírozva egy elég széles réteget tud megszólítani a munkáival, melynek a Dynamica-n 2020 júniusában megjelent 'Ida' is iskolapéldája.
Persze itt nem is az original kap szerepet, hanem Bolye Tamás aka Tomek nagyszerű remixe, ami teljesen más alapokra helyezi az eredeti tétel elemeit. Míg az original bájosan, lassan bontakozik ki az egyszerű, de hatásos fődallamra építve, addig Tomek gyorsan feje tetejére állítja a dolgokat.
A groove egyből beindítja a remixet, szépen hipnotizál, majd felbukkan a fődallam és az 'Ida' vokálfoszlány, ami egy csodálatos string-gel övezett kiállásban gyűjt erőt a végkifejletre.
5. Jose Tabarez - Kabala (Original Mix) [DYN083 - 2020. szeptember 21.]
Beregszászi Zsolt aka Jose Tabarez még 2011-ben került a "célkeresztembe", amikor is a 'Birds' című track-jével belopta magát az aktuális kedvenceim közé. Persze azóta elég sok víz lefolyt a Dunán és Zsolti hangzása is fejlődött, finomodott, manapság nincs is olyan kiadványa, amin ne virítana ott konstansan a Hernan Cattaneo szupport. Ez nem véletlen, hiszen az általa kreált tiszta, telített harmóniák és bombasztikusan szóló ritmikája kiált azért, hogy ott legyen minden magára adó dj szettjében.
A 'Kabala' is ilyen gondolatiságból építkezik, viszont egy kicsivel agresszívebb felütéssel bír. A fuvolás, misztikus dallam egyszerűen megbolondítja az egész tracket, amihez az ügyes ritmus effektek és a felgyorsított-lelassított szintidallam is nagyszerűen asszisztál. Négy percnél a kiállásban teljesen megőrülünk, hogy kisvártatva újra visszabontsuk az energia szintet és részenként élvezzük a sok remek zenei ötlet újraegyesülését.
6. SIX (HU) - Goodbye My Friend (Original Mix) [DYN090 - 2021. január 22.]
Juhancsik István már évtizedek óta megkerülhetetlen figurája a hazai elektonikus tánczenei szcénának, mint VJ, DJ, producer, label boss, szinte minden vonatkozó "iparágban" letette a névjegyét, Ki ne emlékezne a Private Sounds-os szeánszokra a Filmmúzeumon, vagy éppen a Sanfranciscobeats-szel közösen jegyzett 'The Nightshift Documentary'-ra, ami egy hiánypótló dokumentumfilm bemutatva az elektronikus tánczenei élet működését. Nem mellesleg két szerzői ('Something To Live For', 'All Together'), és egy filmzene album ('Light Of Future / Moholy-Nagy Soundtrack') is jelzi, hogy Six produceri vonalon is igencsak aktív.
A tempós alapokon nyugvó 'Goodbye My Friend' mélabús, szomorkás felütése nem véletlen, hiszen a szerző az utóbbi több olyan számára kedves barátot is elveszített, ami jelen tételt ihlette. Ennek ellenére a könyörtelen groove mégsem enged csüggedni, a csodaszép dallamok pedig körbeölelnek, egy glóriát vonnak a produkció köré.
7. SMIRRE - Pantaur (Original Mix) [DYN104 - 2021. augusztus 20]
Kiss 'SMIRRE' Ede a Dynamica első számú rezidens előadója, hiszen nem kevesebb, mint négy kislemeze ('Hexagon', 'Zeitgeber', 'Purple', 'Pantaur'), a Dynamica Stories válogatásokon további 4 saját produkciója ('The Rooms Of Elite', 'Stargate to Ajsa', 'Size The Night', 'New Era') és egy remixsze (Feemarx - Stacker (Smirre Remix)) jelent meg. Ezzel Ő dicsekedhet a legtöbb kiadvánnyal házon belül. Egyedi, senki máshoz nem hasonlítható stílusa nehezen bekategorizálható, talán a deep / progressive, melodic techno felütéssel lehetne rá a legközelebbi jelző.
Ede tehetségét a hazai kiadók mellett (Stellar Fountain, Astrowave, Dynamica) már külföldön is megmutathatta, jelent már meg a Superordinate Music-nál, a Manual Music-nál, sőt a Henry Saiz féle Natura Sonoris egyik válogatásán is.
A 'Pantaur' tökéletesen hozza a tőle megszokott magas színvonalat. A dallam dominája a tracket, ami alá szépen aládolgoz a fő groove, ami pedig a track lüktetését adja.
8. Cj Peeton - The Shining Moon (Original Mix) [DYN073 - 2020. április 6]
Szattelmayer Ottó vagy ahogy mi inkább ismerjük Cj Peeton régi, személyes ismerősöm. Rendkívüli szelektor mint DJ, producerként pedig a "mindent időre, a legmagasabb minőségben" elv megtestesítője. Mi, aki már jó ideje dolgozunk producerekkel tudjuk, hogy ez a legnagyobb erény, amit bárki is kifejleszthet ezen iparágban.
Ottó számára nincs lehetetlen, ha remixekről van szó, még a legreménytelenebb remixpakkból is kisajtolja a maximumot. Originalok terén folyamatosan fejleszti hangzását, letisztult, kreatív megoldásai üde színfoltként hatnak az egyre inkább önismétlővé váló produkciók tengerében.
A 'The Shining Moon'-t annó a soundcloud oldalán hallottam először egy rövid preview formájában, de egyből beleszerettem. A dögös ritmika szépen sodor, a kiállásban elinduló könnyed flamenco gitár játék hangulatba helyez, majd az erre reflektáló arp dallam teljesen beindít és pulzál tovább fáradhatatlanul.
9. Tamas Skafar - Monoliths (Original Mix) [DYN102 - 2021. július 23]
Tomi munkáit előszőr a Topa Feri (manapság SNYL, akkoriban még Reelaux) féle Midway Music kiadványain fedeztem fel magamnak. Csodaszép melódiák (engem ezzel le lehet venni egyből a lábamról), alaposan átgondolt ritmusképletek, remekül balance-ban lévő épülő/eufórikus rész arányok. Innentől kezdve már csak idő kérdése volt meggyőzni őt, hogy a Dynamica-n is kamatoztathatnák a tehetségét (külföldön is meglátták a potenciált a műveiben, így jött már ki az Inlab-on, az Inner Symphony-n és a Steyoyoke-n is).
Tomi nem ontja magából az új zenéket, amit csinál az általában nagyot szól. Jó példának erre itt van a 'Monoliths', ami a tárgyév eddigi egyetlen Tamas Skafar megjelenése. Annó elküldte a Steyoyoke-nak is, akik végül elengedték. Sajnálhatják!
Egy, a melodic techno zsánerbe tökéletesen passzoló darab ez, amit az Aetheron Audio maszteringje szűr kristálytisztára és döbbenetesen punchy-ra. Egyszerűen nagyszerű, dallamos, menetelős, must have!
10. B Selekt - Drag Penalty (Eclectica Remix) [DYN094 - 2021. március 22]
A német B Selekt-nek, mint berlini lakosnak nem nagyon kell messzire mennie a kellő technó inspirációért.
Eredetiben a 'Drag Penalty' egy pumpálós klubtechnó bomba volt, egy szusszanásnyi szünetett engedő string-gel felvértezett kiállással. Ezt az Eclectica duó hangolta át a saját szájíze szerint, nem is akárhogyan!
Az Eclectica duóval a közelmúltban olvashattatok interjút a blog hasábjain. Szerzői albumukat követően több remixfelkérést is elvállaltak, ebből az egyik pont az ominózus B Selekt trackre készült. A törtes, 125 BPM-es elektros alapokra szépen simul egy dark-os atmoszféra, illetve a main trackből átemelt string a kiállásban még jobban ellentpontot jelent, a simogató pozitív vibe a break után visszavált féktelen zakatolásba. Hangulata miatt mehezen mixelhető darab (nem egy shiny, kétakkordos progressive buksisimogatás), de a kellő helyen és időben óriási hatást képest kifejteni a dj szettben!
Eddigi legnagyobb dj szupportok: John 00 Fleming, Basil O'Glue, Fairmont, Eelke Kleijn, Graham Gold, Shane 54.
Legsikeresebb track-ek: Feri - Pert (ANMA Remix), Ruslan Jaafreh - Kalila (Audera Remix), David Eye - Etna, Science & Reason - Element In A Hilbert Space (Temporarily Unknown Remix), Spacebeat - Rising High (Bablak Remix)
CD rendelés itt!
Beatport megvásárlós link